Мустақиллик байрами арафасида фидойи ватандошларимиз юксак давлат мукофотлари билан тақдирланди
Президент Шавкат Мирзиёев иштирокида мамлакатимиз мустақиллигининг 35 йиллиги муносабати билан юксак давлат мукофотларига сазовор бўлган бир гуруҳ ватандошларимизни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда давлатимиз раҳбари йиғилганларни улуғ ва мўътабар айём – Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 35 йиллиги билан самимий табриклади.
– 35 йил – тарих учун жуда қисқа давр. Лекин ортда қолаётган йиллар ўзининг кўлами, ютуқ ва натижалари билан асрга татигулик давр бўлди, десак, асло муболаға бўлмайди, – деди давлатимиз раҳбари.
photo_2026-08-26_19-25-12
Президентимиз таъкидлаганидек, мазкур ўзгаришларнинг ҳақиқий муаллифи – меҳнаткаш ва олижаноб халқимиздир.
Мустақилликнинг қадр-қиммати қишлоқда ризқ-рўз яратаётган фермер ва деҳқонлар, фарзандларга таълим-тарбия бераётган устозлар, инсон ҳаётини асраётган шифокорлар, янги ғоя ва кашфиётлар устида изланаётган олимлар, замонавий корхоналар барпо этаётган саноатчи ва тадбиркорлар меҳнатида намоён бўлади.
photo_2026-08-26_19-25-15
Шунингдек, шаҳар ва қишлоқларни обод қилаётган қурувчи ва архитекторлар, маданият, санъат ва спорт соҳаси вакиллари, ислоҳотлар ижросини маҳалла ва хонадонларга етказаётган давлат хизматчилари, жойларда одамларни эзгу мақсадлар атрофида бирлаштираётган нуронийлар ва маҳалла фаоллари, юрт тинчлиги ва халқ осойишталигини таъминлаётган ҳарбийлар ҳамда ҳуқуқ-тартибот ходимларининг ҳиссаси алоҳида қайд этилди.
Сўнгги ўн йилда мамлакатимизга 160 миллиард доллардан ортиқ хорижий инвестиция кириб келди, иқтисодиёт ҳажми 2,5 баробардан зиёд ошди. Жорий йилда ялпи ички маҳсулот ҳажмини 180 миллиард доллардан ошириш мақсад қилинган. Саноат, сервис ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида 5 миллион 700 мингта доимий иш ўрни яратилди.
photo_2026-08-26_19-25-21
Давлат ва хусусий сектор иштирокида 1 миллион 500 минг ўринли мактаблар, 342 минг ўринли мактабгача таълим ташкилотлари ва 62 минг ўринли шифохоналар барпо этилди. 83 минг километр умумий фойдаланишдаги ички йўллар қурилди ҳамда таъмирланди. 8 миллион аҳоли яшайдиган хонадонларга илк бор марказлашган ичимлик суви етказиб берилди, яна 11,5 миллион аҳолининг сув таъминоти яхшиланди. Ўтган ўн йилда 650 минг оила янги уй-жойга эга бўлди.
– Янги Ўзбекистоннинг энг катта натижаси бу ўзгарган инсон, ўз кучига ишонган фуқаро, эртанги кунга дахлдорлигини ҳис қилаётган жамиятдир, – деди Президентимиз.
photo_2026-08-26_19-25-25
Ана шу эзгу ўзгаришларга муносиб ҳисса қўшаётган фидойи инсонларнинг 558 нафари мустақилликнинг 35 йиллиги муносабати билан юксак давлат мукофотлари билан тақдирланди.
– Ҳар бирингизнинг машаққатли меҳнат йўлингиз, эришган ютуқларингиз, юртимиз тараққиётига қўшаётган муносиб ҳиссангизни жуда яхши биламан, – деди Президентимиз.
Мукофотланганлар орасида Хоразм вилоятида кўп йиллар давомида бунёдкорлик ишларига ҳисса қўшиб, бугун нуронийларга бошчилик қилаётган Рустам Султонов, Сурхондарёда чўлларни ўзлаштириш ва деҳқончиликни ривожлантиришга умрини бағишлаган меҳнат фахрийси Абдусаттор Қурбонов бор.
photo_2026-08-26_19-26-47
Бекобод металлургия комбинатида узоқ йиллардан буён пўлат эритувчи бўлиб ишлаётган Ғуломжон Туроновнинг “Хизмат кўрсатган саноат ходими” фахрий унвони билан тақдирлангани бутун металлурглар меҳнатига берилган юксак баҳодир.
Пахтачилик ва ғаллачиликда юксак натижаларга эришиб, ўз мактабини яратган наманганлик Илҳом Зиёвуддинов, йил давомида пилладан юқори ҳосил олаётган бухоролик Жамила Худойбердиева, чорвачиликда илғор технологияларни жорий этиб, наслчиликни ривожлантираётган қорақалпоғистонлик Эсенбай Айтимуратов ҳамда сув йўқотишларини камайтириш ва энергия тежамкор тизимларни татбиқ этишга ҳисса қўшаётган самарқандлик ирригатор Асланқул Каримқуловнинг меҳнати муносиб эътироф этилди.
Президентимиз давлат мукофотини олган ҳар бир инсоннинг меҳнати ва кўрсатган жасорати алоҳида эътирофга муносиб эканини таъкидлади.
Шу кунларда жойларда унвон, орден ва медалларни қабул қилиб олаётган юртдошларимизга ҳам самимий табриклар айтилди.

Самоотверженные соотечественники удостоены высоких государственных наград в преддверии Дня независимости
С участием Президента Шавката Мирзиёева состоялась церемония награждения группы соотечественников, удостоенных высоких государственных наград в связи с 35-летием независимости нашей страны.
В мероприятии глава нашего государства сердечно поздравил собравшихся с самым великим и самым дорогим праздником – 35-летием государственной независимости Республики Узбекистан.
– 35 лет – короткий по историческим меркам срок. Однако не будет преувеличением сказать, что прошедшие годы по своему масштабу, достижениям и результатам были достойны целого века, – отметил глава государства.
photo_2026-08-26_19-25-12
Как подчеркнул Президент нашей страны, истинным автором этих преобразований является наш трудолюбивый и благородный народ.
Подлинная ценность независимости проявляется в созидательном труде наших соотечественников – фермеров и дехкан, создающих достаток и благополучие в селах, учителей и наставников, воспитывающих и обучающих подрастающее поколение, врачей, спасающих человеческие жизни, учёных, работающих над новыми идеями и открытиями, промышленников и предпринимателей, создающих современные предприятия.
Отдельно отмечен вклад строителей и архитекторов, благоустраивающих города и сёла, представителей сфер культуры, искусства и спорта, а также государственных служащих, обеспечивающих доведение сути и результатов реформ до каждой махалли и каждой семьи, представителей старшего поколения и активистов махаллей, объединяющих людей на местах вокруг благих целей, а также военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, обеспечивающих мир и спокойствие в стране.
photo_2026-08-26_19-25-15
За последние десять лет в экономику нашей страны привлечено более 160 миллиардов долларов иностранных инвестиций, а объем экономики увеличился более чем в 2,5 раза. В текущем году поставлена цель довести объем валового внутреннего продукта до более чем 180 миллиардов долларов. В сферах промышленности, сервиса и сельского хозяйства создано 5 миллионов 700 тысяч постоянных рабочих мест.
При участии государства и частного сектора построены школы на 1 миллион 500 тысяч мест, учреждения дошкольного образования на 342 тысячи мест и больницы на 62 тысячи мест. Построено и отремонтировано 83 тысячи километров дорог общего пользования и внутренних дорог. 8 миллионов жителей впервые обеспечены централизованным питьевым водоснабжением, улучшилось водоснабжение еще 11,5 миллиона человек. За последние десять лет 650 тысяч семей получили новое жилье.
photo_2026-08-26_19-25-21
– Самый большой результат Нового Узбекистана – это изменившаяся жизнь, гражданин, уверенный в собственных силах, и общество, ощущающее свою сопричастность к будущему страны, – отметил Президент.
За значимый вклад в эти благие преобразования 558 самоотверженных соотечественников были удостоены высоких государственных наград в связи с 35-летием независимости.
– Я хорошо знаю непростой трудовой путь каждого из вас, ваши достижения и достойный вклад в развитие нашей страны, - отметил Президент.
photo_2026-08-26_19-25-25
Среди награжденных – Рустам Султонов, который на протяжении многих лет вносил вклад в созидательную работу в Хорезмской области, а сегодня ведет за собой представителей старшего поколения, а также ветеран труда Абдусаттор Курбонов, посвятивший свою жизнь освоению степи и развитию земледелия в Сурхандарьинской области.
Награждение почетным званием «Заслуженный работник промышленности» Гуломжона Туронова, на протяжении многих лет работающего сталеваром на Бекабадском металлургическом комбинате, стало высокой оценкой труда всего коллектива металлургов.
photo_2026-08-26_19-26-47
Достойно отмечен труд Ильхома Зиёвуддинова из Намангана, добившегося высоких результатов в хлопководстве и зерноводстве и создавшего собственную школу, Джамили Худойбердиевой из Бухары, ежегодно получающей высокие урожаи в шелководстве, Эсенбая Айтимуратова из Каракалпакстана, внедряющего передовые технологии в животноводстве и развивающего племенное дело, а также самаркандского ирригатора Асланкулa Каримкулова, вносящего вклад в сокращение потерь воды и внедрение энергосберегающих систем.
Президент нашей страны отметил, что труд и доблесть каждого человека, удостоенного государственной награды, заслуживают особого признания.
Глава государства также искренне поздравил соотечественников, которые в эти дни получают почетные звания, ордена и медали на местах.