Глобал форумнинг Якуний ҳужжатини қабул қилинди
Глобал форум иштирокчиларнинг таклиф-тавсиялари асосида Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълимни ривожлантириш бўйича Самарқанд ҳаракатлар режаси (2023–2025) қабул қилинди.
Энг муҳими, Глобал форум якунлари бўйича қабул қилинган Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълимни ривожлантириш бўйича Самарқанд ҳаракатлар режасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тарбияни самарали амалга ошириш бўйича халқаро ҳамжамият, миллий ҳукуматлар, ўқув ва илмий муассасалар ҳамда фуқаролик жамияти институтлари олдида турган вазифа, таклиф ва тавсиялар ўз ифодасини топди. Уларни қуйидаги йўналишларга, яъни:
биринчи йўналиш – инсон ҳуқуқлари соҳасида узлуксиз таълим ва тарбияга халқаро, минтақавий ва миллий даражадаги инновацияларни жорий қилиш, мустаҳкам ҳамкорлик алоқаларини кучайтириш, илғор тажрибалар билан алмашиниш ва молиялаштиришни кенгайтириш;
иккинчи йўналиш – инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро шартномаларни миллий тилларга таржима қилиш ва тарқатишга кўмаклашиш;
учинчи йўналиш – ҳамкорликда инсон ҳуқуқлари бўйича таълим дастурлари, ўқув курслари ҳамда амалий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш;
тўртинчи йўналиш – инсон ҳуқуқлари соҳасидаги илмий ва ўқув адабиётлар билан тизимли таъминлаш мақсадида Инсон ҳуқуқлари бўйича ахборот-ресурс марказлари, шунингдек, тегишли нашриётлар фаолиятини ташкил қилиш;
бешинчи йўналиш – ёшлар ўртасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимга эътиборни кучайтириш, инсон ҳуқуқлари ўқув курсларини таълим, малака ошириш муассасаларининг режасига киритиш;
олтинчи йўналиш –  инсон ҳуқуқлари соҳасида илмий тадқиқот, таълим ва тарбия, тарғибот фаолиятини амалга оширадиган ташкилотларни қўллаб-қувватлаш, ўқитувчи-педагогларни рағбатлантириш;
еттинчи йўналиш – инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича грантлар ва ижтимоий буюртмаларни кенгайтириш, фуқаролик жамияти институтлари фаолиятига кўмаклашиш йўналишларига ажратиш мумкин.

Итоговый документ Глобального форума по образованию в области прав человека: каковы его основные положения
Самое главное, что в Самаркандском плане действий по развитию образования в области прав человека, принятом по итогам Глобального форума, определены задачи, предложения и рекомендации, стоящие перед международным сообществом, национальными правительствами, образовательными и научными учреждениями, институтами гражданского общества для эффективной реализации образования и подготовки в области прав человека.
Это нашло отражение в следующих направлениях:
Первое направление – внедрение инноваций международного, регионального и национального уровня в непрерывное образование и обучение в области прав человека, укрепление прочных отношений сотрудничества, обмен передовым опытом и расширение финансирования;
Второе направление – поддержка перевода и распространения международных договоров в области прав человека на национальные языки;
Третье направление - поддержка сотрудничества по реализации образовательных программ, обучающих курсов и практических проектов по правам человека;
Четвертое направление - организация деятельности правозащитных информационно-ресурсных центров, а также соответствующих издательств в целях систематического обеспечения научной и учебной литературой в области прав человека;
Пятое направление - усиление внимания к образованию в области прав человека среди молодежи, включение курсов повышения квалификации по правам человека в план учреждений образования и повышения квалификации;
Шестое направление - поддержка организаций, осуществляющих научные исследования, образование и обучение, пропагандистскую деятельность в области прав человека, поощрение учителей-педагогов;
Седьмое направление направлено на расширение грантов и социальных заказов на образование в области прав человека, поддержку деятельности институтов гражданского общества.