“МАҲОРАТ ДАРСЛАРИ” – Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича халқаро анжуман ичидаги ноёб маърифий анжуман
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2022 йил 5 декабрь куни Самарқанд шаҳрида ўз ишини бошлаган “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим” мавзусидаги Глобал форумнинг муҳим янгиликларидан бири – Глобал форум доирасида “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича маҳорат дарслари” бўлди. У Глобал форумнинг иккинчи куни Самарқанд давлат университетида ташкил этилди.
“Маҳорат дарслари” Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси билан ҳамкорликда ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори академик Акмал Саидов ва Олий Мажлис Сенати аъзоси, Самарқанд давлат университети ректори, Ўзбекистон Республикаси фан арбоби Рустам Холмуродов тадбирни очиб берди. Онлайн шаклдаги ушбу маҳорат дарслари юртимизда илк бор ўтказилаётганига алоҳида эътибор қаратилди.
Халқаро анжуман ичидаги маърифий анжумандан кўзланган мақсад – Ўзбекистон олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари ва талабалари учун инсон ҳуқуқлари фанидан сабоқ бериш бўйича намунавий дарслар ташкил этиш кўникмасини шакллантиришдир. Юртимиз таълим муассасалари вакилларининг инсон ҳуқуқлари бўйича билим ва кўникмаларини ривожлантириш, уларни инсон ҳуқуқлари соҳасидаги долзарб муаммолар ечимларидан илмий-маърифий асосда хабардор қилиш учун инсон ҳуқуқлари маданиятини тарбиялаш йўналишида ўзига хос илғор сабоқлар ўтилиши муҳим аҳамият касб этади.
Маҳорат дарслари, замон талабларидан келиб чиқиб, илғор хорижий тажрибалар асосида оффлайн ва онлайн усулларда олиб борилди. Жаҳоннинг турли университетларидан таклиф этилган кўзга кўринган профессор-ўқитувчилар иштирокидаги қизиқарли маъруза ва баҳс-мунозаралар, ўз навбатида, жонли мулоқот ва амалий савол-жавоблар учун қулай майдон яратди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ва ўқитиш бўлими мувофиқлаштирувчиси Елена  Ипполити, Таллин университети (Эстония) тадқиқотчиси, Ҳуқуқ халқаро институти аъзоси, профессор Рейн Мюллерсон, БМТ Қийноқларга қарши қўмитаси аъзоси, профессор Бахтиёр Тузмуҳамедов, БМТнинг Қийноқларга қарши қўмитаси аъзоси, Америка университети Вашингтон ҳуқуқ коллежи профессори Диего Родригес-Пинсон, Европа Кенгашининг Инновациялар ва ривожланиш бўлими раҳбари Сергей Дикман, Европа Кенгаши маслаҳатчиси Ева Масса тақдим этган маърузалар кенг қамровли тингловчилар аудиториясини бефарқ қолдирмади.
Маърузачилар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги кўп йиллик тажрибага атрофлича тўхталдилар. Ҳуқуқни қўллаш кўникмалари, соҳадаги креатив ва инновацион ёндашувлар, халқаро, минтақавий ва миллий даражада инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим бўйича олиб борилаётган ибратли амалиётга эътибор қаратдилар.
Хусусан, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси тамойиллари ва қадриятларининг инсон, жамият ва давлат манфаатларига хизмат қилиши эътироф этилди. Таълим соҳасида инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлаш, шунингдек, қонунчилик ва давлат органларининг амалий фаолиятига айни соҳадаги халқаро стандартларни тўлиқ имплементация қилиш механизмлари ҳамда тартиби самарадорлигини ошириш борасида атрофлича фикр алмашилди.
Маҳорат дарсларида мамлакатимизнинг барча ҳудудларида юридик йўналишда фаолият олиб борувчи 20 дан ортиқ олий таълим ҳамда илмий-тадқиқот муассасаларидан 6500 дан ортиқ профессор-ўқитувчи, прокуратура ходимлари, бакалавриат ва магистратура йўналишида таҳсил олаётган талабалар, илмий фаолият билан шуғулланаётган ёш олимлар иштирок этди. Шунингдек, Адлия вазирлиги тизимидаги 14 та юридик коллеж ўқувчилари маърифий-ҳуқуқий тадбирда фаол қатнашди.

По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева одним из важных нововведений Глобального форума на тему «Образование в сфере прав человека», который начал свою работу в городе Самарканде 5 декабря 2022 года, стали «Мастер-классы по образованию в области прав человека», организованные в его рамках. Они прошли в Самаркандском государственном университете во второй день Глобального форума.
Мастер-классы были организованы Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека в сотрудничестве с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан при непосредственной поддержки Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, Совета Европы.
Открыли мероприятие Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального правозащитного центра Республики Узбекистан академик Акмал Саидов, член Сената Олий Мажлиса, ректор Самаркандского государственного университета Рустам Холмуродов. Они особо отметили, что подобные онлайн мастер-классы проводятся в нашей стране впервые.
Целью образовательной конференции в рамках Глобального форума является создание возможности организации модельных уроков по правам человека для преподавателей и студентов высших учебных заведений Узбекистана. В целях развития знаний и навыков представителей образовательных учреждений нашей страны по правам человека, информирования их о решениях актуальных проблем в области прав человека на научной и образовательной основе важно проводить уникальные передовые уроки в направлении воспитания культуры прав человека.
Мастер-классы проводились офлайн и онлайн на основе передового зарубежного опыта с учетом требований времени. Интересные лекции и дебаты с именитыми профессорами, приглашенными из разных университетов мира, в свою очередь, создали комфортное пространство для живого диалога и практических сессий вопросов и ответов.
Координатор отдела образования и обучения правам человека Управления Верховного комиссара по правам человека Елена Ипполити, научный сотрудник Таллиннского университета (Эстония), член Международного юридического института профессор Рейн Мюллерсон, член Комитета ООН против пыток профессор Бахтиёр Тузмухамедов приняли участие в мастер-классах. Большой интерес вызвали лекции, представленные профессором Диего Родригес-Пинсоном из Вашингтонского юридического колледжа (США), Сергеем Дикманом, руководитель отдела инноваций и развития Совета Европы, Евой Масса, советником Совета Европы.
Спикеры рассказали о своем многолетнем опыте в области прав человека. Они сосредоточились на навыках правоохранительных органов, творческих и новаторских подходах в этой области и передовом опыте в области образования в области прав человека на международном, региональном и национальном уровнях.
В частности, было признано, что принципы и ценности Всеобщей декларации прав человека служат интересам человека, общества и государства. Состоялся всесторонний обмен мнениями по вопросам обеспечения надежной защиты прав и свобод человека в сфере образования, а также повышения эффективности механизмов и процедур полной реализации международных стандартов в сфере законодательства и практической деятельности государственных органов.
В мастер-классах приняли участие свыше 6500 профессоров и преподавателей из более чем 20 высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений, работающих во всех регионах страны, студенты и аспиранты, молодые ученые, занимающиеся научной деятельностью. Также активное участие в учебно-правовом мероприятии приняли студенты 14 юридических колледжей Министерства юстиции.