“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони совриндорларга топширилди
13 июнь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми доирасида «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишони совриндорларини тақдирлаш маросими ўтказилди. Тантанали тадбирни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов кириш сўзи билан очди.
Кейинги йилларда «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун» кўкрак нишонининг чет эллик совриндорларини Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми доирасида тақдирлаш анъанага айланди. Жорий йилда қуйидаги хорижий ҳамкорлар:
• Шереф Малкоч, Туркия Республикаси Бош Омбудсмани – Инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида Туркий тилли давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун;
• Нура бинт Заид ал-Рашуд, Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси Котибияти ижрочи директори, профессор – ИҲТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси билан ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун;
• Рашид Ҳамад Ҳумаид Албалуши, Уммон султонлигининг Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияси раиси – инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва таъминлаш соҳасидаги халқаро ҳамкорлиги учун;
• Марьям бинт Абдуллаҳ ал-Аттия, Қатар давлати Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий қўмитаси раиси – инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва таъминлаш соҳасидаги халқаро ҳамкорлиги учун ушбу мукофот билан тақдирландилар.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишонини ўз соҳибларига тантанали равишда топширди.
Қатарлик совриндор ҳамкоримизнинг мукофотини Қатар давлати Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий қўмитаси бош котиби Султон бин Ҳасан ал-Жамали қабул қилиб олди.
Маълумот учун: “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббуси билан 2020 йилда таъсис этилган. Бундан мақсад – инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишда катта ҳисса қўшган фуқаролар ва ташкилотларни моддий ва маънавий рағбатлантириш ҳамда тақдирлаш, бу фаолиятни амалга оширишда ўрнак бўлаётганлар намунасини, уларнинг тажрибасини оммалаштиришдан иборат.
“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони билан чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар, шунингдек, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида фаолият олиб бораётган ташкилотлар ҳам тақдирланиши мумкин.

Победителям вручены знаки «За защиту прав человека»
13 июня в рамках IV Самаркандского форума по правам человека состоялась церемония вручения знаков «За защиту прав человека». Вступительной речью открыл мероприятие директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
В последние годы стало традицией награждать иностранных лауреатов знаком «За защиту прав человека» в рамках Самаркандского форума по правам человека. В этом году у нас есть следующие зарубежные партнеры:
• Шереф Малкоч, Главный омбудсмен Турецкой Республики – за вклад в развитие сотрудничества между тюркоязычными странами в области прав человека;
• Нура бинт Заид аль-Рашуд, исполнительный директор секретариата Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества (ОИК) – за вклад в развитие сотрудничества с Независимой постоянной комиссией по правам человека ОИК;
• Рашид Хамад Хумаид Албалуши, председатель Комиссии по правам человека Султаната Оман – за международное сотрудничество в области защиты и обеспечения прав человека;
• Марьям бинт Абдулла аль-Аттия, председатель Национального комитета по правам человека Государства Катар, была удостоена этой награды за международное сотрудничество в области защиты и продвижения прав человека.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов торжественно вручил знак «За защиту прав человека» его обладателям.
Награду нашего отмеченного наградой партнера из Катара принял Генеральный секретарь Национального комитета по правам человека Государства Катар Султан бин Хасан аль-Джамали.
Для справки: Нагрудный знак «За защиту прав человека» учрежден в 2020 году по инициативе Президента Республики Узбекистан.
Целью создания этого знака является предоставление материальных и моральных стимулов и вознаграждений гражданам и организациям, внесшим значительный вклад в защиту прав и свобод человека, продвижение примера и опыта тех, кто подает пример в этой работе. Он направлен на усиление деятельности государственных органов, институтов гражданского общества и граждан в области прав человека.
Целью этого является материальное и моральное поощрение и вознаграждение граждан и организаций, внесших большой вклад в защиту прав и свобод человека, популяризация примера и опыта тех, кто является образцом в осуществлении этой деятельности.
Граждане Республики Узбекистан могут быть выдвинуты на награждение данным знаком за заслуги в защите прав и свобод человека, активное участие в продвижении прав человека, образование в области прав человека, вклад в развитие традиций прав человека среди молодежи, значительные достижения в развитии и управлении правозащитными организациями, эффективную научную работу в области прав человека.
Нагрудный знак может быть выдан иностранным гражданам и лицам без гражданства, а также организациям, работающим в сфере защиты прав человека.