БМТнинг уй-жой ҳуқуқи бўйича махсус маърузачиси билан учрашув
Тошкент шаҳар ҳокимлигида БМТнинг уй-жой ҳуқуқи бўйича махсус маърузачиси Балакришнан Ражагопал билан учрашув бўлиб ўтди.
Унда Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий маркази директори Акмал Саидов, қурилиш вазирининг биринчи ўринбосари Давронжон Одилов,  Тошкент шаҳар ҳокимининг биринчи ўринбосари Бахтиёр Ҳайдаров ҳамда ҳоким ўринбосари Дурдона Раҳимова иштирок этди.
Мулоқот давомида БМТ ҳамда унинг институтлари билан кўп қиррали шериклик янада кенгайиб, минтақавий ҳамкорлик мустаҳкамланиб бораётгани таъкидлаб ўтилди. Шунингдек, мамлакатимизда, жумладан Тошкент шаҳрида БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича чора-тадбирларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Шундан сўнг, пойтахтда одамларни уй-жой билан таъминлаш ва аҳолининг барча қатламлари яшаши учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисида батафсил тўхталиб ўтилди.
Балакришнан Ражагопал кадастр билан боғлиқ айрим масалалар, ижара платформалари, реновация лойиҳаси, хусусий мулк эгаларининг ҳуқуқлари, Тошкент шаҳридаги Халқ қабулхоналари фаолияти, сайёр қабуллар борасида саволлари билан юзланди. Соҳа масъуллари барча саволларга батафсил жавоб берди.

Встреча со Спецдокладчиком ООН по праву на достаточное жилье
В хокимияте города Ташкента прошла встреча со Специальным докладчиком ООН по праву на достаточное жилье Балакришнаном Раджагопалом.
В ней приняли участие директор Национального центра по правам человека Акмаль Саидов, первый заместитель министра строительства Давронжон Одилов, первый заместитель хокима города Ташкента Бахтиёр Хайдаров и заместитель хокима Дурдона Рахимова.
В ходе диалога отмечено дальнейшее расширение многостороннего партнерства с ООН и ее институтами, укрепление регионального сотрудничества. Подчеркнуто, что в стране, в том числе городе Ташкенте, особое внимание уделяется поддержке мер по достижению Целей устойчивого развития.
На встрече подробно обсуждалась проводимая в столице работа по жилищному обеспечению населения, созданию комфортных условий жизни.
Балакришнан Раджагопал поинтересовался вопросами, связанными с кадастром, платформами для аренды жилья, проектом реновации, правами частных собственников, деятельностью общественных приемных в городе Ташкенте, выездными приемами. Представители сферы подробно ответили на все вопросы.