Янги Ўзбекистоннинг “Инсон ҳуқуқлари уйи” – инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим, маърифат ва маданият рамзи
3 декабрь куни Тошкентда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг Ахборот-ресурс маркази негизида “Инсон ҳуқуқлари уйи” ўз фаолиятини расман бошлади. Шу муносабат билан Миллий марказ томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги ҳамда Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси билан ҳамкорликда тантанали очилиш маросими ташкил этилди.
Тадбирга фаолияти инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва ҳуқуқий нормаларни тарғиб қилиш билан боғлиқ бўлган халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакиллари, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган дипломатик ваколатхоналар раҳбарлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари, давлат органлари мутахассислари, етакчи экспертлар, илм-фан ва жамоат арбоблари – жами 100 нафар атрофидаги иштирокчи ҳозир бўлди. Бундан ташқари, “Инсон ҳуқуқлари уйи”нинг  очилиши тадбирини мамлакатимизнинг барча ҳудудлари марказларидаги кутубхоначилар онлайн кузатиб борди.
Қутлов учун Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директори Асаджон Ходжаев, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси директори Умида Тешабоевага сўз берилди.
Сўзга чиққанлар Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг бевосита ташаббуси билан бунёд этилган “Инсон ҳуқуқлари уйи”нинг очилиши мамлакатимиз инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизими тараққиёти йўлида ғоят муҳим қадам эканлигини эътироф этдилар. Ушбу тантанали тадбир 8 декабрь – Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кун ва 10 декабрь – Инсон ҳуқуқлари халқаро куни тимсолидаги иккита муҳим санага бағишлангани бежиз эмаслиги таъкидланди.
Ўзбекистон Президентининг “Янги таҳрирдаги Конституция бизга инсон ҳуқуқлари, демократия, эркинлик, барқарорлик, тенглик ва тараққиёт тамойилларига асосланган ҳуқуқий ва адолатли давлат қуриш йўлларини кенг очиб берди”, деб таъкидлагани замирида ғоят улуғвор ҳақиқатлар мужассам. Агар дунё мамлакатлари Конституцияларида инсоннинг 110 дан ортиқ ҳуқуқи қайд этилган бўлса, бу ҳуқуқларнинг 90 таси янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида мавжуд ва шу ҳуқуқлардан 40 таси янги конституциявий ҳуқуқлардир.+
Бугунги кунда мамлакатимиз ҳаётига изчиллик билан татбиқ этилаётган Асосий қонунимизнинг 56-моддасида белгиланганидек, “Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг мавжуд шакллари ҳамда воситаларини тўлдиради, фуқаролик жамиятини ривожлантиришга ва инсон ҳуқуқлари маданиятини юксалтиришга кўмаклашади”. Шу маънода, “Инсон ҳуқуқлари уйи”нинг расмий асосда фаолият бошлаши айни конституциявий норманинг рўёбга чиқарилиши билан боғлиқ йирик амалий тадбир ҳисобланади.
Ўзбекистон ўзи қўшилган инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги асосий халқаро шартномаларда зиммасига олган мажбуриятларни қатъий ва оғишмай бажариб келмоқда. Айниқса, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим тўғрисидаги декларацияси ва Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастури доирасида мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни ривожлантириш борасида тизимли ишлар мунтазам асосда олиб борилмоқда.
Тантанали очилиш тадбирининг одатий анъанаси – лента қирқиш маросими ўтказилди. Ипак тасмани Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директори Асаджон Ходжаев, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси Сабина Маҳл, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси директори Умида Тешабоева биргаликда қирқдилар.
Шундан сўнг халқаро ҳамкорлар ва дипломатик корпус вакилларига сўз навбати берилди.
БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси Сабина Маҳл, ЕХҲТ Демократлаштириш ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг собиқ директори, халқаро эксперт Маттео Мекаччи, Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Юй Цзюнь, Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг Марказий Осиёдаги Минтақавий ваколатхонаси Биляна Милошевич Ўзбекистон халқини “Инсон ҳуқуқлари уйи”нинг очилиши билан қутлар экан, ушбу маърифат маскани мамлакатда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим, маърифат ва маданият рамзи эканлигини қайд этдилар.
Тадбирда, шунингдек, мамлакатимиз академик ҳамжамияти ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари сўзга чиқди. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Фанлар  академияси  Давлат  ва  ҳуқуқ  институти  директори  Муроджон  Турғунов ва “Тараққиёт стратегияси” маркази директори Элдор Туляковнинг чиқишлари тингланди.
Тантанали тадбир якунида меҳмонлар “Инсон ҳуқуқлари уйи”нинг фаолияти билан танишдилар. Бир пиёла чой устида инсон ҳуқуқлари бўйича янги маърифат масканининг моҳияти ва аҳамияти ҳақида самимий суҳбатлашилди.

«Дом прав человека» Нового Узбекистана — символ образования, просвещения и культуры в области прав человека
3 декабря в Ташкенте официально начал свою деятельность «Дом прав человека», который открыт на базе Информационно-ресурсного центра Национального центра по правам человека Республики Узбекистан. В связи с этим Национальный центр организовал торжественную церемонию открытия совместно с Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан и Национальной библиотекой Узбекистана имени Алишера Навои.
Перед собравшимися с приветственными словами выступили директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, директор Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан Асаджон Ходжаев и директор Национальной библиотеки Узбекистана им. Алишера Навои Умида Тешабоева.
«Дом прав человека» создан по прямой инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева. Как отметил глава нашего государства, «новая редакция Конституции и наши обновляющиеся законы служат существенному укреплению гарантий человеческого достоинства, прав и свобод», — сказал в приветственном слове Акмал Саидов.
Он подчеркнул, что в этой связи все более последовательными и системными становятся и отношения международного сотрудничества Узбекистана. Это подтвердил, в частности, официальный визит Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша в Узбекистан в начале июля текущего года. В марте прошлого года страну с официальным визитом посетил Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк. Высокого гостя принял Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
«В ходе этого визита господин Фолькер Тюрк отметил, что «чтобы обеспечить полное участие гражданского общества в процессе реформ, государственные институты должны создать необходимые условия». Наша сегодняшняя презентация в точности аналогична этой рекомендации Верховного комиссара ООН по правам человека», — сказал директор Национального центра.
По мнению Постоянного координатора ООН в Узбекистане Сабины Махл, открытие в Узбекистане Дома прав человека имеет большое значение. Отметив, что онлайн в церемонии открытия Дома имели возможность принимать участие и специалисты информационно-ресурсных центров из всех регионов Узбекистана, она подчеркнула, что особенно важно широкое распространение знаний о правах человека — во всех уголках страны.
«Это замечательно, что появился Дом прав человека, который станет центром глубокого образования, а также проведения исследований в этой сфере. Сегодня актуально для самых широких слоев иметь доступ к различным Конвенциям ООН в правовой сфере, другим международным и национальным документам. И здесь созданы такие возможности. В современном Узбекистане образованию в сфере прав человека придается самое серьезное значение. И одним из ярких тому подтверждений является избрание директора Национального центра по правам человека, академика Акмала Саидова членом Комитета по правам человека ООН на 2025−2028 годы», — сказала Сабина Махл.
«Открытие Дома прав человека — это хороший сигнал, это признак приверженности руководства Узбекистана к продвижению как образования в сфере прав человека, так и формирования культуры прав человека. И это также дает возможность молодым людям здесь заниматься своей научной работой по изучению и распространению знаний в сфере прав человека», — считает международный эксперт, бывший директор Бюро ОБСЕ по демократизации и правам человека Маттео Мекаччи.
По его мнению, права человека — это бесконечный процесс и это требует постоянной приверженности и постоянной работы. «И в Узбекистане за последние годы было сделано много усилий и было много инициативы в этом направлении, что дало достижение конкретных результатов. Важно, что были искоренены случаи принудительного детского труда, также была отменена смертная казнь, как высшая мера наказания. Я считаю, что это очень значимые достижения в сфере прав человека», — подчеркнул М.Мекаччи.
В стремительно развивающемся под руководством Президента Шавката Мирзиёева в Новом Узбекистане первостепенное значение уделяется интересам народа, защите прав человека. Это отметил в своем выступлении Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Юй Цзюнь. Он подчеркнул, что в обновленной Конституции страны много внимания уделено правам человека, впервые создана и активно реализуется Национальная стратегия по правам человека, в стране значительно повысился уровень жизни народа, много внимания уделяется защите прав и интересов женщин, детей, людей с ограниченными возможностями. Все это является достижением поразительных результатов в деле защиты прав человека.
На мероприятии также выступили представители академического сообщества и институтов гражданского общества Узбекистана. В частности, были заслушаны выступления директора Института государства и права при Академии наук Узбекистана Муроджона Тургунова и директора центра «Стратегия развития» Эльдора Тулякова.
В мероприятии приняли участие представители международных и региональных организаций, деятельность которых связана с защитой прав человека и продвижением верховенства права, главы дипломатических миссий, аккредитованных в Узбекистане, представители средств массовой информации, специалисты государственных органов, ведущие эксперты, науки и общественные деятели - всего присутствовало около 100 человек.
Кроме того, за открытием «Дома прав человека» в режиме онлайн следили библиотекари из информационно-ресурсных центров всех регионов страны.