Покистон ОАВ: Самарқандда иқлим ўзгаришларининг инсон ҳуқуқларига кўрсатадиган салбий таъсири муҳокама қилинади
ИСЛОМОБОД, 13 июнь. /"Дунё" АА/. Покистон оммавий ахборот воситалари 13-14 июнь кунлари бўлиб ўтадиган Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форумини кенг ёритмоқда, деб хабар бермоқда "Дунё"АА мухбири.
Жумладан, ушбу мамлакатнинг "Diplomatic News Agency – DNA" ахборот агентлиги, "The Diplomatic Insight" журнали, "Islamabad Post", "Daily Spokesman" ва "Daily Ittehad" газеталари, "The Gulf Observer", "Election Times", "Europe Today", "NewzTodays" ва "WorldNews" сингари етакчи оммавий ахборот воситалари ушбу мавзудаги материалларни эълон қилди.
Уларда қайд этилишича, форумда асосий эътибор иқлим ўзгаришларининг инсон ҳуқуқларига кўрсатадиган салбий таъсирини юмшатишга оид аниқ тавсия ва ечимлар тайёрлашга қаратилади.
"Бу борадаги мунозаралар Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва ўзгараётган иқлим шароитида ҳар бир инсоннинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун кўмаклашадиган самарадор стратегия ва ёндашувларни ишлаб чиқиш учун турли соҳа мутахассисларига қулай майдон бўлиб хизмат қилиши кутилмоқда", – деб ёзилган материалларда.
Форумнинг миллий ташкилотчилари – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази ва Ўзбекистон Адлия вазирлиги ҳамда "Тараққиёт стратегияси" марказидир. Шунингдек, халқаро ҳамкорлар БМТнинг Ўзбекистондаги жамоаси ҳисобланади.
"Хусусан, халқаро шериклар сафида, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси офиси, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офиси, шунингдек, Фридрих Эберт ва Конрад Аденауэр номидаги фондларнинг мамлакатимиздаги ваколатхоналари бор", – дея таъкидлаган Покистон ОАВ.

СМИ Пакистана: В Самарканде проходит IV Международный форум по правам человека
ИСЛАМАБАД, 13 июня. /ИА "Дунё"/. Пакистанские СМИ широко осветили проводимый сегодня в Самарканде IV Международный форум по правам человека, сообщает корреспондент ИА "Дунё".
В частности, информационное агентство “Diplomatic News Agency – DNA”, журнал “The Diplomatic Insight”, газеты “Islamabad Post”“Daily Spokesman” и “Daily Ittehad”, информационные платформы “The Gulf Observer”“Election Times”, “Europe Today”“NewzTodays” и “WorldNews” разместили на своих ресурсах информацию о целях и значении мероприятия.
Они сообщили, что основная цель Самаркандского форума в этом году – обсуждение вопросов, связанных с влиянием изменения климата на права человека, в широком масштабе и на основе анализа информации.
"Помимо получения необходимых знаний в этой области, участники международной конференции получат возможность обменяться опытом и ознакомиться с лучшими практиками международного сообщества", - написали пакистанские СМИ.
Сообщается, что форум сосредоточится на разработке конкретных рекомендаций и решений по смягчению негативного воздействия изменения климата на права человека. Ожидается, что дискуссия послужит платформой для экспертов из различных областей для разработки эффективных стратегий и подходов, которые помогут достичь Целей устойчивого развития и защитить права всех людей в условиях меняющегося климата.
«Национальными организаторами форума являются Национальный правозащитный центр Республики Узбекистан и Министерство юстиции Республики Узбекистан, а также центр «Стратегия развития», - передают СМИ Пакистана.
Сообщается, что в форуме принимают участие 200 экспертов. Приглашены национальные и зарубежные эксперты, специалисты по климату, должностные лица государственных организаций, занимающихся вопросами изменения климата, институты гражданского общества, средства массовой информации, научно-исследовательские центры, компании, деловые круги и представители международных организаций.