БМТнинг махсус маърузачиси Ўзбекистондаги ислоҳотларни эътироф этди
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов, бир гуруҳ депутатлар ва сенаторлар БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Муносиб турар жой масалалари бўйича махсус маърузачиси Балакришанан Раджагопал бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашди.
Мулоқот чоғида делегация аъзоларига “Ўзбекистон — 2030” стратегиясида белгиланган устувор вазифалар, унинг доирасида мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, Қонунчилик палатаси фаолиятининг асосий йўналишлари ҳақида батафсил маълумотлар берилди.
Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, фуқароларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича ўзига хос тажриба шакллангани, янги таҳрирдаги Конституцияда давлатнинг ижтимоий мажбуриятларига оид нормалар қарийб уч бараварга ошгани, жумладан, ҳар кимнинг уй-жойли бўлиш ҳуқуқи белгилангани алоҳида қайд этилди.
Учрашувда таъкидланганидек, Ўзбекистоннинг кейинги йиллардаги саъй-ҳаракатларининг халқаро эътирофи БМТ Бош Ассамблеясида қатор резолюциялар қабул қилинишида ҳам яққол намоён бўлмоқда. Хусусан, 2024 йил бошидан буён Ўзбекистон ташаббуси билан БМТнинг 5 та резолюцияси қабул қилинди.
Самимий руҳда кечган учрашувда депутатлар томонидан делегация аъзоларига мамлакатимизда аҳолининг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш, етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни уй-жой билан таъминлаш, ўзбошимчалик билан эгалланган ер участкалари ҳамда уларда қурилган бино ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш бўйича қабул қилинган қонунларнинг мазмун-моҳияти ҳақида кенг маълумотлар берилди.
Шунингдек, аҳолининг уй-жой масалалари ва шаҳарсозлик бўйича қарорлар қабул қилинишида иштироки, иқлим инқирозининг уй-жой ҳуқуқига бўлган таъсири ва унинг олдини олиш борасида олиб борилаётган ишлар бўйича ҳам маълумотлар тақдим этилди.
Ўз навбатида, Б. Раджагопал Ўзбекистонда барча соҳада амалга оширилаётган ислоҳотлар, хусусан, аҳолини муносиб турар жой билан таъминлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, давлат томонидан фуқароларга ижтимоий хизматлар ва ёрдамлар кўрсатиш кўлами ва турларини кенгайтиришсоҳанинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш бўйича қилинган ишларни эътироф этиб, ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, соҳадаги ишларни янада жадаллаштириш бўйича ўз фикрларини билдирди.

Специальный докладчик ООН высоко оценил реформы в Узбекистане
Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов, депутаты и сенаторы встретились с членами делегации во главе со Специальным докладчиком Совета ООН по правам человека по праву на достаточное жилище Балакришананом Раджагопалом.
В ходе диалога членам делегации предоставлена ​​подробная информация о приоритетных задачах, определенных в Стратегии «Узбекистан – 2030», реализуемых в ее рамках в стране масштабных реформах, а также основных направлениях деятельности Законодательной палаты.
Подчеркнуто, что в Узбекистане сформирован уникальный опыт обеспечения прав и свобод человека, защиты законных интересов граждан, а в новой редакции Конституции нормы о социальных обязательствах государства увеличены почти в три раза, в том числе определено, что каждый имеет право на жилище.
Отмечено, международное признание усилий Узбекистана проявляется также в принятии в последние годы на Генеральной Ассамблее ООН ряда резолюций. В частности, с начала 2024 года по инициативе Узбекистана принято 5 резолюций ООН.
На встрече, прошедшей в теплой атмосфере, депутаты дали подробную информацию членам делегации о сути и значении принятых законов по усилению в нашей стране социальной защиты населения, обеспечению жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также о признании права на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения.
Также представлена ​​информация об участии населения в принятии решений по жилищным вопросам и градостроительству, влиянию климатического кризиса на право на жилье и проводимой работе по его предотвращению.
В свою очередь, Б. Раджагопал, высоко оценив проводимые в Узбекистане во всех сферах реформы, в частности, работу по обеспечению населения достойным жильем, защите прав человека, расширению предоставляемых государством объема и видов социальных услуг и помощи гражданам, усилению правовых основ сферы, высказал мнение о дальнейшем ускорении работ по развитию взаимного сотрудничества в сфере.