Гендерга сезгир жазони ижро этиш муассасалари бошқаруви стратегиялари: илғор тажриба ва асосий муаммолар
31 октябрь куни Тошкент шаҳрида шу мавзуда давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси ва Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти билан ҳамкорликда 2023-2024 йилларда ЕХҲТ лойиҳаларини Ўзбекистон Республикасида амалга ошириш бўйича тасдиқланган “Йўл харитаси” доирасида ташкил этилди.
Тадбирда асосий эътибор ёпиқ турдаги муассасалар бошқарувида гендер тенгликни таъминлаш, халқаро тажриба ва илғор ёндашувлардан фойдаланиш орқали инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш самарадорлигини ошириш масалаларига қаратилди. Шунингдек, Норвегия ва Ўзбекистон ўртасида ёпиқ муассасалар бошқаруви истиқболларини муҳокама қилиш ва соҳадаги мавжуд муаммолар юзасидан мулоқотни мустаҳкамлаш алоҳида диққат марказида турди.
Давра суҳбатида Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти ҳамда жазони ижро этиш муассасалари ходимлари иштирок этди.
Тадбирнинг очилишида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси вазифасини бажарувчи Зилке Клёвер ва Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти муҳим топшириқлар бўйича инспектори Бурхонхўжа Акромов сўзга чиқди.
Хусусан, А.Саидов сўнгги вақтларда маҳкумларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини кенгайтириш орқали уларни содир этган жиноятдан чин кўнгилдан пушаймон бўлиши ва жамиятнинг муносиб вакили сифатида шакллантиришга эришилаётганини таъкидлади. Маҳкумларга сайлаш, пенсия таъминоти ва ижтимоий суғурта олиш, касб эгаллаш, таълим олиш ва сифатли тиббий ёрдамдан фойдаланиш каби ҳуқуқлар берилганига эътибор қаратди.
Маҳкумларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга оид сўнгги ислоҳотлар ҳақида сўз борганда, замон талабларига жавоб бермайдиган 4 та колония, жумладан, аҳоли орасида салбий ном топган “Тоштурма” ва “Жаслиқ” колонияларининг тугатилганини қайд этиш лозим. Шу билан бирга, озодликдан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар қўлланилган шахсларни соғлом ижтимоий ҳаётга йўналтириш мақсадида 2019 йил 1 январдан бошлаб пробация фаолияти йўлга қўйилди.
Бугунги кунда мамлакатимиздаги жазони ижро этиш муассасаларида жазо муддатини ўтаётган маҳкумлар сони ҳар 100 минг аҳолига ҳисоблаганда 68 нафарни ташкил этади. Бу кўрсаткич Мустақил давлатлар ҳамдўстлигига аъзо мамлакатлар орасида энг паст даражада бўлиб, инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлигини таъминлаш борасида амалга оширилган ислоҳотлар натижасидир.
Ўз навбатида, З.Клёвер Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ҳимояси ва гендер тенгликни таъминлаш йўналишида амалга оширилаётган ислоҳотларга юқори баҳо берди. У маҳкумларнинг ҳуқуқлари ва инсонпарвар муносабатларни мустаҳкамлашга қаратилган саъй-ҳаракатларни ҳам мамнуният билан қайд этди. Шунингдек, у айни йўналишдаги ислоҳотлар ЕХҲТ томонидан доимо қўллаб-қувватланиши ва соҳага илғор халқаро тажрибаларни жорий этишнинг муҳимлигига эътибор қаратди.
Б.Акромов маҳкумларни ижтимоий ҳаётга қайта мослаштириш ва уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги амалий чоралар ҳақида маълумот бериб, тергов ҳибсхоналари ва ёпиқ турдаги колонияларда адвокатлар учун алоҳида 69 та хона ташкил этилганини билдирди. Омбудсман ва Бизнес-омбудсман бундай муассасаларга ҳеч қандай тўсиқсиз кириш имкониятига эга бўлгани қайд этилди.
Тадбир давомида соҳадаги хорижий тажриба ҳам муҳокама қилинди. Бредтвейт қамоқхонаси ва тергов ҳибсхонасининг бошлиғи Дорис Баккен аёллар қамоқхоналарини бошқариш бўйича Норвегия тажрибасини тақдим этди.
Д.Баккен аёллар учун гендерга сезгир хизматлар, тайёргарлик дастурлари ва соғлиқни сақлаш хизматлари каби элементлар қандай қилиб аёлларни қамоқдан сўнг ижтимоий ҳаётга муваффақиятли қайтаришга ёрдам беришини тушунтирди. Норвегиядаги аёллар қамоқхонасида амалга оширилаётган тадбирлар, ўқитиш ва маслаҳат бериш жараёнларининг аҳамияти ва самарадорлиги ҳақида атрофлича сўз юритди.
Бундан ташқари давра суҳбатида жазони ижро этиш колонияси бошлиғи Гулрух Каримова Ўзбекистондаги аёллар қамоқхоналарини бошқариш сиёсати, амалиёти ва муаммоларига бағишланган тақдимот ўтказди. У аёллар қамоқхоналарида яратилган таълим олиш, касб эгаллаш ва психологик ёрдам олиш имкониятлари ҳамда реабилитация дастурлари ҳақида сўзлаб, мавжуд муаммолар ва уларни бартараф этиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларга ҳам батафсил тўхталди.
Муҳокамаларда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Дилноза Муратова, Халқаро жазони ижро этиш жамғармаси вакили, қамоқхоналарни ислоҳ қилиш ва инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро маслаҳатчи Азамат Шамбилов каби экспертлар қатнашди.

Обеспечения гендерного равенства в управлении закрытыми учреждениями
31 октября в Ташкенте состоялся круглый стол на тему “Гендерно-чувствительные стратегии управления пенитенциарными учреждениями: передовой опыт и ключевые проблемы”. Мероприятие организовано совместно Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане и Департаментом исполнения наказаний МВД.
Круглый стол проведен в рамках утвержденной «Дорожной карты» по реализации Проектов ОБСЕ в Республике Узбекистан в 2023-2024 годах.
Главное внимание было сосредоточено на вопросах обеспечения гендерного равенства в управлении закрытыми учреждениями и повышения эффективности защиты прав человека с использованием международного опыта, в частности Норвегии, и передовых методов. В ходе обсуждения также акцентировались перспективы управления такими учреждениями и укрепление диалога по текущим проблемам в этой области.
В работе круглого стола приняли участие сотрудники Департамента исполнения наказаний МВД и пенитенциарных учреждений.
На открытии мероприятия выступили директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, исполняющая обязанности Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Зилке Клёвер, и ответственный сотрудник Департамента наказаний МВД Бурханходжа Акромов.
В частности, А. Саидов подчеркнул, что в последнее время за счет расширения прав и законных интересов заключенных достигается искреннее раскаяние в совершенном ими преступлении и формирование из них достойных представителей общества. Он отметил, что заключенным предоставлены такие права, как право голоса, право на пенсионное и социальное страхование, занятие, образование и доступ к качественному медицинскому обслуживанию.
Говоря о последних реформах, связанных с обеспечением прав и интересов заключенных, следует отметить, что 4 колонии, не отвечающие требованиям времени, в том числе колонии «Таштюрьма» и «Жаслык», имевшие негативную репутацию среди заключенных и населения, были закрыты. При этом, с 1 января 2019 года запущена пробационная деятельность, направленная на ориентирование осужденных на здоровую общественную жизнь.
Сегодня количество осужденных, отбывающих наказание в исправительных учреждениях нашей страны, составляет 68 человек
на 100 тысяч жителей. Этот показатель находится на самом низком уровне среди стран-участниц Содружества Независимых Государств и является результатом реформ, реализуемых в целях обеспечения прав человека и верховенства закона.
В свою очередь, З.Клёвер отметила, что “Сегодняшняя встреча предоставляет важную платформу для обмена знаниями, развития сотрудничества и изучения передового опыта в управлении пенитенциарными учреждениями. Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане стремится поддерживать инициативы, направленные на продвижение прав человека в пенитенциарной системе. Этот круглый стол является прекрасным примером того, как международное сотрудничество может способствовать значимому прогрессу. Работая вместе, обмениваясь мнениями и опираясь на разнообразный опыт различных правовых и социальных систем, мы можем определить подходы, которые продвигают достоинство и снижают рецидивизм, уважая при этом уникальные культурные, правовые и социальные условия страны пребывания”.
Б.Акромов сообщил о практических мерах по адаптации заключенных к общественной жизни и защите их прав и сообщил, что в следственных изоляторах и колониях закрытого типа создано 69 отдельных кабинетов для адвокатов.
В ходе мероприятия также обсуждался зарубежный опыт в данной сфере. Дорис Баккен, начальник тюрьмы и следственного изолятора Бредтвейт в Норвегии, представила норвежский опыт управления женскими тюрьмами.
Д. Баккен объяснила, как такие элементы, как гендерно-чувствительные услуги для женщин, программы подготовки и медицинские услуги, могут помочь женщинам успешно реинтегрироваться в общество после заключения. Она подробно рассказала о важности и эффективности мероприятий, процессов обучения и консультирования в женской тюрьме Норвегии.
Кроме того, начальник исправительной колонии Гулрух Каримова выступила с презентацией о политике и практике управления женскими тюрьмами в Узбекистане. Она рассказала о возможностях для образования, профессиональной подготовки и психологической поддержки, созданных в женской колонии, а также программах реабилитации.
В обсуждениях приняли участие такие эксперты, как Дилноза Муратова, заместитель директора Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, Азамат Шамбилов, представитель Международного пенитенциарного фонда, международный консультант по тюремной реформе и правам человека.