«Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони совриндорлари тақдирланди
4 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида бир гуруҳ фуқаролар ва ташкилотлар ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони билан тақдирланди.
Тақдирлаш маросими Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 31 йиллиги, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75 йиллиги ва 10 декабрь — Халқаро инсон ҳуқуқлари куни муносабати билан эълон қилинган "Инсон ҳуқуқлари ўн кунлиги" доирасида ўтказилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов тадбирни очар экан, янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида инсон ҳуқуқларига оид нормалар уч баробардан ортиқ кўпайганини алоҳида таъкидлади. Мазкур конституциявий нормалар ва Ўзбекистон қўшилган инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро шартномалар талабларидан келиб чиқиб, мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш ҳамда инсон ҳуқуқлари маданиятини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бунда, шунингдек, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тарбияни оилада, мактабгача таълимда, мактаб ёшида, олий таълимда, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари каби профессионал институтлар, фуқаролик жамияти институтлари ҳамда оммавий ахборот воситалари орқали узлуксиз давом эттириш муҳим аҳамиятга эга. Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан таъсис этилган “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони айни соҳадаги масъулиятли ишларга елкадош бўлаётган фидойи юртдошларимиз ва хорижий ҳамкорларимизни рағбатлантиришда ўзига хос ўрин тутади.
Тақдирлаш маросимида эълон қилинганидек, 2023 йилда 5 та номинация – “Инсон  ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги амалий ишлар”, “Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги нодавлат ташкилотлардаги фаолият”, “Инсон ҳуқуқлари тарғиботи”, “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва илмий тадқиқотлар”, шунингдек, “Инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантириш” йўналишларида қўшган ҳиссаси учун 16 нафар номзод “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони билан тақдирлашга муносиб деб топилди. Хусусан:
1. Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги амалий ишлари учун:
• Бурхонов Кутбиддин Нукритдинович – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси раиси;
• Ширинов Джаҳонгир Джабборович – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси раиси;
• Шлимбетов Женисбай Қурбанбаевич – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Қорақалпоғистон Республикаси бўйича минтақавий вакили;
• Ниязметова Гулрух Кураловна – Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги Давлат меҳнат назорати инспекцияси бошлиғи ўринбосари;
1. Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги нодавлат ташкилотлар фаолияти учун:
• “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати;
• “Мадад” – муассаса шаклидаги нодавлат нотижорат ташкилоти;
• Ўзбекистон Республикаси Нотариал палатаси;
III. Инсон ҳуқуқлари тарғиботи бўйича фаолияти учун:
•  “Тонг юлдузи” газетаси таҳририяти;
• КУН.Уз сайти таҳририяти;
• Ремко Реддинг (Нидерландиялик журналист) – тадқиқотчи, ёзувчи ва журналист, совет фахрийлари жамғармаси директори;
1. Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва илмий тадқиқотлари учун:
• Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси;
• Оқюлов Омонбой – Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Давлат ва ҳуқуқ институти бош илмий ҳодими, юридик фанлар доктори, профессор;
• Бакаева Фарида Хаджмуратовна – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази собиқ бўлим бошлиғи, юридик фанлар номзоди;
1. Инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун:
•  Мартин Чунгонг – Парламентлараро Иттифоқ Бош котиби;
•  Жанни Магазенни – БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси UPR бўлимининг собиқ бошлиғи, UPR-Info Бошқаруви аъзоси;
• Бахтиёр Райисович Тузмухамедов – БМТ Қийноқларга қарши қўмитаси раис ўринбосари, юридик фанлар номзоди, профессор.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишонини эгаларига тантанали равишда топширди.
Совриндорлар номидан сўзга чиққан халқаро ва миллий ташкилотлар, илмий-таълим муассасалари, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари миннатдорчилик изҳор этиб, Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро шартномаларда белгиланган мажбуриятларига қатъий ва сидқидилдан амал қилиб келаётганини эътироф этдилар.

Награждены обладатели знака «За защиту прав человека»
4 декабря в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека группе граждан и представителям национальных и международных организаций был вручен нагрудный знак «За защиту прав человека».
Церемония награждения прошла в рамках «Декады прав человека», объявленной в связи с 31-летием Конституции Республики Узбекистан, 75-летием Всеобщей декларации прав человека и Международным днем декларации прав человека, отмечаемым 10 декабря.
Как подчеркнул, открывая церемонию, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, “в новой редакции Конституции Республики Узбекистан количество норм, связанных с правами человека, увеличены более чем в три раза. На основании этих конституционных норм и требований международных договоров по правам человека, участником которых является Узбекистан, особое внимание уделяется обеспечению прав, свобод и законных интересов человека, развитию в стране культуры прав человека”.
Также важно продолжать образование и обучение в области прав человека в семье, дошкольных и школьных образовательных учреждениях, вузах, а также в профессиональных учреждениях, таких как суды и правоохранительные органы, институты гражданского общества и средства массовой информации.
Знак «За защиту прав человека», учрежденный по инициативе Президента Республики Узбекистан, занимает особое место в поощрении самоотверженных соотечественников и зарубежных партнеров, поддерживающих ответственную работу в сфере прав человека.
Как было объявлено на церемонии награждения, в 2023 году кандидатуры на награждение были рассмотрены в 5 номинациях.
В их числе: «Практическая работа в сфере защиты прав человека», «Деятельность в неправительственных организациях в сфере защиты прав человека», «Продвижение прав человека», «Образование и научные исследования в области прав человека».
Кроме того, 16 кандидатов были признаны достойными награждения нагрудным знаком за вклад в «Развитие международного сотрудничества в области прав человека».
По итогам нагрудным знаком «За защиту прав человека» награждены:
1. За практическую работу в области защиты прав человека:
• Бурханов Кутбиддин Нукритдинович – председатель Комитета по обороне и безопасности Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
• Ширинов Джахонгир Джабборович – председатель Комитета по борьбе с коррупцией и вопросам судебной системы Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
• Шлимбетов Женисбай Гурбанбаевич – региональный представитель Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Олий Мажлиса Республики Узбекистан по Республике Каракалпакстан;
• Ниязметова Гулрух Кураловна – заместитель начальника Государственной инспекции труда Министерства по борьбе с бедностью и занятости населения Республики Узбекистан.
1. За деятельность неправительственных организаций в сфере защиты прав человека:
• общенациональное движение «Юксалиш»;
• ННО "Мадад";
• Нотариальная палата Республики Узбекистан.
III. За деятельность по продвижению прав человека:
• Редакция газеты «Тонг юлдузи»;
• Редакция сайта KUN.Uz;
• Ремко Реддинг (Нидерланды) – исследователь, писатель и журналист.
1. За деятельность по образованию и исследованиям в области прав человека:
• Академия правоохранительных органов Республики Узбекистан;
• Окюлов Омонбой – главный научный сотрудник Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор;
• Бакаева Фарида Хаджмуратовна – бывшая заведующая отделом Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, кандидат юридических наук.
1. За вклад в развитие международного сотрудничества в области прав человека:
• Мартин Чунгонг – Генеральный секретарь Межпарламентского союза;
• Джанни Магазенни – бывший руководитель отдела УПО Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, член Совета организации “УПО-Инфо”;
• Тузмухамедов Бахтиёр Раисович – заместитель председателя Комитета ООН против пыток, кандидат юридических наук, профессор.
Награжденным в ходе церемонии нагрудный знак «За защиту прав человека» торжественно вручил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
Представители международных и национальных организаций, научных и образовательных учреждений, институтов гражданского общества, выступившие от имени лауреатов, выразили благодарность и отметили, что Узбекистан строго и добросовестно соблюдает свои обязательства, изложенные в международных документах в области прав человека.