Инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашда давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари ҳамкорлиги муҳим аҳамиятга эга
Жорий йилнинг 5 июнь куни Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда БМТнинг Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий ваколатхонаси билан ҳамкорликда “Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг таъминланишида давлат органлари ҳамда фуқаролик жамияти институтларининг ўзаро ҳамкорлиги” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Унда БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили, Олий суд, Бош прокуратура, Ички ишлар, Адлия, Соғлиқни сақлаш вазирликлари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси, Ёшлар парламенти вакиллари, юртимизда фаолият юритаётган нодавлат нотижорат ташкилотлар ҳамда фуқаролик жамияти институтлари вакиллари ҳамда ОАВ ходимлари иштирок этди.
Давра суҳбати давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари ўртасида йўлга қўйилган умумий мулоқот платформасини янада такомиллаштириш мақсадида ташкил этилди.
Тадбир давомида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида давлат органлари ҳамда фуқаролик жамияти институтлари томонидан амалга оширилаётган ишлар билан бир қаторда юзага келаётган муаммолар ва уларни ҳал этиш бўйича таклиф ва фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Шунингдек, Олий Мажлис Сенати ва Омбудсманнинг давлат бошқаруви органлари ва фуқаролик жамияти вакиллари ўртасида очиқ мулоқот йўлга қўйиш ташаббуси аҳолини ташвишга солаётган масалаларни ваколатли органлар вакиллари томонидан фуқаролик жамияти институтлари билан биргаликда бевосита муҳокама қилиш имкониятини яратаётганлиги алоҳида айтиб ўтилди.
Бу каби мулоқотлар инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш юзасидан мавжуд камчиликларни давлат органларининг ваколатли вакилларига етказиш ва бу орқали тегишли соҳаларнинг ислоҳ қилинишига хизмат қилади.
Давра суҳбати доирасида бир қатор ННТнинг ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум қилиш, уй-жойга киритиб қўйиш, туҳмат билан боғлиқ ишларни судларда кўриш амалиёти юзасидан таҳлилий маърузалари тақдимоти бўлиб ўтди. Бугунги кундаги суд жараёнларида фуқаролар сифатли юридик ёрдамга муҳтож эканликлари ҳамда ҳуқуқий билимларини ошириш зарурлиги каби хулосалар билдирилди.
Конструктив мулоқот давомида инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва қийноқларнинг олдини олиш борасида Омбудсман билан фуқаролик жамияти институтлари ўртасида самарали ҳамкорлик ўрнатилгани ва бу ўзининг ижобий натижасини бераётганига ҳам эътибор қаратилди.
Давра суҳбати якунида иштирокчилар томонидан инсоннинг ҳуқуқларини ҳар томонлама ҳимоя қилишда давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлигини янада таъминлаш орқали уларнинг фуқаролик жамияти институтлари билан ўзаро ҳамкорлиги самарадорлигини ошириш, жамоатчилик назоратини янада кучайтириш юзасидан таклиф ва тавсиялар билдирилди.

Сотрудничество государственных органов и институтов гражданского общества имеет важное значение для обеспечения прав и свобод человека
5 июня текущего года Комитетом Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции совместно с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) и постоянным представительством Программы развития ООН в Узбекистане проведен «круглый стол» на тему «Взаимодействие государственных органов и институтов гражданского общества в обеспечении прав и свобод человека».
В мероприятии приняли участие постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане, представители Верховного суда, Генеральной прокуратуры, министерств внутренних дел, юстиции, здравоохранения, Национального центра по правам человека, Комитета семьи и женщин, Молодежного парламента, ННО и институтов гражданского общества, а также работники СМИ.
«Круглый стол» организован с целью дальнейшего совершенствования общей платформы диалога между государственными органами и институтами гражданского общества.
В ходе мероприятия высказаны предложения и замечания по проблемам и их решению, а также по работе, проводимой государственными органами и институтами гражданского общества в области защиты прав человека.
Также особо отмечалось, что инициатива Сената Олий Мажлиса и Омбудсмана по налаживанию открытого диалога между органами государственного управления и представителями гражданского общества создает возможность обсуждения вопросов, волнующих население, представителями уполномоченных органов совместно с институтами гражданского общества.
Подобный диалог призван донести до уполномоченных представителей государственных органов имеющиеся недостатки в обеспечении прав и свобод человека и тем самым способствовать реформированию соответствующих сфер.
В рамках «круглого стола» состоялась презентация аналитических докладов ряда ННО касательно практики рассмотрения в судах дел, связанных с лишением родительских прав, вселением в жилье, клеветой. Сделаны выводы о том, что в сегодняшних судебных процессах граждане нуждаются в качественной юридической помощи, а также в повышении своих правовых знаний.
В ходе конструктивного диалога также отмечалось, что между Омбудсманом и институтами гражданского общества налажено эффективное сотрудничество в вопросах обеспечения прав человека и предупреждения пыток, что дает положительный результат.
По завершении «круглого стола» участниками высказаны предложения и рекомендации по повышению эффективности взаимодействия органов государственной власти и управления с институтами гражданского общества путем дальнейшего обеспечения открытости деятельности органов государственной власти в сфере всесторонней защиты прав человека, усиления общественного контроля.