Экологик муаммоларни ҳал этиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш: халқаро ташкилотлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг пешқадамлиги
13 июнь куни Самарқандда ўз ишини бошлаган «Экологик муаммолар: ўзгарувчан дунёда инсон ҳуқуқлари келажаги, барқарор ечимлар топиш» номли Инсон ҳуқуқлари бўйича IV форумнинг биринчи ялпи мажлиси шу мавзуга бағишланди.
Ялпи мажлисга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов  ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлинмаси раҳбари Матилда Богнер модераторлик қилди.
Анъанавий халқаро анжуман иштирокчилари қайд этганларидек, мисли кўрилмаган иқлим ўзгаришлари шароитида атроф-муҳит деградациясини юмшатиш билан бир қаторда бутун дунёда инсон ҳуқуқларини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришга қаратилган стратегияларни ишлаб чиқиш ҳамда амалга оширишда халқаро ташкилотлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг ўрни жуда муҳим.
Мавзу юзасидан Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси Котибияти ижрочи директори профессор Ноура бинт Заид Алрашоуд, Туркий Давлатлар Парламент Ассамблеяси (ТуркПА) Бош котиби Мэҳмет Сурейя Эр, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш Бош котиби ўринбосари Чжанг Линг, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ) маслаҳатчиси Беҳруз Моҳтари маъруза қилди.
ЕХҲТ Иқтисодий ва экологик фаолияти мувофиқлаштирувчиси Элчи Бакит Жусуповнинг видеомурожаати ҳамда Европа Иттифоқи Инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакили Олоф Скуг, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги (МДҲ) Бош котиби ўринбосари Нурлан Сеитимовнинг онлайн чиқишлари тингланди.
Жумладан, Элчи Б.Жусуповнинг қайд этишича, ҳозирги кунда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси мамлакатдаги иқлим билан боғлиқ муаммолар харитасини тузмоқда. Шу асосда ҳукумат аҳолининг, жумладан, ижтимоий ҳимояга муҳтож инсонларнинг эҳтиёжларини қондирадиган ахборот сиёсатини ишлаб чиқиши мумкин. ЕХҲТнинг Иқтисодий ва экологик фаолияти мувофиқлаштирувчиси эътироф этганидек, “Бундай лойиҳалар ЕХҲТнинг бутун минтақасидаги бошқа дала миссиялари билан биргаликда амалга оширилмоқда. Ушбу лойиҳалар жамиятларга бевосита таъсир кўрсатади ва барқарор турмуш шароитларини таъминлаш ҳамда бу соҳадаги сиёсат асосларини яратиш орқали инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга ёрдам беради”.
Ўз навбатида, Н.Сеитимов иқлим ўзгаришлари билан боғлиқ муаммоларга нисбатан аҳолининг муносабатини шакллантирмасдан туриб, айни шу муаммоларни ижобий ҳал этиш қийин эканига эътиборни қаратди.  Шунинг учун ҳам, МДҲ Бош котиби ўринбосарининг фикрича, “Экология соҳасида онгли шахсни тарбиялаш – сайёрамиз ҳаётини сақлаб қолишнинг муҳим шартларидан биридир. Бунда таълим ва маданият дастурларидан экологик тарбия муҳим ўрин эгаллаши лозим. Бу соҳада тўпланган тажрибаларни ҳозирги замон илм-фанига хос билимлар билан уйғунлаштириш, шубҳасиз, жамиятда табиат ва биохилма-хилликни асраб-авайлашга оид қадриятлар тизимини шакллантириш ҳамда атроф муҳит билан ҳамжиҳатликда яшаш кўникмаларини ривожлантириш имконини беради”.
Шунингдек, Форумда Туркия Бош Омбудсмани Шереф Малкоч, Уммон Инсон ҳуқуқлари комиссияси раиси Рашид Ҳамад Ҳумаид ал-Балуши, Қатар Инсон ҳуқуқлари миллий қўмитаси Бош котиби Султон бин Ҳассан ал-Жамали, Мўғулистоннинг Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий комиссияси Бош комиссари Сунжид Дугар,   Инсон ҳуқуқлари бўйича Қозоғистон Республикаси Миллий маркази раҳбари Салтанат Турсинбекова сўзга чиқди.
Биринчи ялпи мажлис доирасидаги мунозаралар халқаро ташкилотларнинг атроф-муҳит муаммоларини ҳал қилиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида истиқболли барқарор ечимларни топиш учун қулай мулоқот майдонига айланди. Маърузачилар ўзлари мансуб ташкилотларнинг бу борадаги ёндашувларига тўхталар экан, экологияни соғломлаштиришга қаратилган бошқарув жараёнларида инсон ҳуқуқларини таъминлаш нуқтаи назаридан зарур инновацион ғоялар, илғор тажрибалар ва ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлар алоҳида ўрин тутишини билдирдилар.
Онлайн мунозараларда Озарбайжон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Сабина Алиева, Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Татьяна Москалькова, Покистон Инсон ҳуқуқлари миллий комиссияси раиси Робия Жавери Агҳа, Малайзия Инсон ҳуқуқлари комиссияси комиссари Нур Азиа Моҳд Аввал, Хитой Инсон ҳуқуқларини ўрганиш жамияти вице-президенти, Жилин университетининг ҳуқуқ факультети профессори Лу Гуанджин иштирок этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форумининг мазкур анжумани, айниқса, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар вакилларининг ўзаро фикр алмашишлари учун муҳим аҳамият касб этди. Чунки ушбу институтлар кутилмаган миқёс ва кўламлардаги иқлим ўзгаришлари, биохилма-хилликнинг йўқолиши, атроф-муҳит ифлосланиши билан боғлиқ мураккаб экологик вазиятда табиий иқлим муҳитини соғломлаштиришга қаратилган бошқарув жараёнларига инсон ҳуқуқлари ҳимоясига оид ёндашувларни татбиқ этишда ноёб имкониятларга  эга.
Сўзга чиққанлар экологик муаммолар билан инсон ҳуқуқларининг туташ нуқталарига эътиборни қаратдилар.  Бунда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар барқарор тараққиётга кўмаклашиш ва экологик офатлардан зарар кўрган аҳолининг заиф қатламларини ҳимоя қилишни таъминлашда ўз ваколатларидан нечоғлик самарали фойдаланаётганлиги ҳолати ўрганилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форумининг биринчи ялпи мажлисида сўзга чиққан экспертларнинг фикрича, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ўз дастурларини экология муаммоларига ечим топишга оид режалар билан уйғунлаштириши мақсадга мувофиқдир. Чунки бундай амалий ёндашув, ўз навбатида, экология адолатсизлигини бартараф этиш, шунингдек, барча инсонларнинг қадр-қиммати ҳамда ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишга қаратилган мақбул сиёсатни тарғиб этишда ушбу тузилмалар ҳал қилувчи мавқега эгалигини амалда намоён этишга хизмат қилади.

Решение экологических проблем и защита прав человека: лидерство международных организаций и национальных правозащитных институтов
Этой теме было посвящено первое пленарное заседание IV Форума по правам человека под названием «Экологические проблемы: будущее прав человека в меняющемся мире, поиск устойчивых решений», который начал свою работу в Самарканде 13 июня.
Пленарное заседание модерировали Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Матильда Богнер, руководитель отдела Центральной Азии. Управления Верховного комиссара ООН по правам человека.
Как отметили участники традиционной международной конференции, повышается роль международных организаций и национальных правозащитных институтов в разработке и реализации стратегий по поддержке и продвижению прав человека во всем мире, а также смягчению деградации окружающей среды в условиях беспрецедентного изменения климата. измениться, это очень важно.
С докладами по теме выступили исполнительный директор Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества (ОИС) профессор Нура бинт Заид Аль-Рашуд, генеральный секретарь Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран (ТюркПА) Мехмет Сурейя Эр, заместитель генерального секретаря Совета по сотрудничеству и мерах доверия в Азии Чжан Лин, советник Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) Бехруз Мохтари, Главный омбудсмен Турции Шереф Малкоч, председатель Комиссии по правам человека Омана Рашид Хамад Хумайд Аль Балуши .
Также представлены видеообращение Координатора ОБСЕ по экономике и окружающей среде Посла Бакыта Жусупова и онлайн-выступления Специального представителя Евросоюза по правам человека Улофа Скуга и заместителя Генерального секретаря Содружества Независимых Государств (СНГ) Нурлана Сейтимова. Перед участниками выступили Генеральный секретарь Национального комитета по правам человека Катара Султан бин Хасан аль-Джамали, Главный комиссар Национальной комиссии по правам человека Монголии Сунджид Дугар, руководитель Национального центра по правам человека Республики Казахстан Салтанат Турсинбекова.
В частности, по словам Посла Б. Жусупова, координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане в настоящее время составляет карту климатических проблем в стране. На основе этого правительство может разработать информационную политику, отвечающую потребностям населения, в том числе, нуждающегося в социальной защите. Как признал Координатор ОБСЕ по экономике и окружающей среде: «Такие проекты реализуются совместно с другими полевыми миссиями по всему региону ОБСЕ. Эти проекты оказывают прямое влияние на сообщества и помогают защитить права человека, обеспечивая устойчивые средства к существованию и создавая политические рамки в этой области».
Со своей стороны Н. Сейтимов обратил внимание на то, что положительно решить эти проблемы сложно без формирования отношения населения к проблемам, связанным с изменением климата. Именно поэтому, по словам заместителя Генерального секретаря СНГ: «Образование сознательного человека в области экологии является одним из важных условий спасения жизни нашей планеты. Экологическое образование должно занять важное место в образовательных и культурных программах. Несомненно, объединение опыта, полученного в этой области, со знаниями, специфичными для современной науки, позволит сформировать систему ценностей, связанную с сохранением природы и биоразнообразия в обществе и развитием навыков жизни в гармонии с окружающей средой.
Дискуссии в рамках первого пленарного заседания стали удобным форматом для международных организаций для поиска перспективных устойчивых решений экологических проблем и защиты прав человека. Говоря о подходах своих организаций в этом отношении, выступающие отметили, что инновационные идеи, передовой опыт и совместные усилия имеют важное значение с точки зрения обеспечения прав человека в процессах управления, направленных на улучшение экологии.
В онлайн формате в дискуссии приняли участие Сабина Алиева -представитель Азербайджанской Республики по правам человека (омбудсмен), Татьяна Москалькова -  Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации, Рабия Джавери Ага - председатель Национальной комиссии Пакистана по правам человека, Нур Азиа Мохд Аввал - комиссар Малайзийской комиссии по правам человека, Лу Гуаньцзинь - вице-президент Китайского общества по изучению прав человека.
Данное пленарное заседание Самаркандского форума по правам человека имело особенно важное значение для обмена мнениями представителей национальных институтов по правам человека. Это связано с тем, что данные институты имеют уникальные возможности применять подходы, связанные с защитой прав человека, - к процессам управления, направленным на оздоровление природно-климатической среды в сложной экологической ситуации, связанной со значительным масштабом изменения климата, утратой биоразнообразия, загрязнением окружающей среды.
Выступающие сосредоточили внимание на пересечении экологических проблем и прав человека. Изучено, насколько эффективно национальные правозащитные институты используют свои полномочия для содействия устойчивому развитию и защиты уязвимых групп населения, пострадавших от экологических катастроф.
По мнению экспертов, выступавших на первом пленарном заседании IV Самаркандского форума по правам человека, национальным правозащитным институтам целесообразно гармонизировать свои программы с планами решения экологических проблем. Потому что такой практический подход, в свою очередь, служит демонстрации того, что эти структуры занимают решающую позицию в устранении экологической несправедливости, а также в продвижении приемлемой политики, направленной на защиту достоинства, прав и свобод всех людей.