Президент Шавкат Мирзиёев 8 июль куни маҳаллада жиноятчиликни жиловлаш ва қонун устуворлигини таъминлаш чора-тадбирларига оид тақдимот билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг йил бошидаги биринчи қарори шу масалага қаратилган эди. 3 январда имзоланган мазкур қарорда соҳа идоралари учун 2025 йилда ҳар бир маҳаллада ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш устувор вазифа этиб белгиланганди ҳамда криминоген вазияти оғир маҳаллаларга масъул раҳбарлар номма-ном бириктирилди.
Ўтган олти ойда ҳар бир вилоят, туман ва маҳалла бўйича манзилли “йўл хариталари” асосида ижтимоий профилактиканинг самарали тизими йўлга қўйилди, жамоат жойларини рақамлаштириш қамрови оширилди, ҳуқуқ-тартибот олийгоҳлари томонидан илмий-амалий ўрганишлар ўтказилди. Алоҳида эътибор вояга етмаганлар, ёшлар, аёллар ва оила-турмуш муносабатлари доирасидаги жиноятчиликни жиловлашга қаратилди. Бунинг натижасида 5 минг 200 та маҳаллада бирорта ҳам жиноят бўлмади.
Лекин бу борада криминоген вазияти оғир маҳаллалар ҳали ҳам бор. Профилактика инспекторлари, тезкор-қидирув, патруль-пост ва қўриқлаш хизмати фаолиятини кучайтириб, аҳоли хавфсизлигини жойларда таъминлаш шартлиги қайд этилди. Бутун тизимни пастга тушириб, ҳар бир маҳаллани “жиноятчиликдан холи ҳудуд”га айлантириш зарурлиги таъкидланди.
Аҳоли, айниқса, ёшлар ўртасида гиёҳвандлик ҳолатлари кўп учраб турибди. Бунга қарши курашилаётган, зарарли воситалар ва лабораториялар йўқ қилинаётган бўлса-да, муаммо тўла бартараф бўлмаган. Шу боис видеокузатув камералари ва сунъий интеллектни қўллаб, гиёҳвандлик моддалари тарқалишини аниқлаш, манбасини таг-томири билан йўқ қилиш кераклиги кўрсатиб ўтилди.
Бугунги кундаги яна бир долзарб муаммо – кибержиноятчилик. Юртимизда йил бошидан буён содир этилган жиноятларнинг 42 фоизини шу “иллат” ташкил қилган.
Шу жиҳатдан, Ўзбекистон Президентининг 2025 йил 30 апрелда имзоланган “Ахборот технологиялари ёрдамида содир этиладиган жиноятларга қарши курашиш фаолиятини янада кучайтиришга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори долзарб аҳамиятга эга бўлди. Ундаги вазифаларни тўла амалга ошириб, кибержиноятларнинг олдини олиш, аҳолининг бу борадаги билими ва огоҳлигини кучайтириш, тўлов тизимларида мижозларининг манфаати ва молиявий хавфсизлигини таъминлаш зарурлиги айтилди.
Соҳа ходимларининг билим ва малакасини ошириш – замон талаби. Шу боис Ички ишлар вазирлиги Академияси фаолиятини такомиллаштириш кўзда тутилган. Жумладан, унга қабул квотасини босқичма-босқич ошириш, янги йўналишлар очиш ва дуал таълимни ривожлантириш режалаштирилмоқда.
Давлатимиз раҳбари таълим ва малака дастурларини замонавий хавф-хатарларга мослаштириш, ходимларнинг жанговар ва руҳий шайлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Ички ишлар тизими прокуратура ва бошқа ҳуқуқ-тартибот идоралари билан узвий иш олиб бормоқда. Хусусан, республикадаги криминоген вазият кундалик таҳлил қилиниб, манзилли назорат тадбирлари ўтказиляпти. Ҳар бир жиноятнинг сабаблари ўрганилиб, қайта такрорланмаслиги чоралари кўрилмоқда. Муқаддам судланган ёки маъмурий назоратдаги инсонларнинг ижтимоий шароитларини яхшилашга кўмаклашилмоқда.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари ишининг ўзаро мувофиқлиги ва тезкорлигини кучайтириб, қонунбузилишларнинг асл омилларини ўз вақтида аниқлаш, жиноятчиликни кескин камайтириш бўйича қўшимча вазифалар белгиланди. Мамлакатимиздаги тинчлик-осойишталик ва қонун устуворлиги иқтисодиёт ривожи, аҳоли фаровонлигининг муҳим шарти экани таъкидланди.

Президент Шавкат Мирзиёев 8 июля ознакомился с презентацией по мерам предотвращения преступлений в махаллях и обеспечению верховенства закона.
Первое постановление главы государства в текущем году было посвящено именно этой проблематике. В документе, подписанном 3 января, перед правоохранительными органами была поставлена приоритетная задача — в 2025 году обеспечить своевременное предотвращение правонарушений в каждой махалле. За каждой махаллей с тяжелой криминогенной обстановкой были закреплены ответственные руководители.
За прошедшие шесть месяцев в каждом регионе, районе и махалле была внедрена эффективная система социальной профилактики на основе адресных «дорожных карт». Расширена цифровизация мониторинга обстановки в общественных местах, а также проведены научно-практические исследования силами высших учебных заведений, входящих в систему правопорядка. Особое внимание уделено профилактике преступности среди несовершеннолетних, молодежи, женщин и в сфере семейно-бытовых отношений. В результате в 5 200 махаллях не зафиксировано ни одного преступления.
Тем не менее, в ряде махаллей по-прежнему сохраняется тяжелая криминогенная обстановка. Было подчеркнуто, что необходимо усилить работу инспекторов профилактики, сотрудников уголовного розыска, патрульно-постовой службы и службы охраны, чтобы обеспечить безопасность населения. Указано на необходимость «спустить всю систему вниз» и превратить каждую махаллю в территорию, свободную от преступности.
Отдельное внимание было уделено случаям незаконного оборота наркотиков, особенно среди молодежи. Несмотря на активную борьбу с ними, уничтожение наркотических веществ и подпольных лабораторий, проблема до конца не устранена. В этой связи подчеркнута необходимость использования видеонаблюдения и искусственного интеллекта для выявления распространения наркотических веществ и ликвидации источников их появления.
Одной из наиболее актуальных проблем сегодняшнего дня названа киберпреступность. На ее долю с начала года пришлось 42 процента всех преступлений, совершенных в стране.
В этом контексте особо отмечена значимость постановления Президента Узбекистана от 30 апреля 2025 года "О мерах, направленных на дальнейшее усиление деятельности по борьбе с преступлениями, совершаемыми с помощью информационных технологий". В документе указано на необходимость предотвращения киберпреступлений, повышения уровня знаний и осведомлённости населения в этой области, а также обеспечения интересов клиентов и финансовой безопасности в платёжных системах.
Повышение уровня знаний и квалификации сотрудников – требование времени. В связи с этим планируется усовершенствовать деятельность Академии МВД: поэтапно увеличить квоту приема, открыть новые направления и развивать дуальное обучение.
Глава государства дал указания адаптировать образовательные и квалификационные программы к современным вызовам и угрозам, а также повысить боевую и психологическую подготовку сотрудников.
Система внутренних дел тесно взаимодействует с прокуратурой и другими органами правопорядка. В частности, криминогенная обстановка в стране ежедневно анализируется, проводятся адресные надзорные меры. Изучаются причины каждого преступления, принимаются меры по недопущению их повторения. Оказывается помощь в улучшении социальных условий лицам, ранее судимым или находящимся под административным надзором.
Определены дополнительные задачи по усилению координации и оперативности работы органов правопорядка, своевременному выявлению коренных причин правонарушений и резкому снижению уровня преступности. Подчеркнуто, что мир и спокойствие в стране, обеспечение верховенства закона – важнейшие условия для развития экономики и благосостояния населения.