Ўзбекистон – Озарбайжон саммити якунланди
Куни кеча Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев озарбайжонлик ҳамкасби билан тор доирада учрашув ва Олий давлатлараро кенгашнинг учинчи йиғилишини ўтказди. Абадий дўстлик тўғрисидаги тарихий шартнома ва салмоқли ҳужжатлар тўплами имзоланди, қатор қўшма лойиҳаларга старт берилди. Етакчилар икки мамлакатнинг олий давлат мукофотлари билан тақдирландилар.
Ташриф доирасида Озарбайжон Президенти Янги Тошкент лойиҳаси билан танишди. Давлат раҳбарлари Низомий номидаги Ўзбекистон Миллий педагогика университетининг янги кампусини очиш ва Янги Тошкентда “Озарбайжон” боғини барпо этиш ишларини бошлаш маросимларида иштирок этдилар.
Бугун саммит Бухорода давом этди. Давлат раҳбарлари рафиқалари билан қадимий шаҳарнинг тарихий обидаларини томоша қилдилар.
Олий мартабали меҳмонларга Бухоро вилоятининг рақамлаштириш, енгил ва электротехника саноати каби соҳалардаги салоҳияти ҳақида маълумот берилди.
Тадбирлар тугагач, Бухоро халқаро аэропортида Президент Илҳом Алиев ва рафиқасини Президент Шавкат Мирзиёев ва рафиқаси кузатиб қўйди.

Узбекско-азербайджанский саммит завершился
Накануне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл встречу со своим азербайджанским коллегой в узком составе и третье заседание Высшего межгосударственного совета. Был подписан исторический Договор о вечной дружбе и солидный пакет документов, дан старт ряду совместных проектов. Главы государств были награждены высшими государственными наградами двух стран.
В рамках визита Президент Азербайджана ознакомился с проектом Нового Ташкента. Главы государств приняли участие в церемонии открытия нового кампуса Национального педагогического университета Узбекистана имени Низами и запуска работ по созданию парка «Азербайджан» в Новом Ташкенте.
Сегодня саммит продолжился в Бухаре. Главы государств вместе с супругами ознакомились с историческими достопримечательностями древнего города.
Высоким гостям была представлена информация о потенциале Бухарской области в таких сферах, как цифровизация, легкая и электротехническая промышленность.
По завершении мероприятий в международном аэропорту Бухары Президента Ильхама Алиева и его супругу проводили Президент Шавкат Мирзиёев c супругой.