Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларда миллий парламентаризмнинг ўрни ва роли
2024 йил 16 август куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси томонидан “Мустақиллик йилларида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларда миллий парламентаризмнинг ўрни ва роли”  мавзусида конференция ўтказилди.
Унда депутатлар, Сенат аъзолари, Қорақалпоғистон Республикаси Жуқорғи Кенгеси, Халқ депутатлари вилоятлар, Тошкент шаҳар Кенгашлари депутатлари, Ёшлар парламенти аъзолари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Тадбирни Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов кириш сўзи билан очиб, мустақиллик Ўзбекистонда демократик миллий парламентнинг шаклланиши ва ривожланиши учун том маънода сиёсий ҳуқуқий асос яратганини эътироф этиб, Президентимиз таъкидлаганидек, “Кучли парламент ва халқ вакиллик органлари — Янги Ўзбекистоннинг таянчи” эканлиги, ҳозирги кунда Ўзбекистон парламенти ислоҳотларнинг фаол субъекти бўлиб, қонун ижодкорлиги йўналишида замон талабларига жавоб берадиган қонунларни қабул қилаётганини қайд этди.
Таъкидланганидек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси, 2022-2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясининг қабул қилиниши билан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси фаолиятида янги давр бошланди ва қонун ижодкорлиги йўналишидаги фаолиятида туб бурилиш юз берди.
Ушбу тарихий ҳужжатлар ўтган қисқа даврда халқ сайлаган вакиллик органлари — парламент ва халқ депутатлари Кенгашларининг мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги ўрни ва аҳамиятини тубдан ўзгартирди.
Хусусан, давлат ҳокимияти тизимида Олий Мажлиснинг ролини ошириш, унинг мамлакат ички ва ташқи сиёсатига оид муҳим вазифаларни ҳал этиш ҳамда ижро ҳокимияти фаолияти устидан парламент назоратини амалга ошириш бўйича ваколатларини янада кенгайтириш, шунингдек, қабул қилинаётган қонунларнинг амалга оширилаётган ижтимоий-сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва суд-ҳуқуқ ислоҳотлари жараёнига таъсирини кучайтиришга йўналтирган ҳолда қонун ижодкорлиги фаолияти сифатини тубдан оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбарининг “Ўзбекистон тараққиётининг янги босқичида олдимизда ўта долзарб ва мураккаб вазифалар турибди. Уларни муваффақиятли ҳал этиш учун аввало қонун ижодкорлиги соҳасида ишни бутунлай янгича ташкил этишимиз керак” деган талаби таг замирида қонун ижодкорлиги фаолияти “Қонуннинг бирдан бир манбаи ва муаллифи том маънода халқ бўлиши шарт” деган устувор тамойилга асосланиши қатъий белгилаб берилди. Бу эса Қонунчилик палатасини ҳар бир қонун лойиҳаси бўйича холис бахс-мунозара ва тортишувлар маконига, турли ижтимоий манфаатлар ўртасидаги кураш майдонига, чинакам “демократия мактаби”га айлантирди.
Мамлакатимиз раҳбарининг “Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги Фармони парламентнинг қонун ижодкорлиги фаолиятини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришга хизмат қилмоқда. Жумладан, қонунчилик базасини тизимлаштириш, ижтимоий муносабатларни ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солиш барқарорлиги таъминланди. Норма ижодкорлиги жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологиялари жорий этилди. Бу ўз навбатида, парламент иш фаолиятининг бутунлай янги йўналишда ташкил этилиб, қонун лойиҳаларини қабул қилиш ва кўриб чиқишнинг демократик тартиб-қоидалари жорий этилишига туртки бўлди.
Конференцияда қайд этилганидек, қонунларни қабул қилиш жараёнида кенг жамоатчилик иштирокини таъминлаш, фуқароларнинг хоҳиш-истакларига қулоқ тутиш, аҳоли ўртасида очиқ муҳокамалар ўтказиш ҳуқуқий жиҳатларнинг сифатли бўлишида муҳим аҳамият касб этмоқда. Бундан ташқари, парламентнинг ижро ҳокимияти органлари фаолияти устидан таъсирчан парламент назоратини олиб бораётганлиги мансабдор шахсларнинг ҳам масъуллигини оширишга хизмат қиляпти.
Шунингдек, Олий Мажлис палаталарида ҳудудлар билан тўғридан-тўғри, шу жумладан масофавий ишлаш амалиётини кенг жорий қилингани, ҳудудларни ривожлантириш ва инвестиция дастурлари муҳокамасида тегишли ҳудуддан сайланган депутат ва сенаторларнинг иштироки фаоллашиб бораётгани ҳам самарали парламентаризмнинг исботидир.
Тадбирда сўз олганлар маҳалла институти фаолиятининг самарадорлиги ошганлиги, халқ депутатлари Кенгашларини ҳудудларда мавжуд муаммоларни ҳал қилишдаги асосий бўғинга айланланлиги, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолиятининг институционал асослари замон талабларига мослаштирилганлигини алоҳида қайд этдилар.
Ўтган даврда давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштириш, суд-ҳуқуқ, соҳасини янада ислоҳ, қилиш, иқтисодиётни либераллаштириш, ижтимоий тармоқни ривожлантириш борасидаги масалаларнинг ҳуқуқий асосларини яратишга қаратилган, илгари мавжуд бўлмаган 50 дан зиёд қонунлар қабул қилингани таъкидланди.
Давлат раҳбари ташаббуси билан давлат ҳокимияти тизимида Олий Мажлиснинг ролини ошириш, унинг мамлакат ички ва ташқи сиёсатига оид муҳим вазифаларни ҳал этиш ҳамда ижро ҳокимияти фаолияти устидан парламент назоратини амалга ошириш бўйича парламентга зарур ваколатлар берилгани айтиб ўтилди.
Тадбир якунида иштирокчилар бугун Ўзбекистонда барча соҳадаги ислоҳотлар чуқурлашиб, демократик янгиланишлар ўзининг сифат жиҳатидан янги поғонасига кўтарилиб бораётганини алоҳида таъкидлаб ўтдилар.

Роль и место национального парламентаризма в реформах, реализуемых в Узбекистане
16 августа 2024 года Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан проведена конференция на тему «Роль и место национального парламентаризма в реформах, реализуемых в Узбекистане в годы независимости».
В нем приняли участие депутаты нижней палаты парламента, Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов, члены Молодежного парламента, представители СМИ.
Мероприятие открыл вступительной речью первый заместитель Спикера Законодательной палаты А.Саидов, подчеркивая, что независимость в буквальном смысле создала политическую и правовую основу для формирования и развития демократического национального парламента в Узбекистане, процитировал слова Президента, что «Сильные парламент и народные представительные органы — опора нового Узбекистана», а также отметил, что парламент Узбекистана является активным субъектом реформ и принимает законы, отвечающие требованиям времени и законотворчества.
Отмечено, с принятием Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы началась новая эпоха в деятельности Законодательной палаты Олий Мажлиса и в ее законотворческой деятельности.
Эти исторические документы коренным образом изменили роль и значение избранных народом представительных органов — парламента и Кенгаша народных депутатов. в общественно-политической жизни нашей страны.  В частности, внимание акцентировано на повышение роли Олий Мажлиса в системе государственной власти, дальнейшее расширение его полномочий по решению важных задач, связанных с внутренней и внешней политикой страны, проведением парламентского контроля за деятельностью исполнительной власти, а также коренному улучшению качества законотворческой деятельности, направленному на общественно-политическое, социально-экономическое и усиление влияния на судебно-правовые реформы.
Определено, что законотворческая деятельность должна основываться на приоритетном принципе, согласно которому «единственным источником и автором закона должен быть народ». Это превратило Законодательную палату в площадку беспристрастного обсуждения и дебатов по каждому законопроекту, в настоящую «школу демократии».
Указ главы государства «Об утверждении Концепции совершенствования нормотворческой деятельности» служит выведению законотворческой деятельности парламента на новый качественный уровень.
В частности, обеспечена систематизация правовой базы, стабильность правового регулирования общественных отношений. В процесс нормотворчества внедрены современные информационно-коммуникационные технологии. Это, в свою очередь, послужило организовать парламентскую деятельность в совершенно новом направлении и введение демократических процедур принятия и рассмотрения законопроектов.
Отмечалось, важное значение имеет обеспечение участия общественности в процессе принятия законов, прислушивание к пожеланиям граждан, качественные правовые аспекты в проведении открытых обсуждений среди населения. Кроме того, тот факт, что парламент осуществляет эффективный парламентский контроль за деятельностью органов исполнительной власти, способствует повышению ответственности ответственных лиц.
Также подтверждением эффективного парламентаризма является широкое внедрение практики прямой, в том числе дистанционной, работы с регионами в палатах Олий Мажлиса, расширение участия депутатов и сенаторов, избранных от соответствующих регионов, в обсуждении региональных программ развития и инвестиций.
Выступившие на мероприятии отметили, что возросла эффективность деятельности института махалли, а Кенгаши народных депутатов стали основным звеном в решении существующих проблем в регионах, институциональные основы деятельности органов государственной власти на местах приведены в соответствие с требованиями времени.
За истекший период принято более 50 совершенно новых законов по созданию правовых основ вопросов, связанных с совершенствованием системы государственного и общественного строительства, дальнейшим реформированием судебной власти, либерализацией экономики и развитием социальных сетей.
Отмечено, что по инициативе главы государства парламенту предоставлены необходимые полномочия для повышения роли Олий Мажлиса в системе государственной власти, решения важных задач, связанных с внутренней и внешней политикой страны, осуществления парламентского контроля за деятельностью исполнительной власти.
В завершение мероприятия участники подчеркнули, что сегодня в Узбекистане углубляются реформы во всех сферах, а демократические реформы выводятся на новый качественный уровень.