“Инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида таълим ва инновациялар” танлови: ғолиблар тақдирланди
13 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида "Инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида таълим ва инновациялар" миллий танлови ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Тадбирни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов олиб борди.
Тантанали тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг янги очилган «Инсон ҳуқуқлари уйи»да офлайн ва онлайн тарзда ўтказилди. Тақдирлаш жараёнини пойтахтимиздаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар марказларидаги ахборот-ресурс марказларида кутубхона ходимлари ҳамда танлов ғолибларининг яқинлари ҳам тўғридан-тўғри кузатиб бориш имконига эга бўлди.
Танлов Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги ҳамда Ёшлар иттифоқи ҳамкорлигида ташкил этилди. Ушбу танлов Ўзбекистон Президентининг 2023 йил 7 февралдаги “Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори талаблари асосида ўтказилди.
Танлов жорий йилнинг 1 июнидан – 1 ноябрига қадар давом этди. Унда асосий эътибор инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида таълим ва инновацияларни рағбатлантириш орқали аҳолининг барча қатламлари ўртасида ҳуқуқий маданият ва саводхонликни ошириш, шунингдек, илмий тадқиқотларни қўллаб-қувватлашга қаратилди.
Танлов 6 та номинация бўйича ўтказилди ва 819 иштирокчи қатнашди. Низомга кўра, агар маълум бир номинация бўйича 3 та ёки ундан кам ариза келиб тушган бўлса, ўша номинацияда танлов ўтказилмайди. Шу сабабли “Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига бағишланган энг яхши ўқув адабиётлари: босма ва электрон ўқув адабиёти” ҳамда “Инсон ҳуқуқлари бўйича энг яхши ўқув курси” номинациялари бўйича ғолибларни аниқлаш масаласи кўриб чиқилмади.
Ҳакамлар ҳайъати томонидан тақдим этилган аризалар ва ижодий ишлар синчковлик билан ўрганиб чиқилди. Натижада 4 та номинация бўйича ғолиблар аниқланди. Қуйидаги ғолибларга диплом ва совғалар тантанали равишда топширилди:
“ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИ ВА ЭРКИНЛИКЛАРИГА БАҒИШЛАНГАН ЭНГ ЯХШИ ВИДЕОРОЛИК”
1-ўрин Мўминова Мухлиса Латиф қизи “Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти” миллий- тадқиқот университети Экология ва ҳуқуқ факультети юриспруденция таълим йўналиши 3-босқич талабаси.
2-ўрин Адилжанов Беҳрузбек Акмалович Тошкент вилояти, Нурафшон шаҳридаги Президент мактабининг 10-синф ўқувчиси.
3-ўрин Азизова Чарос Яшин қизи Самарқанд шаҳар 49-мактабнинг 4-синф ўқувчиси.
“ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИ БЎЙИЧА ЭНГ ЯХШИ МАҚОЛА: ЭНГ ЯХШИ ИЛМИЙ МАҚОЛА ВА ЭНГ ЯХШИ ОММАБОП МАҚОЛА”
ЭНГ ЯХШИ ИЛМИЙ МАҚОЛА
1-ўрин Саидов Санжар Шавкатович Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети “Сиёсий фанлар” кафедраси доценти.
2-ўрин Махмудова Ҳурматхон Мухторовна Бухоро давлат университети юриспруденция таълим йўналиши талабаси.
3-ўрин Расулов Сарварбек Зубайдуллоевич Тошкент давлат юридик университети, Жиноий одил судлов факультетининг  3-курс талабаси.
ЭНГ ЯХШИ ОММАБОП МАҚОЛА
3-ўрин Примкулова Феруза Амиркуловна Тошкент давлат юридик универститети 3-босқич сиртқи таълим талабаси, Юристлар малакасини ошириш маркази Хусусий-ҳуқуқий фанлар кафедраси кабинет мудири.
“ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИ БЎЙИЧА ЭНГ ЯХШИ ИННОВАЦИОН ҒОЯ МУАЛЛИФИ”
1-ўрин Эсонова Меҳринисо Умиджон қизи Ўзбекистон халқаро ислом академияси, юриспруденция таълим йўналиши 2-босқич талабаси.
2-ўрин Тухтасинов Нурилло Исмоилжон ўғли Тошкент давлат юридик университети “Давлат бошқаруви” кафедраси ўқитувчиси.
3-ўрин Рўзиева Мунисахон Шухрат қизи “Нур зиё” болалар боғчасида тарбиячиси.
3-ўрин Иброҳимова Ойбону Иқболжон қизи Тошкент давлат юридик университети қошидаги М.С.Восиқов номидаги академик лицей ўқитувчиси.
“ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИ БИЛИМДОНИ”
1-ўрин Ёзилов Дилшодбек Баҳриддин ўғли Тошкент давлат юридик университетининг Жиноий одил судлов йўналиши 1-курс талабаси.
2-ўрин Содиқов Санъат Мардонович Бухоро вилояти, Ғиждувон тумани, Зарангари МФЙ, Абади қишлоғи.
3-ўрин Абдуллаев Суҳробжон Толибжон ўғли Тошкент давлат юридик университетининг Жиноий одил судлов йўналиши 1-курс талабаси.
Шунингдек, инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим бериш орқали ёшларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришга қаратилган ўқув курсларида фаоллик кўрсатган ҳамкор ташкилотларга ташаккурномалар тақдим этилди.
Ушбу тадбир Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 32 йиллиги, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 76 йиллиги ва 10 декабрь — Халқаро инсон ҳуқуқлари куни муносабати билан эълон қилинган "Инсон ҳуқуқлари ўн кунлиги" доирасида ўтказилди.
Миллий танлов инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва инновацияларни рағбатлантириш, жамиятда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш, ҳамда ушбу соҳада илмий изланишларни қўллаб-қувватлашда муҳим аҳамият касб этди. Танлов ғолиблари ва фаол қатнашчиларининг муваффақиятлари инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни янада ривожлантириш йўлидаги саъй-ҳаракатларга рағбат бўлиб хизмат қилади.

Итоги конкурса «Образование и инновации в сфере прав и свобод человека»
13 декабря Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека провел церемонию награждения победителей республиканского конкурса «Образование и инновации в сфере прав и свобод человека». Мероприятие вел директор Национального центра Акмал Саидов.
Конкурс организован по инициативе Национального центра по правам человека в сотрудничестве с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Министерством дошкольного и школьного образования, Агентством по делам молодежи и Союзом молодежи Узбекистана. Данный конкурс проводился исходя из требований постановления Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2023 года «Об утверждении Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан».
Конкурс длился с 1 июня по 1 ноября этого года. Основное внимание было уделено повышению правовой культуры и грамотности среди всех слоев населения путем содействия образованию и инновациям в области прав и свобод человека, а также поддержки научных исследований.
Конкурс проводился по 6 номинациям, в нем приняли участие 819 участников. Согласно регламенту, если в конкретной номинации поступит 3 и менее заявок, конкурс в этой номинации проводиться не будет. Поэтому вопрос об определении победителей в номинациях «Лучшая учебная литература по правам и свободам человека: печатная и электронная учебная литература» и «Лучший образовательный курс по правам человека» не рассматривался.
Поданные заявки и творческие работы были тщательно рассмотрены жюри. В результате победители были определены в 4 номинациях. Дипломы и призы были вручены следующим победителям:
1. Лучший видеоролик о правах и свободах человека
• 1 место — Муминова Мухлиса, студентка 3 курса Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства;
• 2 место — Адилжанов Бехрузбек, ученик 10 класса Президентской школы города Нурафшон Ташкентской области;
• 3 место — Азизова Чарос, ученица 4 класса школы №49 г. Самарканд.
Лучшая статья о правах человека: лучшая исследовательская работа и лучшая популярная статья:
• 1 место — Саидов Санжар, доцент кафедры «Политические науки» Узбекского государственного университета мировых языков;
• 2 место — Махмудова Хурматхон, студентка юридического факультета Бухарского государственного университета;
• 3 место — Расулов Сарварбек, студент 3 курса Ташкентского государственного юридического университета;
• 3 место — Примкулова Феруза, студентка 3 курса заочного отделения Ташкентского государственного юридического университета.
Автор лучшей инновационной идеи по правам человека:
• 1 место — Эсонова Мехринисо, студентка 2 курса Международной исламской академии Узбекистана;
• 2 место — Тухтасинов Нурилло, преподаватель Ташкентского государственного юридического университета;
• 3 место — Рузиева Мунисахон, воспитатель детского сада «Нур Зие»;
• 3 место — Иброхимова Ойбону, студентка академического лицея им. М.С. Восикова при Ташкентском государственном юридическом университете.
Исследования в сфере прав человека:
• 1 место — Ёзилов Дилшодбек, студент 1 курса Ташкентского государственного юридического университета;
• 2 место — Садиков Санъат, ремесленник из Гиждуванского района Бухарской области;
• 3 место — Абдуллаев Сухробжон, студент 1 курса Ташкентского государственного юридического университета.
Также были вручены благодарственные письма партнерским организациям, активно проводившим обучающие курсы, направленные на расширение прав и возможностей молодежи путем предоставления образования в области прав человека.
Данное мероприятие проведено в рамках «Десяти дней прав человека», объявленных по случаю 32-летия Конституции Республики Узбекистан, 76-летия Всеобщей декларации прав человека и 10 декабря – Международного дня защиты прав человека.
Национальный конкурс имел важное значение для продвижения образования и инноваций в области прав человека, повышения правовой культуры в обществе, поддержки научных исследований в этой области. Успехи победителей и активных участников конкурса служат стимулом для усилий по дальнейшему развитию образования в области прав человека.