АҚШ Конгрессида Ўзбекистон бўйича брифинг бўлиб ўтди
ВАШИНГТОН, 6 июнь. /"Дунё" АА/. Шу йил 3 июнь куни Вашингтонда сенаторлар ва конгрессменлар идоралари ходимлари, шунингдек, АҚШ Конгрессининг ташқи ишлар, йўллар ва воситалар ҳамда миллий хавфсизлик қўмиталари вакиллари учун Ўзбекистонга бағишланган брифинг ўтказили, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Тадбирда жами 44 сенатор ва конгрессменлар идорасидан 60 нафар ходим – стаффер иштирок этди. Бундан ташқари, брифингда республикачи конгрессмен Дон Бекон, АҚШ Миллий хавфсизлик кенгашининг Марказий Осиё бўйича катта директори Брайан Тодд ва Ўзбекистон элчиси Фурқат Сидиқов қатнашди.
Брифинг аввалида Ўзбекистон элчиси мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, демократик институтларни ривожлантириш ва қонун устуворлигини таъминлаш, иқтисодиётни либераллаштириш ва қулай сармоявий муҳитни яратиш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар натижаларига алоҳида тўхталиб ўтди.
Шунингдек, сиёсат, иқтисод, хавфсизлик ва парламентлараро ҳамкорлик соҳаларидаги кенг қамровли икки томонлама ҳамкорлик ҳақида батафсил маълумот берилди. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори, академик Акмал Саидовнинг БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзолигига 2025-2028 йиллар учун сайлангани мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг рамзий ифодаси эканлиги таъкидланди.
Брифинг якунида Ўзбекистон–АҚШ парламентлараро ҳамкорлигининг долзарб масалалари бўйича доимий алоқаларни йўлга қўйиш юзасидан келишиб олинди.

В Конгрессе США состоялся брифинг по Узбекистану
ВАШИНГТОН, 6 июня. /ИА "Дунё"/. 3 июня в Вашингтоне состоялся брифинг по Узбекистану для сотрудников офисов сенаторов и конгрессменов, а также представителей комитетов по иностранным делам, путям и средствам и национальной безопасности Конгресса США, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Всего в мероприятии приняли участие 60 стафферов из офисов 44 сенаторов и конгрессменов. Кроме того, на брифинге также присутствовали конгрессмен-республиканец Дон Бэкон, старший директор по Центральной Азии Совета национальной безопасности США Брайан Тодд, а также посол Узбекистана Фуркат Сидиков.
В начале мероприятия послом Узбекистана были отдельно обозначены результаты проводимых в стране реформ, направленных на защиту прав человека, развитие демократических институтов и обеспечение верховенства закона, либерализации экономики и формированию благоприятного инвестиционного климата.
Также была представлена развернутая информация о всестороннем двустороннем сотрудничестве в сферах политики, экономики, безопасности и межпарламентского взаимодействия. Отмечено, что символическим отражением проводимых реформ в области прав человека в стране является избрание директора Национального центра по правам человека Узбекистана, академика Акмала Саидова членом Комитета по правам человека ООН на 2025-2028 годы.
По итогам брифинга со стафферами достигнута договоренность о поддержании регулярных контактов по актуальным вопросам узбекско-американского межпарламентского сотрудничества.