Япониядан муносабат: Ўзбекистон вакилининг Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзолигига сайланиши минтақада фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар соҳасида ижобий таъсир кўрсатади
ТОКИО, 18 июнь. /"Дунё" АА/. Япония ривожланаётган иқтисодиётлар институти фахрий профессори Манабу Симизу "Дунё" АА учун интервьюсида Ўзбекистондан номзод, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори, академик Акмал Саидовнинг БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси (ИҲҚ) аъзолигига сайлангани ҳақидаги фикрларини билдирди:
— Ўзбекистон вакили, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори, академик Акмал Саидовнинг 29 май куни Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт бўйича 2025-2028 йиллар учун тўққизта янги экспертдан бири этиб сайлангани далда берувчи хабардир.
Тўққиз аъзо орасида Ўзбекистон номзодининг мазкур халқаро халқаро пакт аъзо давлатлардан энг кўп овоз олгани мени жуда қувонтирди.
Нафақат Ўзбекистон, балки Марказий Осиё учун ҳам биринчи вакил БМТнинг ушбу муҳим ва нуфузли органига қўшилди. Бу минтақада фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар соҳасида ижобий таъсир кўрсатади.
Таъкидлаш жоизки, мазкур ғалаба Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида ўзбек халқининг инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва кенгайтириш борасидаги доимий ҳамда изчил саъй-ҳаракатлари натижасида эришилган ютуқларни акс эттиради.
Яқин ўтмишда амалга оширилган эътиборга молик чора-тадбирлардан бири пахтачиликда болалар ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш бўлди.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг янгиланган Конституциясида жамиятнинг заиф қатламлари имкониятларини кенгайтириш бўйича инсон ҳуқуқлари билан боғлиқ янги нормалар киритилди.
Ўзбекистон вакилининг ИҲҚга аъзо бўлиши фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар мониторинги ва тарғиботини фаоллаштиришда янги босқичга умид бахш этади. Шу билан бирга, ИҲҚ фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тушунчаларини турли янги истиқболлар ва ўзига хос масалаларни ҳисобга олган ҳолда бойитиши кутилмоқда.

Взгляд из Японии: Прогрессивные концепции Узбекистана, связанные с правами человека, внедряются в руководящие принципы разработки новых мер в данной сфере
ТОКИО, 14 июня. /ИА «Дунё»/. Международное экспертное сообщество продолжает комментировать избрание кандидата Узбекистана в состав Комитета ООН по правам человека (КПЧ) на 2025-2028 годы, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Так, почётный профессор Института развивающихся экономик Японии Манабу Симизу в интервью ИА «Дунё» отметил:
- Это радостная и обнадеживающая новость о том, что представитель Узбекистана Акмал Саидов 29 мая был избран одним из девяти новых экспертов по Международному пакту о гражданских и политических правах (МПГПП) на период 2025-2028 годы.
Радует тот факт, что среди девяти членов наибольшее число голосов от стран-участниц получил директор Национального центра по правам человека из Узбекистана.
Впервые не только для Узбекистана, но и для Центральной Азии представитель республики присоединился в качестве специалиста к этому важному и влиятельному органу ООН, чтобы сыграть положительную роль в сфере гражданских и политических прав.
Следует отметить, что данное событие отражает достижения постоянных и неуклонных усилий узбекского народа под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по продвижению и расширению прав человека.
Одной из заметных мер, реализованных в недавнем прошлом, стало искоренение детского и принудительного труда при выращивании хлопка в сельском хозяйстве.
Кроме того, посредством пересмотра Конституции Узбекистана прогрессивные концепции, связанные с правами человека, внедряются в руководящие принципы разработки новых мер по расширению прав и возможностей более слабых слоев общества.
Вступление представителя Узбекистана в данный орган вселяет надежду на новый этап активизации мониторинга и продвижения гражданских и политических прав. Ожидается, что в то же время Международный пакт о гражданских и политических правах обогатит концепции гражданских и политических прав, принимая во внимание различные новые взгляды и конкретные проблемы.