БМТнинг маҳкума аёллар билан муомала қилиш қоидалари бўйича тренинг бўлиб ўтмоқда
29-31 июль кунлари Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Ўзбекистондаги ёпиқ муассасалар ва қамоқхоналарда қийноқлар, ғайриинсоний ва қадр-қимматни камситувчи муомала ва жазоларнинг олдини олишда гендерга асосланган ёндашувлардан фойдаланиш бўйича уч кунлик ўқув тренинги ўтказилмоқда. Машғулотлар Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти ҳамкорлигида ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси кўмагида ташкил этилди.
Бангкок қоидалари, яъни расман “БМТнинг Маҳбус аёллар учун озодликдан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлмаган жазо чораларини қўллашга тааллуқли қоидалари” деб номланган халқаро-ҳуқуқий ҳужжат БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 2010 йилда қабул қилинган. Ушбу қоидалар жиноий одил судловга гендер жиҳатидан нозик ёндашувни ва маҳкума аёлларнинг ўзига хос эҳтиёжлари ва ҳуқуқлари ҳисобга олинишини таъминлаш йўлидаги муҳим қадам ҳисобланади.
Иштирокчилар Бангкок қоидаларининг асосий талабларини чуқур ўрганиб, ушбу қоидаларни амалда самарали қўллаш бўйича кўникма ва билимларини оширмоқда. Шу билан бирга, маҳкума аёллар учун хавфсиз ва қулай муҳит яратиш бўйича илғор тажриба ва усуллар муҳокама қилинмоқда. Умуман олганда, уч кунлик ўқув машғулотлари давомида тингловчиларнинг қамоқхоналардаги хотин-қизлар ҳуқуқлари ва эҳтиёжлари борасидаги хабардорлигини оширишга алоҳида эътибор қаратилади.
Тренингда Жиззах, Самарқанд, Сирдарё ва Тошкент вилоятлари жазони ижро этиш тизимининг 28 нафари ходими иштирок этмоқда. Шунингдек, машғулотларда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Миллий ижтимоий ҳимоя агентлигининг Сирдарё вилояти Хотин-қизларни реабилитация қилиш ва мослаштириш маркази вакиллари қатнашмоқда.
Тингловчилар Бангкок қоидалари асосида ўз назарий билимларини оширди. Айни вақтда вояга етмаганлар ва аёлларни қамоқда сақлаш бўйича халқаро тажрибага оид амалий кўникмаларни эгалламоқдалар.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов тадбирни очиб берар экан, мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг муҳим жиҳатлари ҳақида мухтасар маълумот берди. Хусусан, юртимиз ҳаётининг барча соҳаларига тааллуқли қамровдор янгиланишлар нафақат қийноқ ҳолатларига бутунлай барҳам бериш бўйича чора-тадбирларнинг самарадорлигига, балки ўзининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги мажбуриятларига қатъий содиқ бўлган Ўзбекистоннинг халқаро обрў-эътиборини юксалтиришга ҳам хизмат қилиши таъкидланди.
А.Саидов ўз тақдимотида фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этилиши ҳамда ушбу ҳуқуқларнинг ҳимоя қилинишини таъминлаш бўйича яратилган қонунчилик, институционал, таълим ва мониторинг асослари, инсоннинг конституциявий ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этилиши устидан ўрнатилган назорат тизимининг моҳияти ҳамда аҳамияти ҳақида гапирди. Шунингдек, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг халқаро ва минтақавий механизмларини ишлаб чиқишга қаратилган ислоҳотларнинг тизимлилиги ва изчиллиги, халқаро инсон ҳуқуқлари ташкилотлари билан ҳамкорлик борасида олиб борилаётган ишлар хусусида тўхталди.
Тренинг очилишида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офисининг лойиҳалар бўйича катта ходими Эндрю Юрковский, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти подполковниги Бурхонхўжа Акромов, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Дилноза Муратова ҳам иштирок этди.
Болалар Омбудсмани Сурайё Раҳмонова Болалар ҳуқуқлари бўйича вакилнинг ёпиқ муассасаларда ва озодликдан маҳрум қилиш жойларида болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилишни таъминлашга доир фаолияти тўғрисида маълумот берди. Ўз навбатида, “Барқарор Ҳаёт” маркази директори Олия Илмуродова жазони ижро этиш муассасаларида реабилитация дастурларини амалга оширишда фуқаролик жамиятининг ўрни, жазони ўтаган шахсларни озодликка чиққанларидан кейинги даврда қўллаб-қувватлаш масалалари хусусида сўз юритди.
Машғулотлар давомида иштирокчилар озодликдан маҳрум қилиш жойларида саломатлик ва гигиенага бўлган ҳуқуқларни таъминлаш, қамоқхона ходимларининг гендерга хос ёндашувларни тарғиб қилишдаги ўрни, шунингдек, алоҳида тоифадаги аёллар ва қизларни ўрганиш, жазони ўтаган хотин-қизларни реабилитация қилиш масалаларини кўриб чиқдилар.
Тренинг ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Мувофиқлаштирувчиси эълон қилган “Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш миллий тизимини барқарор ривожлантиришга кўмаклашиш” лойиҳаси доирасида ташкил этилди.

Для сотрудников системы исполнения наказания организован тренинг по Правилам ООН для обращения с женщинами-заключенными
29-31 июля 2024 года Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека в сотрудничестве с Департаментом по исполнению наказаний при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан при поддержке Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане организован трехдневный учебный тренинг по вопросам применения гендерно-ориентированных подходов к предотвращению пыток, бесчеловечного и унижающего достоинство обращения и наказания в закрытых учреждениях и местах содержания под стражей.
Бангкокские правила, официально известные как "Правила ООН для обращения с женщинами-заключенными и мер, не связанных с лишением свободы для женщин-правонарушителей", были приняты Генеральной Ассамблеей ООН в 2010 году. Эти правила представляют собой важный шаг к обеспечению гендерно-чувствительного подхода в уголовной юстиции и гарантируют, что специфические потребности и права женщин-заключенных будут учтены.
В ходе трехдневного тренинга участники не только знакомятся с основными положениями Бангкокских правил, но и развивают навыки и знания для их эффективного применения на практике, обсуждают лучшие практики и методы для создания безопасной и поддерживающей среды для женщин-заключенных, в целом повышают свою осведомленность о правах и потребностях женщин в местах лишения свободы.
Участниками тренинга стали 28 сотрудников системы исполнения наказания Джизакской, Самаркандской, Сырдарьинской и Ташкентской областей, а также представители Центра реабилитации и адаптации женщин Сырдарьинской области при Национальном агентстве социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан.
Они получили практические знания по вопросам международной практики содержания несовершеннолетних и женщин в пенитенциарных учреждениях в соответствии с Правилами ООН, касающимися обращения с женщинами-заключенными и мерами наказания для женщин-правонарушителей, не связанными с лишением свободы (Бангкокскими правилами).
C приветствием в адрес участников обратился первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, который информировал о ключевых аспектах проводимых в стране реформ в области прав человека. В частности, было подчеркнуто, что все реформы, проводимые в Республике Узбекистан, несомненно, будут способствовать не только эффективной реализации мер по искоренению случаев пыток, но и повышению международной репутации Узбекистана, который твердо привержен своим международным обязательствам в области прав человека.
В своей презентации А. Саидов рассказал о созданных законодательных, институциональных, образовательных и мониторинговых основах для соблюдения и защиты прав и свобод граждан, сформированной системе контроля за соблюдением конституционных прав и свобод человека, проводимой системной и последовательной работе по развитию международных и региональных механизмов защиты прав человека, сотрудничеству с международными правозащитными организациями.
На церемонии открытия также выступили старший сотрудник проекта офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Эндрю Юрковский, подполковник Департамента исполнения наказания при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан Бурхонходжа Акромов, а также заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дилноза Муратова.
С информацией о деятельности Уполномоченного по правам ребенка по вопросам обеспечения защиты прав детей в учреждениях закрытого типа в местах лишения свободы выступила детский Омбудсман Сурайё Рахмонова. О роли гражданского общества в программах реабилитации на базе пенитенциарных учреждений и поддержки лиц, отбывших наказание, после их освобождения рассказала директор Центра «Баркарор Хаёт» Олия Ильмурадова.
В ходе занятий участники рассмотрели вопросы обеспечения права на здоровье и гигиены в местах содержания под стражей, роль сотрудников тюрем в продвижении гендерно-чувствительных подходов, а также специальные категории женщин и девочек, реабилитацию женщин и девочек, отбывших наказание.
Обучение было организовано в рамках проекта Координатора ОБСЕ в Узбекистане «Содействие устойчивому развитию национальной системы защиты прав человека в Узбекистане».