Экологик муаммолар ва инсон ҳуқуқлари келажаги: бизнес ва фуқаролик жамиятининг бу борадаги роли
Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форумининг учинчи ялпи мажлисида иқлим ўзгариши шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича глобал стратегия ва ҳамкорлик дастурларини ишлаб чиқиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Иқлим билан боғлиқ ташаббусларни амалга оширишда инсон ҳуқуқларини таъминлаш нуқтаи назаридан ёндашишнинг муҳимлиги, бизнес ва фуқаролик жамиятининг бу борадаги роли ҳақида атрофлича фикр алмашилди.
Учинчи ялпи мажлисга Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ўринбосари Жамшид Урунов ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, Миссия раҳбари Элчи Антти Карттунен модераторлик қилди.
Мунозаралар асносида ўзгарувчан иқлим шароитида инсон ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилиш борасидаги мавжуд халқаро ва минтақавий ҳужжатлар теран таҳлилга тортилди. Бу борада сайёрамизда барқарор ҳамда адолатли ҳаёт шароитларини таъминлашга қаратилган янги глобал стратегиялар ва биргаликдаги ёндашувларни ишлаб чиқиш талаби шуни тақозо этди.
Мавзу юзасидан Қувайт университети халқаро ҳуқуқ кафедраси ассистенти профессор Фатемаҳ ал-Зубаирий, Япониянинг Нагоя университети президенти маслаҳатчиси Ая Окаданинг маърузалари тингланди. Шунингдек,  БМТнинг Туризм бўйича ижрочи директори Зоритса Уросевич, Халқаро меҳнат ташкилотининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича Минтақавий офиси вакили доктор Кристина Mартинез, БМТнинг Чўлланишга қарши кураш тўғрисидаги конвенцияси Гендер сиёсати ходими Карен Бернард, DAF (Van Doorne’s Automobiel Fabriek) компанияси Масъулиятли бизнес юритиш маркази сиёсий таҳлилчиси Сантҳош Персауднинг онлайн-маърузалари тингланди.
Сўзга чиққанлар фақат жорий муаммоларни санаб ўтиш билан чекланиб қолмасдан, иқлим ўзгаришларининг салбий таъсирига мослашиш, экологик офатларнинг ижтимоий ва иқтисодий оқибатларини бартараф этишга оид истиқболдаги режалар юзасидан амалий таклифларини билдирдилар. Бу жараёнларда бизнес ва фуқаролик жамияти вакилларининг қайси масалаларда еткачи мавқени эгаллаши юзасидан мавжуд ибратли тажрибалар таҳлил қилинди ва янги амалий таклифлар тавсия этилди.
Муҳокамаларда Озарбайжон Республикаси Ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқлари институти Инсон ҳуқуқлари бўйича кадрлар тайёрлаш ва экспертиза бўлими бошлиғи Вусала Мурадханли, Женевадаги Халқаро гуманитар ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқлари академияси кичик илмий ходими Баина Убушиева, “Civitta Central Asia” компанияси бош директори Саидкамолхон Бурхонов сўзга чиқди.
Онлайн-мунозараларда БМТнинг Европа Иқтисодий комиссияси Атроф-муҳит масалалари бўйича ходими Леонид Калашник ва ёрдамчи-маслаҳатчи Ксения Нечунаева, Англия ва Уэлс ҳуқуқ жамиятининг иқлим ўзгариши сиёсати бўйича маслаҳатчиси Аласдаир Камерон, Польшанинг Сиэдлcе университети профессори Eжи Шукалски, бола ва оила ҳуқуқи бўйича россиялик эксперт Анна Тарасова, БМТнинг Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси Марказий Осиё бўйича вакили ўринбосари Думитру Липкану, Қозоғистоннинг "Ижтимоий-экологик фонд" ННТ директори Вадим Ни иштирок этди.
Иштирокчиларнинг фикрича, иқлимни инсон ҳуқуқларига дахл қилмаган ҳолда соғломлаштириш билан боғлиқ эзгу мақсадларга эришишда замонавий инновация технологиялари ва янгича иқтисодиёт моделлари беқиёс аҳамиятга эгадир. Шу нуқтаи назардан, Самарқанд форумида яшил технологиялар ва барқарор фаолият амалиётининг самарадорлик билан ҳаётга татбиқ этилишига оид илғор мисоллар кўриб чиқилди ҳамда тадбиркорлар ва жамият аъзоларини экологик масъулияти учун рағбатлантириш механизмларини татбиқ этиш имкониятлари хусусида фикр юритилди.

Экологические проблемы и будущее прав человека: роль бизнеса и гражданского общества
На третьем пленарном заседании IV Самаркандского форума по правам человека особое внимание было уделено разработке глобальных стратегий и программ сотрудничества по защите прав человека в условиях изменения климата. Широко обсуждалась важность правозащитного подхода при реализации инициатив, связанных с климатом, а также роль бизнеса и гражданского общества в этом отношении.
Третье пленарное заседание модерировали заместитель Уполномоченного по защите прав и законных интересов предпринимателей при Президенте Республики Узбекистан Джамшид Урунов и Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Посол Антти Карттунен.
В ходе обсуждения были углубленно проанализированы существующие международные и региональные документы по эффективной защите прав человека в условиях меняющегося климата. В связи с этим отмечена необходимость разработки новых глобальных стратегий и совместных подходов, направленных на обеспечение стабильных и справедливых условий жизни на нашей планете.
Доклады по теме сделали профессор Фатема аль-Зубайри, доцент кафедры международного права Кувейтского университета, Айя Окада, советник президента Нагойского университета Японии. Кроме того, в онлайн-режиме представили свои презентации исполнительный директор ООН по туризму Зорица Урошевич, представитель регионального отделения Международной организации труда для Восточной Европы и Центральной Азии Кристина Мартинес, сотрудник по гендерной политике Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием Карен Бернард, представитель DAF (Van Doorne's Automobiel Fabriek), политический аналитик Центра ответственного ведения бизнеса Сантош Персо.
Спикеры не ограничились перечнем текущих проблем, а высказали практические предложения относительно дальнейших планов по адаптации к негативным результатам изменения климата и минимизации социальных и экономических последствий экологических катастроф. Был проанализирован имеющийся образцовый опыт и рекомендованы новые практические предложения по вопросам, в которых представители бизнеса и гражданского общества должны занять лидирующую позицию.
В обсуждении приняли участие руководитель отдела обучения и экспертизы прав человека Института права и прав человека Азербайджана Вусала Мурадханлы, младший научный сотрудник Международной академии гуманитарного права и прав человека в Женеве Баина Убушиева, генеральный директор Civitta Central Asia Саидкамолхан Бурханов.
Участниками дискуссии в онлайн-формате стали представители Европейской экономической комиссии ООН по вопросам окружающей среды Леонид Калашник и Ксения Нечунаева, советник по политике в области изменения климата Общества юристов Англии и Уэльса Аласдаир Камерон, профессор польского Университета Сиэдлcе Eжи Шукальски, заместитель представителя Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Центральной Азии Думитру Липкану, директор казахстанского НПО «Социально-экологический фонд» Вадим Ни.
По мнению участников, современные инновационные технологии и новые экономические модели имеют неоценимое значение в достижении благородных целей оздоровления климата без ущерба для прав человека. В связи с этим на Самаркандском форуме были рассмотрены передовые примеры эффективного внедрения зеленых технологий и устойчивых практик, а также обсуждены возможности реализации механизмов поощрения экологической ответственности представителей бизнеса и гражданского общества.