Янги нашр: “Парламентлар ва барқарор ривожланиш мақсадлари”
10 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Халқаро ишлар ва парламентлараро алоқалар қўмитаси томонидан “Тараққиёт стратегияси” маркази билан ҳамкорликда “Парламентлар ва барқарор ривожланиш мақсадлари” номли илмий тўпламнинг ўзбекча нашри тақдимоти ўтказилди.
Тўплам Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТТДнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси молиявий кўмагида чоп этилган. Нашр масъул муҳаррири – академик Акмал Саидов, таржимон – Қонунчилик палатаси депутати  Элдор Туляков.
Тақдимотда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, вазирлик ва идораларнинг масъул ходимлари, “Тараққиёт стратегияси” маркази вакиллари, олимлар, мутахассислар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Сўзга чиққанлар мазкур илмий тўпламда Ўзбекистон мустақил халқаро ҳуқуқ субъекти сифатида жаҳон ҳамжамияти сифатида мустаҳкам ўрин эгаллагани ўз ифодасини топганини қайд этдилар. Ўзбекистон ўтган даврда кўплаб нуфузли халқаро ташкилотларнинг тенг ҳуқуқли аъзоси бўлди. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, ЮНЕСКО, Европада Хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Европа Иттифоқи, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги каби халқаро ҳамда минтақавий ташкилотлар билан фаол ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Маълумки, 2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш соҳасидаги “Кун тартиби”да баён этилган Барқарор ривожланиш соҳасидаги 17 мақсад (БРМ) 2016 йилда расман кучга кирди. БРМ барча мамлакатларни инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишни таъминлаш билан бирйўла равнақ топиш учун кўмаклашишга даъват этади.
Давлатимиз раҳбари томонидан 2017 йил 7 февралда тасдиқланган 2017 — 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси кейинги даврда, ўзининг туб моҳиятига кўра, Ўзбекистонда сиёсий, ҳуқуқий, ижтимоий ҳамда иқтисодий, маданий-маърифий ислоҳотларнинг стратегик дастурига айланди.
Ҳаракатлар стратегияси БМТ Барқарор ривожланиш мақсадларини бажариш бўйича Ўзбекистоннинг миллий “йўл харитаси” сифатида хизмат қилмоқда. Ушбу дастуриламал ҳужжат ва унинг устувор йўналишлари барқарор тараққиётни миллий даражада муваффақиятли рўёбга чиқаришга қаратилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис Қонунчилик палатаси биринчи йиғилишидаги нутқида Қонунчилик палатаси бундан буён Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Барқарор ривожланиш мақсадларини бажариш бўйича вазирлар ҳисоботларини эшитишни йўлга қўйиши лозимлигини таъкидлади.
Давлат раҳбари яна бир муҳим масала – Ўзбекистон инсон ҳуқуқларига оид 70 дан ортиқ халқаро шартномага қўшилгани, мазкур йўналишда БМТнинг устав органларида Ҳукуматимиз мунтазам равишда миллий ҳисоботлар бериб келаётганига эътиборни қаратди. Шу билан бирга, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда Қонунчилик палатаси ролини ошириш, халқаро ташкилотлар тавсиялари ижросини ташкил этиш, “йўл хариталари”ни ишлаб чиқиш ва ижро этиш ҳам қуйи палатанинг диққат марказида бўлиши кераклигини қайд этди.
Шу маънода, тақдимот маросимида таъкидланганидек, мазкур тўпламда Ўзбекистон Ҳукумати томонидан 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги Миллий мақсад ва вазифалар қабул қилиниб, уларни амалга ошириш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгаш ташкил этилгани ҳамда “Йўл харитаси” тасдиқлангани алоҳида кўрсатилган.
Миллий барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш юзасидан Ўзбекистоннинг йиллик ҳисоботини тайёрлаш, уни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига ҳамда БМТнинг Иқтисодий ва ижтимоий кенгашига тақдим қилиш кўзда тутилган.
Давра суҳбатида Ўзбекистон халқаро муносабатларнинг тенг ҳуқуқли субьекти сифатида бундан буён ҳам БМТнинг устав ва шартномавий органлари, махсус механизмлар билан инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида халқаро стандартларни жорий қилиш масалалари бўйича халқаро ҳамкорликни янада ривожлантириш, Ўзбекистонда ҳамда БМТга аъзо бўлган бошқа давлатларда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги вазиятнинг халқаро ва миллий мониторингини такомиллаштиришда фаол иштирок этиши эътироф этилди.
“Парламентлар ва Барқарор ривожланиш мақсадлари: ўзини баҳолаш учун воситалар тўплами” миллий парламент аъзолари, ҳуқуқшунос мутахассислар ва талабалар, умуман, кенг китобхонлар оммасига мўлжалланган бўлиб, унда “Барқарор ривожланиш мақсадлари нима?” деган саволга аниқ ва қизиқарли маълумотлар орқали атрофлича жавоб берилган.
Тадбир доирасида ушбу илмий тўпламни вазирлик, идора ва ташкилотлар ҳамда кенг жамоатчилик орасида тарғиб этиш зарурлигига эътибор қаратилди. Шу билан бирга, Ўзбекистонда Барқарор ривожланиш мақсадлари дастури ижросининг назорати юзасидан аниқ чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Новая публикация: «Парламенты и цели в области устойчивого развития»
Законодательная палата впредь должна наладить слушания отчетов министров по достижению Целей устойчивого развития ООН
(из выступления на первом заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса)
10 февраля 2020 года Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям совместно с Центром «Тараққиёт стратегияси» проведена презентация книги «Парламенты и Цели в области устойчивого развития».
В мероприятии приняли участие депутаты нижней палаты парламента, сотрудники министерств и ведомств, представители Центра «Тараққиёт стратегияси», ученые, эксперты и СМИ.
Эта публикация отражает тот факт, что Узбекистан приобрел сильную позицию в качестве независимого правового субъекта мирового сообщества. За истекший период страна стала полноправным членом многих авторитетных международных организаций. Налажено сотрудничество с Организацией Объединенных Наций, ЮНЕСКО, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе, Европейским союзом, Организацией исламского сотрудничества, Шанхайской организацией сотрудничества и Содружеством Независимых Государств.
В 2016 году вступили в силу 17 Целей в области устойчивого развития (ЦУР), изложенные в Повестке дня в области устойчивого развития до 2030 года. ЦУР призывает все страны внести свой вклад в защиту прав и свобод человека.
Стратегия развития по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы, утвержденная Президентом страны 7 февраля 2017 года, по своей сути стала стратегической программой политических и правовых социально-экономических, культурных и образовательных реформ в Узбекистане.
Депутатами отмечено, что Стратегия действий служит национальной «дорожной картой» Узбекистана для достижения целей ООН в области устойчивого развития этот программный документ и его приоритетные направления нацелены на успешное поддержание устойчивого развития на национальном уровне.
Президент Республики Узбекистан Шавкат МИРЗИЁЕВ в своем выступлении на первом заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса отметил, что нижняя палата впредь должна наладить слушания отчетов министров по достижению Целей устойчивого развития ООН.
В свою очередь, глава государства отметил еще один важный вопрос — о присоединении Узбекистана более чем к 70 международным документам в области прав человека. Наше правительство регулярно предоставляет национальные доклады в уставные органы ООН. Для этого необходимо повысить роль Законодательной палаты в защите прав человека, организовать работу по выполнению рекомендаций международных организаций, разработать и последовательно выполнять «дорожные карты». Все это должно находиться в центре внимания нижней палаты.
В книге указано, что правительство Узбекистана приняло национальные индикаторы в области устойчивого развития до 2030 года, учредило Координационный совет по его реализации и утвердило «дорожную карту».
Планируется также подготовить и представить палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Экономическому и Социальному Совету ООН отчет о достижении Целей в области устойчивого развития.
Отмечалось, что Узбекистан как равноправный субъект международных отношений продолжит развивать международное сотрудничество в области прав и свобод человека в Узбекистане и других государствах-членах ООН с уставными и договорными органами ООН, специальными механизмами. Активно участвует в совершенствовании международного и национального мониторинга ситуации на местах.
Участниками отмечено, что «Парламенты и Цели устойчивого развития: инструмент для самооценки» адресованы членам национального парламента, юристам и студентам, а также широкому кругу читателей, котором дан ответ на вопрос что такое «Цели устойчивого развития».
В ходе мероприятия членами Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям совместно с министерствами, ведомствами и организациями, а также общественностью определены конкретные меры по мониторингу реализации Целей в области устойчивого развития в Узбекистане.