Акмал Саидов Санкт-Петербургда ўтказилган халқаро юридик форумда иштирок этди
26 июнь куни Санкт-Петербург шаҳрида XII Петербург халқаро юридик форуми очилди. Форум доирасида Россия Федерацияси Конституциявий суди томонидан “Ҳуқуқларни ҳимоя қилиш ва конституциявий назорат” мавзусида халқаро конференция ташкил этилди.
Халқаро анжуманда дунёнинг 25 мамлакатидан вакиллар қатнашди. Иштирокчилар таркиби асосан ушбу давлатлар Конституциявий судларининг раислари ва судьялари, таниқли ҳуқуқшунос олимлар ва юридик ҳамжамият намояндалари, шунингдек, тадқиқотчи ва амалиётчи ҳуқуқшунослардан иборат бўлди.
Конференцияда “Конституциявий ҳуқуқ ва эркинликларни таъминлаш мақсадида конституциявий назорат ташаббусини илгари суриш”, “Конституциявий назорат натижасида ҳуқуқ ва эркинликларни ҳимоя қилишнинг таъминланиши” каби мавзулар муҳокама қилинди.
Тадбирда  Беларусь Республикаси Конституциявий суди раиси Петр Миклашевич ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов  модераторлик қилди.
Музокараларда Россия, Беларусь, Ўзбекистон, Малайзия, Фаластин, Таиланд, Камбоджа, Марокаш, Эфиопия, Индонезиянинг Конституциявий судлари вакиллари сўз чиқди. Улар ўз мамлакатларидаги конституциявий назорат тажрибаси ҳақида тўхталдилар.
Маълумот учун: Петербург халқаро юридик форуми 2011 йилда ташкил этилган. Санкт-Петербургда анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган ушбу форум фуқаролар, тадбиркорлар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш, ҳуқуқий маданиятни ривожлантириш мақсадида қонунчилик ташаббусларини илгари суриш масалаларини профессионал муҳокама қилиш учун энг йирик ҳуқуқий платформалардан бири ҳисобланади.

Акмал Саидов принял участие в международно-правовом форуме, прошедшем в Санкт-Петербурге
26 июня в Санкт-Петербурге открылся Петербургский международный юридический форум – 2024, в рамках которого прошла международная конференция «Защита прав и конституционный контроль», организованная Конституционным судом Российской Федерации. В работе конференции принимают участие председатели и судьи органов конституционного контроля, ученые-юристы и практики из 25 стран мира.
На мероприятии участники дискуссий обсудили такие темы, как «Инициирование конституционного контроля в целях обеспечения конституционных прав и свобод» и «Защита прав и свобод как результат конституционного контроля».
Модераторами конференции выступили председатель Конституционного Суда Республики Беларусь Петр Миклашевич и первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов.
Об опыте конституционного контроля в других странах рассказали представители конституционных судов России, Беларуси, Узбекистана, Малайзии, Палестины, Таиланда, Камбоджи, Марокко, Эфиопии, Индонезии.
Петербургский международный юридический форум, учрежденный в 2011 году, является крупнейшей юридической площадкой для профессиональных дискуссий по вопросам защиты прав и интересов граждан, бизнеса, совершенствования правоприменительной практики, продвижения законодательных инициатив в целях развития правовой культуры.