Президент Шавкат Мирзиёев 30 июнь – Ёшлар куни муносабати билан ўтказилган учрашувда нутқ сўзлади. Ўзбекистон ёшларини ушбу қутлуғ айём билан табриклаб, уларга меҳри ва ишончини билдирди.
Мамлакатимизда ёшларга яратилаётган шароитлар аниқ натижалар бераётгани қайд этилди. Ўтган йили юртимиз ёшлари “ТОП-500”талик олийгоҳларга кириш бўйича Марказий Осиёда 1-ўринни эгаллади. Бугунги кунда 30 нафар йигит-қиз дунёдаги “ТОП-10”, 500 нафари “ТОП-100” ва 1 минг 500 нафари “ТОП-300”дан жой олган нуфузли университетларда таҳсил олмоқда.
Юртдошларимиз санъат, спорт соҳаларида ҳам катта муваффақиятларга эришмоқда. Яқинда футбол бўйича миллий терма жамоамиз тарихда илк бор жаҳон чемпионати йўлланмасини қўлга киритди.
– Биринчи ва иккинчи Ренессансни буюк аллома ва мутафаккирларимиз яратган бўлса, бугун тарих навбатни сизларга бермоқда. Ишончим комил, сизлар барча соҳаларда мамлакатимиз байроғини баланд кўтаришга қодирсиз. Сизлар – Янги Ўзбекистон бунёдкорлари сифатида янги тарих яратадиган олтин авлодсиз, – дея таъкидлади Президент.
Ёшларга сифатли таълим-тарбия бериш, хорижий тилларни ўргатиш, касб эгаллаб, ҳаётда муносиб ўрин топишига кўмаклашиш – давлатимизнинг асосий вазифасига айланган. Бунда замон талабидан келиб чиқиб, зарур шароитлар яратилмоқда.
Жумладан, “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида 325 минг ёшлар ўқитилган. Ўтган йили 150 мингдан зиёд йигит-қиз халқаро тил сертификатлари олган, бу – 2023 йилга нисбатан 2 баравар кўп.
Бу йил 35 миллиард долларлик 8 минг 300 та лойиҳа орқали 292 мингта иш ўрни яратилмоқда. Яна 500 мингта иш ўрни яратадиган 83 миллиард долларлик лойиҳалар режалаштирилган. Натижада “яшил” иқтисодиёт, саноат, энергетика, геология, муҳандислик ва бошқа соҳаларда минглаб мутахассисларга талаб пайдо бўлади.
Учрашувда давлатимиз раҳбари ёшларга имкониятларни кенгайтиришга қаратилган муҳим ташаббусларни билдирди.
Хусусан, Президентимиз фармони билан Беруний номидаги халқаро мактаб ташкил этилди. Унга 8-синф битирувчилари орасидан 60 нафар ўқувчи саралаб олиниб, 3 та йўналишда чуқурлаштириб ўқитилади.
Миллий дастур асосида ҳар йили энг салоҳиятли 3 минг ўқувчи танланиб, Гарвард, Йель, Колумбия, Корнель каби дунёнинг нуфузли олийгоҳларига тайёрланади. Шундан камида 300 нафари эҳтиёжманд оила фарзандлари бўлади.
Нуфузли хорижий олийгоҳларга кираётган барча ёшлар ҳам 100 фоизлик грант олиш имкониятига эга эмас. Шу боис энди “Эл-юрт умиди” жамғармаси томонидан “ТОП-300”талик олийгоҳга кирганларнинг ўқиш ва яшаш харажатини қоплаш тизими янги тартибда ишлай бошлайди.
Энг аввало, илм-фан, технология, муҳандислик ва математика, энергетика, транспорт, урбанизация, архитектура, қурилиш, қишлоқ ва сув хўжалиги каби драйвер соҳалар учун квоталар оширилмоқда. Энди банклар “ТОП-300” талик олийгоҳга кирган ёшларга 20 минг долларгача имтиёзли кредит беради.
Сунъий интеллектни ривожлантириш бўйича банк-молия, соғлиқни сақлаш, қишлоқ хўжалиги ва энергетикани устувор йўналиш сифатида белгиланиб, 100 та лойиҳа амалга оширилади. Бирлашган Араб Амирликлари билан ҳамкорликда “Бир миллион сунъий интеллект етакчилари” дастури ишга туширилади.
Массачусетс технология институтининг сунъий интеллект таълим дастури асосида информатика ўқув дастурлари янгиланади. Вилоятлардаги информатика ўқитувчилари Янги Ўзбекистон университетида ушбу дастурга ўқитилади.
“Рақамли авлод қизлари” танловида таълим, сунъий интеллект, “яшил” иқтисодиёт, иқлим ўзгариши каби соҳаларда 7 минг ўқувчи ва талабанинг 120 та стартап лойиҳаси танлаб олинди. Жорий йил бу лойиҳага камида 50 минг нафар қизлар қамраб олинади.
Стартапларни қўллаб-қувватлаш бўйича тизим яратилиб, уларни молиялаштиришга 145 миллион доллар венчур сармоя киритилди. Энди бу маблағ 1 миллиард долларга етказилади. Мактабларда ўқувчилар учун “моҳирлик ва бизнес соати” киритилиб, уларнинг ғоясини стартапга айлантиришга 100 миллиард сўм грант йўналтирилади.
Олийгоҳлар ўртасида ҳам стартаплар бўйича ҳар йили “Энг яхши креатив ғоя” танлови ўтказилиб, ғолибларга олийгоҳ жамғармасидан 300 миллион сўмгача грант берилади.
Стартапни прототипга айлантириш ва синовдан ўтказиш учун Инновация агентлиги ва IT-парк тадқиқот ва тараққиёт марказини очади. Бунда, энг яхши лойиҳалар бўйича прототип яратиш харажатининг 50 минг долларгача қисми “Ёшлар венчур” жамғармасидан қопланади.
Энди саноат, сервис, тадбиркорлик ва қишлоқ хўжалигида банд ёшларнинг касбий ривожланиши бўйича ҳам тизим яратилади. Ҳар бир касб йўналиши бўйича ёшлар ўртасида республика мусобақалари ўтказилади. Бунда давлат корхоналари ва хусусий сектор вакиллари тенгма-тенг иштирок этади.
Тармоқ раҳбарлари ҳар йили ўз тизимидаги 100 нафар ёшни селекция қилиб, хорижий стажировкага юборишни йўлга қўяди. Бунинг учун, ҳар бир тармоқ 10 миллиард сўмдан ажратади.
Маълумки, мактаб битирувчилари ҳамда талабаларнинг бандлигини таъминлаш бўйича иккита дастур қабул қилинган. Шу мақсадда Алоқабанк ва Миллий банкка 300 миллион доллар ажратилган. Улар “Ёшлар бизнеси” дастури доирасида 100 минг ёшларни, “Келажакка қадам” орқали 140 минг олийгоҳ битирувчисини даромадли иш билан таъминлашга масъул бўлади.
Бандлик вазирлиги, Савдо-саноат палатаси Миллий банк билан бирга йил якунигача олийгоҳ, техникум, касбий таълим битирувчиларини иш берувчилар билан боғлайдиган платформани ишга туширади. “Ҳаракатда даромад” электрон тизими яратилиб, таътилдаги 3 миллион ёшлар малака талаб қилмайдиган ишларга жалб қилинади.
Сўнгги етти йилда бошқарув кадрлари таркиби анча ёшариб, 40 ёшгача бўлган раҳбарлар улуши 37 фоиздан 65 фоизга ошди. Ўтган ойда истиқболли кадрлар тайёрлаш ва уларни давлат бошқарувига жалб этиш бўйича Президент фармони имзоланди.
Энди Давлат бошқаруви академиясида “Келажак лидерлари” дастури бўйича ҳар йили 100 нафар салоҳиятли ёшлар ўқитилади. Улар вазир ва ҳокимларга бириктирилиб, тажриба орттиради. Икки ҳафтага хорижий стажировкага юборилади. Дастурни тамомлаган ёшлар раҳбарлик лавозимларига асосий номзод бўлади.
Ёшлар таълим-тарбиясида китобсеварлик, санъат ва маданиятнинг аҳамияти катта. Шу боис бу йўналишдаги танловларда ғолиб бўлганлар чекка ҳудудлардаги мактабларга бориб, чиқишлар қилади. Бунинг учун вилоят ҳокимлари биттадан автобус олиб беради.
Республика танлови ғолибларига маданият ва санъат олийгоҳларига киришда имтиёз берилади. “Иқтидор” мактаб ансамбли танловининг вилоят босқичи ғолиблари Болалар ва мусиқа санъат мактабларида бепул ўқитилади.
Ёш авлодда ватанпарварликни кучайтириш, турли зарарли таъсирлардан асраш масаласи ҳам долзарб. Пойтахтимиздаги “Ғалаба боғи”да очилган “Миллат фидойилари” монументидан мақсад ҳам шу. У ерда эл-юртимиз тинчлиги йўлида азиз жонини фидо қилган 196 нафар мард ва жасур ҳарбийларимиз, ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларининг номлари муҳрланган. Бу қутлуғ масканни зиёрат қилган ёшларда Ватанга муҳаббат ва садоқат туйғуси янада юксалиши таъкидланди.
Давлатимизнинг ёшларга оид сиёсати халқаро ҳамжамият ҳам кенг эътироф этмоқда. Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилоти “Ёшлар – 2030” стратегиясини жадал амалга ошираётган 10 та давлат қаторига кирди. Ёшлар тараққиёт индексида мамлакатимиз бу борада энг тез суръатлар билан ривожланаётган давлат, деб топилди.
Бухоро шаҳри – Туркий дунё ёшлари пойтахти, Тошкент шаҳри – Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги ёшлари пойтахти мақомини олди.
Шу кунларда юртимизда Глобал ёшлар фестивали бўлиб ўтмоқда. Ушбу форум нафақат мамлакатимиз, балки бутун дунё ёшлари учун самарали ҳамкорлик ва ўзаро тажриба алмашиш майдони бўлиши қайд этилди.
Президентимиз ёшларнинг билим ва иқтидорини эътироф этиб, улар билан ғурурланишини таъкидлади.
– Сизларнинг ҳар бир ютуғингиз – бутун халқимизнинг ютуғидир. Азму шижоатингиз, соғлом дунёқарашингиз, бахту иқболингиз – миллионлаб ота-оналар, устоз-мураббийлар, яқинларингизнинг ҳам бахту саодатидир, – деди давлат раҳбари.

Президент Шавкат Мирзиёев выступил на встрече по случаю 30 июня – Дня молодежи. Поздравив молодежь Узбекистана с праздником, глава государства выразил веру в талант молодого поколения и восхищение его успехами.
Отмечено, что создаваемые в стране условия для молодежи уже приносят реальные результаты. В прошлом году Узбекистан занял первое место в Центральной Азии по количеству студентов, поступивших в топ-500 университетов мира. Сегодня 30 юношей и девушек обучаются в вузах из топ-10, 500 человек— в топ-100, а 1,5 тысячи — в топ-300.
Наряду с успехами в образовании, узбекистанская молодежь показывает выдающиеся результаты в спорте и культуре. Особая гордость — национальная футбольная сборная, впервые в истории получившая путевку на чемпионат мира.
– Если эпохи первого и второго Ренессанса создавали великие мыслители, то сегодня история отдает эстафету молодым. Вы способны высоко поднимать флаг Узбекистана в самых разных сферах. Вы — золотое поколение, которому как созидателю Нового Узбекистана суждено написать новую страницу в истории, — заявил Шавкат Мирзиёев.
Особое внимание уделяется доступу молодежи к качественному образованию, освоению иностранных языков и современным профессиям.
В рамках проекта «Один миллион программистов» обучение уже прошли 325 тысяч молодых людей. Только в прошлом году 150 тысяч юношей и девушек получили международные языковые сертификаты — в два раза больше, чем в 2023 году.
В 2025 году будут реализованы 8,3 тысячи проектов на сумму 35 миллиардов долларов, что создаст 292 тысячи рабочих мест. В перспективе — проекты на 83 миллиарда долларов и создание полумиллиона новых рабочих мест. Это потребует тысячи специалистов в таких сферах, как «зеленая» экономика, промышленности, энергетика, инженерия и геология.
В ходе встречи Президент выдвинул важные инициативы, направленные на расширение возможностей для молодежи.
Указом Президента учреждена международная школа имени Беруни, где будут углубленно обучаться лучшие выпускники 8-х классов по трем направлениям. Кроме того, ежегодно будут отбираться 3 тысячи самых перспективных школьников, из них не менее 300 — из нуждающихся семей, для подготовки к поступлению в такие ведущие вузы, как Гарвард, Йель, Колумбия, Корнель.
Для тех, кто поступает в престижные зарубежные университеты, но не имеет полной стипендии, предусмотрена новая система поддержки от фонда «Эл-юрт умиди». Увеличиваются квоты по приоритетным направлениям — наука, технологии, энергетика, архитектура, сельское хозяйство. Коммерческие банки начнут выдавать молодым людям льготные кредиты до 20 000 долларов на обучение в вузах из топ-300.
Отдельное внимание уделяется развитию искусственного интеллекта. В приоритетных отраслях — финансы, медицина, сельское хозяйство и энергетика — будут реализованы 100 проектов. В сотрудничестве с ОАЭ стартует программа «Один миллион лидеров в области искусственного интеллекта».
Программы обучения по ИИ будут обновлены совместно с Массачусетским технологическим институтом, а учителя информатики со всех регионов будут проходить специальную подготовку в Университете «Новый Узбекистан».
В конкурсе «Цифровое поколение: девочки» были отобраны 120 стартап-проектов в сферах образования, искусственного интеллекта, «зелёной» экономики и изменения климата, разработанных 7 тысячами учениц и студенток. В этом году проект охватит не менее 50 тысяч девушек.
Создана система поддержки стартапов, в рамках которой уже вложено 145 миллионов долларов венчурного капитала. В ближайшее время объем инвестиций достигнет 1 миллиарда долларов. В школах внедряется «час мастерства и бизнеса», в рамках которого на реализацию ученических идей в форме стартапов направят гранты на сумму 100 миллиардов сумов.
Между вузами ежегодно будет проводиться конкурс «Лучшая креативная идея», победители которого получат гранты из университетских фондов в размере до 300 миллионов сумов.
Для превращения стартапов в прототипы и проведения их апробации Агентство инноваций и IT-парк откроют Центр исследований и разработок. До 50 тысяч долларов расходов на создание прототипов лучших проектов будет покрыто Молодежным венчурным фондом.
Будет также создана система профессионального развития занятых в промышленности, сфере услуг, предпринимательстве и сельском хозяйстве молодых людей. По каждому направлению профессий планируется проведение республиканских конкурсов среди молодежи с равным участием государственных предприятий и частного сектора.
Руководители отраслей ежегодно будут отбирать по 100 молодых специалистов для зарубежных стажировок, на что из средств каждой отрасли будет выделяться по 10 миллиардов сумов.
Для содействия трудоустройству выпускников школ и студентов приняты две отдельные программы. В этой связи «Алокабанк» и «Национальный банк» получили ресурсы на 300 миллионов долларов. В рамках программы «Молодёжный бизнес» будет трудоустроено 100 тысяч молодых людей, а по программе «Шаг в будущее» – 140 тысяч выпускников вузов.
Министерство занятости, Торгово-промышленная палата и Национальный банк до конца года запустят платформу, соединяющую выпускников вузов, техникумов и профессиональных колледжей с работодателями. Также будет внедрена электронная система «Доход в движении», которая позволит привлечь 3 миллиона молодых людей в период каникул к видам деятельности, не требующим квалификации.
За последние семь лет состав управленческих кадров значительно омолодился: доля руководителей в возрасте до 40 лет выросла с 37 до 65 процентов. В прошлом месяце был подписан указ Президента о подготовке перспективных кадров и их вовлечении в систему государственного управления.
В Академии государственного управления ежегодно 100 одаренных молодых людей будут обучаться по программе «Лидеры будущего». Им будут прикреплены наставники из числа министров и хокимов, предусмотрены зарубежные стажировки. Выпускники программы станут основными кандидатами на руководящие должности.
Воспитание любви к книге, искусству и культуре играет важную роль в развитии молодежи. Победители соответствующих конкурсов будут выступать в школах отдаленных районов. Для этого хокимиятам поручено предоставить по одному автобусу.
Победителям республиканских конкурсов будут предоставлены льготы при поступлении в вузы культуры и искусства. Победители областного этапа конкурса школьных ансамблей «Иктидор» смогут бесплатно учиться в детских школах искусств и музыки.
Актуальным остается вопрос воспитания патриотизма у молодежи и защиты ее от вредных влияний. Именно этой цели служит недавно открывшийся в парке «Победа» в Ташкенте монумент «Патриоты нации». На нем увековечены имена 196 героически погибших военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, отдавших жизнь за мир и спокойствие Родины. Отмечено, что посещение этого священного места усиливает у молодежи чувство любви и преданности к родной стране.
Молодежная политика Узбекистана получила высокую оценку на международном уровне. Наша страна вошла в десятку государств, наиболее активно реализующих Стратегию ООН «Молодежь – 2030». По индексу развития молодежи Узбекистан признан самым динамично развивающимся государством.
Город Бухара получил статус молодежной столицы Тюркского мира, а Ташкент – молодежной столицы Содружества Независимых Государств.
В эти дни в стране проходит Глобальный молодежный фестиваль. Отмечено, что этот форум стал эффективной площадкой для обмена опытом и укрепления международного сотрудничества среди молодежи.
Президент подчеркнул, что гордится знаниями и талантом нашей молодёжи.
– Каждое ваше достижение – это достижение всего нашего народа. Ваша решимость, здоровое мировоззрение, счастье и успех – это и счастье миллионов родителей, наставников, близких, – сказал глава государства.