Ўзбекистон ўз тарихида биринчи марта БМТ Иқтисодий ва ижтимоий кенгашига сайланди
2024 йил 7 июнь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ню-Ёрк шаҳридаги бош қароргоҳида 2025-2027 йиллар учун БМТ Иқтисодий ва ижтимоий кенгаши аъзоларига сайлов бўлиб ўтди.
Яширин овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистон Республикаси БМТга аъзо давлатларнинг 185 нафар овозини олди ва ўз тарихида биринчи марта Кенгаш аъзолигига сайланди.
Мамлакатимизнинг БМТнинг ушбу муҳим органига сайлангани Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳбарлигида давлат ҳаётининг барча жабҳаларида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар халқаро ҳамжамият ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотига аъзо давлатлар томонидан кенг эътироф этилганидан далолатдир.
Эслатиб ўтамиз, мазкур Кенгаш БМТнинг асосий органи бўлиб, ташкилотнинг иқтисодий ва ижтимоий фаолиятини мувофиқлаштиришга масъулдир. Ушбу тузилма Бирлашган Миллатлар Ташкилоти тизимида барқарор ривожланишнинг барча уч йўналиши – иқтисодий, ижтимоий ва экологик жиҳатдан рағбатлантириш бўйича асосий ўринни эгаллайди. У уч йиллик муддатга сайланадиган 54 аъзодан иборат.

Узбекистан впервые в своей истории избран в состав Экономического и социального совета ООН
7 июня 2024 года в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в городе Нью-Йорк состоялись выборы членов Экономического и социального совета (ЭКОСОС) ООН на период 2025-2027 гг.
По итогам тайного голосования, Республика Узбекистан набрала 185 голосов государств-членов ООН и, впервые в своей истории избрана в состав ЭКОСОС на указанный срок.
Избрание нашей страны в данный ключевой орган ООН является свидетельством широкого признания со стороны международного сообщества и государств-членов Организации Объединенных Наций прогрессивных реформ, проводимых под руководством Президента Республики Узбекистан во всех сферах жизни государства.
Следует отметить, что ЭКОСОС - главный орган ООН, который отвечает за координацию экономической и социальной деятельности Организации. Совет занимает ключевое место в системе ООН по продвижению всех трех аспектов устойчивого развития – экономического, социального и экологического. В его состав входят 54 государства, избираемые на 3-х летний срок.