Президент Шавкат Мирзиёев 30 январь куни Тошкент шаҳрида Ислом Каримов ҳайкали пойига гулчамбар қўйди.
Тарихий хотирасиз келажак йўқ. Ўзбекистоннинг мустақилликка эришиши ва давлат қурилишида Биринчи Президентимизнинг улкан хизматлари борлигини ҳурмат билан ёдга оламиз.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг эътибори билан унинг хотираси абадийлаштирилди, мақбараси барпо этилди. Ислом Каримов таваллуд топган 30 январь кунини нишонлаш анъанага айланди.
Фидойиларини эъзозлаган халқ ҳамиша ҳурматга сазовор. Хотира тадбири бунинг яна бир ифодаси бўлди. Қуръон оятлари ўқилиб, дуо қилинди. Биринчи Президентимизнинг Ўзбекистон манфаати йўлида қилган ишлари, инсоний фазилатлари ёдга олинди.
Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасида ўтган маросимда Олий Мажлис палаталари, Президент Администрацияси ва ҳукумат вакиллари, илм-фан ва маданият намояндалари, шаҳар жамоатчилиги иштирок этди.

Почтена память Первого Президента
Президент Шавкат Мирзиёев 30 января возложил цветы к подножию памятника Исламу Каримову в городе Ташкенте.
Без исторической памяти нет будущего. Мы с благодарностью вспоминаем исторические заслуги Первого Президента в обретении Узбекистаном независимости и построении государства.
Благодаря вниманию главы нашего государства Шавката Мирзиёева была увековечена память Первого Президента, построен его мавзолей. Стало традицией отмечать его день рождения - 30 января.
Чтить память великих сынов отечества - важная ценность нашего народа. Это нашло свое воплощение и в сегодняшнем поминальном мероприятии. Были прочитаны аяты Корана и произнесены дуа. Говорилось о заслугах Ислама Каримова в деле обеспечения интересов нашего народа, его человеческих качествах.
На церемонии, состоявшейся в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова, присутствовали также члены палат Олий Мажлиса, представители Администрации Президента и правительства, деятели науки и культуры, городская общественность.