Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳудудлар ривожи ва аҳоли ҳаёти билан яқиндан танишиш, янги истиқболли режаларни белгилаш мақсадида 1-2 май куни Хоразм вилоятида бўлди.
2 май куни Урганч туманида Хоразм вилоятини иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш бўйича устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев Хоразм шонли тарихимиз билан янги ислоҳотлар туташган чорраҳа эканини таъкидлади.
Логистика занжиридан узоқда, табиий ресурслари чекланган бу диёрда ўтган йили “кичик ва ўрта бизнес йили” бўлди, дейиш мумкин. 2024 йили вилоятда 7 минг янги тадбиркор иш бошлаган, 47 та корхона кичикдан ўртага ўтган. 1 минг 700 та корхона фаолияти тикланган. Буларнинг натижасида вилоятда бир йил ичида 290 минг аҳоли ишли бўлган.
Лекин олдинда долзарб масалалар кўп. Вилоятда камбағаллик даражаси ҳали ҳам 12 фоиз атрофида, 45 минг фуқаро ишсиз. Шунинг учун ҳокимлар ва ўринбосарлари ҳар бир имкониятни лойиҳага айлантириб, янги иш ўринлари яратиши, саноат, сервис, туризм, қишлоқ хўжалиги, экспорт салоҳиятини янада ошириши зарурлиги айтилди.
Давлатимиз раҳбари бу соҳалардаги имкониятлар ва уларни ишга солиш чораларини кўрсатиб ўтди.
Масалан, юртимизда туризм экспорти салоҳияти 10 миллиард доллар бўлса, шунинг 2 миллиард доллари айнан Хоразмга тўғри келади. Афсуски, бу тўлиқ ишга солинмаяпти.
Вилоят бўйича жами 263 та маданий мерос обидаси мавжуд. Тадбиркорлар билан ҳамкорликда улар туристик масканга айлантирилса, қўшимча даромад ва иш ўринлари бўлади. Шунингдек, чет элдан тажрибали археологларни жалб қилиб, тарихий жойларни аниқлаш ва тиклашга маблағ ажратилади.
Хоразмда 40 дан ортиқ ҳунармандчилик йўналишлари ривожланган бўлиб, сайёҳлар маҳсулот тайёрлаш жараёнига ҳам қизиқади.
Туризмда овқатланиш жойлари жуда муҳим. Президентимиз миллий таомларимизни чет элларда танитаётган рестораторларни қўллаб-қувватлаш зарурлигини таъкидлади. Хорижда ўзбек ресторанлари ташкил қилишда рўйхатдан ўтиш, рухсатнома ва иш юритиш билан боғлиқ харажатларнинг бир қисми қоплаб берилиши белгиланди.
Меҳмон ўринлари ва транспорт қатновларини кўпайтириш, янги кўнгилочар ва тематик масканлар барпо этиш, гид ва официантлар тайёрлаш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Умуман, бу йил жами 200 миллион долларлик 91 та лойиҳани бажариш, туризм ва хизматлар соҳасида 100 мингта иш ўрни очиш вазифаси қўйилди. 2 миллион хорижий ва 10 миллион маҳаллий сайёҳ жалб қилиб, туризм экспортини 700 миллион доллардан ошириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Иқтисодиёт соҳасида ҳам имконият кўп. Бу йил Хоразмда камида 6 фоиз иқтисодий ўсишни таъминлаб, ялпи ҳудудий маҳсулотни 60 триллион сўмдан ошириш кўзда тутилган. 265 минг аҳолини банд қилиб, 104 минг одамни камбағалликдан олиб чиқиш мўлжалланган.
Масалан, хусусийлаштириш дастурига асосан 2025 йилда вилоятда 41 та давлат биноси, 350 гектар ер участкаси савдога қўйилаяпти. Бу хизмат кўрсатиш, туризм ва ишлаб чиқариш соҳалари учун катта имконият.
Сўнгги саккиз йилда Хоразмда мебель саноати 3 карра ўсди. Хонқадаги 10 гектар ерда мебелчилик зонаси ташкил этилди. Бу тармоқни янада ривожлантириш учун хориждан дизайнер, маркетолог, инженер-технолог олиб келинади. Юртимизда бу соҳага қўшимча туртки бериш учун махсус дастур тайёрлаш топшириғи берилди.
Ҳозир жаҳондаги мураккаб шароитда инновация ва инвестиция жалб қилган давлат ютаяпти. Бу борада Хоразмда ҳам режалар улкан. Жумладан, бу йил 900 миллион долларлик 12 та йирик, 480 та ҳудудий лойиҳа ишга туширилади. 65 турдаги маҳсулот, 5 турдаги ускуна ишлаб чиқарилиб, маҳаллийлаштириш ҳажми 1,7 триллион сўмга етказилади. 1,5 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб этилиб, 510 миллион долларлик экспорт қилинади.
Масалан, Қўшкўпир туманидаги 175 гектарда “Ўзбекистон – Хитой технопарки” ташкил қилинмоқда. У ерда 1 миллиард долларлик 16 та инвестиция лойиҳалари бўлади.
Тупроққалъада 10 миллиард долларлик газ-кимё мажмуасининг биринчи босқичи бошланади. Унда йилига 2 миллион тонна 14 турдаги юқори қўшилган қийматли базавий полимер маҳсулотлари ишлаб чиқарилади.
Хоразмда 663 та қурилиш материаллари корхонаси бўлиб, вилоятнинг драйвер тармоқларидан бирига айланди. Энди уларнинг маҳсулотлари сотилиши молиявий чоралар орқали қўллаб-қувватланади. Тармоқда 100 миллион долларлик яна 40 та лойиҳа бошланади.
Словакия компанияси томонидан Тупроққалъа туманида 170 миллион доллар ҳисобидан рапс ўсимлиги етиштириш ва ундан биоэтанол ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Қишлоқ хўжалиги тармоқларида 60 миллион долларлик 56 та лойиҳа ишга туширилади. 3 минг 400 гектар ер қайта фойдаланишга киритилади. 1 минг 200 гектар саноатлашган мевали боғлар ташкил қилинади.
Австриянинг “Бауэр” компанияси билан Хоразмда 7,5 минг гектарда ёмғирлаб суғоришни жорий қилиш режалаштирилган. Бунда фермерларга шундай техникалар тайёр ўрнатилиб, лизинг асосида сўмда йиллик 2,5 фоиз ставкада 10 йил муддатга берилади.
Хоразмлик фермерлар таннархни тушириш учун изланиб, тракторга замонавий “автопилот” ўрнатган. Натижада чигит тўлиқ аниқликда экилади, сифат ошади. Бу ташаббусни қўллаб-қувватлаш учун имтиёзли кредит берилиши қайд этилди.
Вилоятда экин майдонига сув чиқариш осон эмас. Республикадаги насосларнинг 21 фоизи шу ерда жойлашган. Уларга қуёш панели ўрнатиб, электр харажатини иқтисод қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Балиқчиликни ривожлантириш, сутни қайта ишлаш, далаларда қўшимча маҳсулотлар етиштириш чора-тадбирлари белгиланди.
Аҳоли фаровонлигини ошириш мақсадида бунёдкорлик ишлари ҳам режалаштирилган. Жумладан, бу йил 7 минг хонадонли 200 та кўп қаватли уй қурилади, 1,5 минг километр йўл ва 20 та кўприк таъмирланади. Бу соҳада 20 минг нафар аҳоли иш билан таъминланади.
Ижтимоий соҳаларни ривожлантириш вазифалари ҳам кўрсатиб ўтилди. Тиббиёт масканлари ва юқори технологик жарроҳлик амалиётларини кўпайтириб, аҳолини соғломлаштириш, техникум ва олийгоҳ талабаларини дуал таълимга қамраб олиш, ёшларни иш билан таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Йиғилишда белгиланган чора-тадбирларни бажариш режалари юзасидан мутасаддиларнинг ахбороти эшитилди.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари Хоразмдаги “Урганч кластер”нинг янги корхоналари фаолияти билан танишди.
Кластернинг ташкил этилганига беш йил бўлган. Бугун у пахта хомашёсини етиштиришдан тортиб тайёр кийим-кечак тикишгача бўлган барча жараёнларни қамраб олган яхлит “занжир”. Унинг тизимида 3 минг киши иш билан таъминланган.
Тадбиркор 8 минг 500 гектар майдонда етиштирилган пахтани 100 фоиз қайта ишлайди. Бунинг учун пахта тозалаш ва ёғ заводлари бор.
Шу кунларда кластернинг ип-йигирув ҳамда мато тўқиш қуввати ортди. Қўшимча инвестиция эвазига яна иккита корхона фаолияти йўлга қўйилди. Германия, Япония ва Туркиядан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилди.
Корхонада ўқув-тажриба маркази ташкил этилган. Тикувчи ва дизайнер-мутахассислар аввал шу ерда ўқитилиб, кейин ишга қўйилади.
Буларнинг натижасида ишлаб чиқариш ҳажми сезиларли ортди. Йилига 10 минг 800 тонна атрофида ип-калава ва 3 миллион дона тикувчилик маҳсулотлари тайёрлаш қуввати яратилди.
Президент Шавкат Мирзиёев янги фабрикаларда бўлиб, иш жараёни, тайёр маҳсулотларни кўздан кечирди. Тикувчи хотин-қизлар билан суҳбатлашди. Уларнинг ойлик маошлари, меҳнат шароитлари билан қизиқди.
Бу ерда тайёрланаётган юқори сифатли кийим-кечакларнинг катта қисми экспортга йўналтирилади. Корхонанинг йиллик экспорт салоҳияти 28 миллион доллар атрофида.
Маҳсулотлар тури ва сифатини кўпайтириб, экспорт кўламини кенгайтириш, энергия тежамкорлик орқали маҳсулот таннархини камайтириш бўйича тавсиялар берилди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Урганч шаҳрида барпо этилган Касбий кўникмалар минтақавий марказини бориб кўрди.
Мажмуа Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги – KOICAнинг 9 миллион долларлик грант маблағлари ҳисобидан қурилган. Замонавий касблар учун зарур жиҳозлар, симулацион ускуналар келтириб ўрнатилган. Бу ерда автомобилларга техник хизмат кўрсатиш, пайвандчилик, юк кўтариш машинистлиги, электрон ва маиший техника таъмири, мебелсозлик, сартарошлик ва косметология, мобилография ҳамда меҳмонхона хизмати каби 10 та талаб юқори бўлган мутахассислик ўргатилади.
Бунинг учун қарийб 2 гектар ҳудудда замонавий ўқув бинолари, амалий машғулот хоналари, 64 ўринли ётоқхона ва бошқа ёрдамчи иншоотлар қурилган. Муассаса йилига 300 нафар тингловчини 6 ойлик касбий тайёргарлик курсларида ўқитиш имкониятига эга.
Президент ўқув-машғулот хоналарини кириб кўрди. Меҳмонхона йўналишида сабоқ олаётган ёшлар билан самимий суҳбатлашди.
– Урганч аэропортини Инчон аэропорти билан шерикликда дунё даражасига олиб чиқамиз. Катта туризм марказлари, меҳмонхоналар қураяпмиз. Энди хорижий туристлар кўп келиши учун хизмат ҳам халқаро даражада бўлиши керак. Улар тарихимиз, табиатимиз учун келади, сервис яхши бўлса, хурсанд бўлиб кетади. Бунда кўп нарса хизмат кўрсатувчиларнинг муомаласи, этикаси, савиясига боғлиқ. Шунинг учун бу имкониятдан фойдаланиб, касбни яхши ўрганинг. Келгусида ўзингиз ҳам тадбиркор бўлишга ҳаракат қилинг, – деди Шавкат Мирзиёев.
Марказда Миграция агентлиги ҳамда Кореянинг Hyundai ва Германиянинг SBH West билан ҳамкорликда электромобилларга хизмат кўрсатиш ихтисослиги ҳам йўлга қўйилган. Бу эса ички ва ташқи меҳнат бозори талабларига мос кадрлар етиштириш имконини беради.
Халқаро ҳамкорлик кенг йўлга қўйилган. Жорий йил январь ойида марказнинг бошқарув ходимлари Корея Республикасида 2 ҳафталик ўқув курсларини тамомлаб қайтган. Айни пайтда эса ушбу мамлакатда 20 нафардан зиёд ўқитувчи ва мураббийлар малака оширмоқда.
Давлатимиз раҳбари малакали касбий тайёргарлик саноатлаштириш, умуман, давлат ривожининг асоси эканини таъкидлади. Амалиёт ускуналаридан самарали фойдаланиш, дарс сменаларини оқилона ташкил этиб, кўпроқ ёшларни ўқитиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с развитием региона, жизнью населения и определения новых задач на перспективу 1-2 мая посетил Хорезмскую область.
2 мая в Ургенчском районе состоялось совещание, посвященное приоритетным задачам социально-экономического развития Хорезмской области.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что Хорезм – это перекресток, где соединяются славная история нашего народа и новые реформы.
Несмотря на удаленность от логистических цепочек и ограниченные природные ресурсы, прошедший год можно назвать для региона годом малого и среднего бизнеса. В 2024 году в области начали деятельность 7 тысяч новых предпринимателей, 47 предприятий перешли из категории малых в средние, 1700 возобновили работу. В результате за год 290 тысяч человек получили работу.
Тем не менее, остается немало актуальных проблем. Уровень бедности в области по-прежнему составляет около 12 процентов, число безработных – 45 тысяч человек. В этой связи было отмечено, что хокимы и их заместители должны превращать каждую возможность в реализуемый проект, создавать новые рабочие места, развивать промышленность, сферу услуг, туризм, сельское хозяйство и экспортный потенциал.
Глава государства обозначил имеющиеся возможности и меры по их эффективному использованию.
Например, общий экспортный потенциал туризма в стране оценивается в 10 миллиардов долларов, из которых 2 миллиарда может обеспечить Хорезм, однако этот потенциал до конца не используется. В области насчитывается 263 объекта культурного наследия. Совместно с предпринимателями их можно превратить в туристические локации, что даст дополнительный доход и создаст новые рабочие места. Будет выделено финансирование на привлечение иностранных археологов для изучения и восстановления исторических мест.
В Хорезме активно развиваются более 40 направлений ремесленничества, и туристов особенно интересует сам процесс изготовления изделий.
Важное значение имеет и развитие заведений общественного питания. Президент подчеркнул необходимость поддержки рестораторов, продвигающих национальную кухню за рубежом. Государство частично компенсирует расходы, связанные с регистрацией, получением разрешений и управлением ресторанами узбекской кухни за рубежом.
Также обсуждались вопросы увеличения гостиничных мест и транспортных маршрутов, создания новых развлекательных и тематических пространств, подготовки гидов и официантов.
В целом на текущий год поставлена задача реализовать 91 проект на сумму 200 миллионов долларов, создать 100 тысяч рабочих мест в сфере туризма и услуг. Планируется привлечь 2 миллиона иностранных и 10 миллионов внутренних туристов и довести экспорт туристических услуг до 700 миллионов долларов.
В экономической сфере также имеются широкие возможности. В этом году в Хорезме планируется обеспечить не менее 6 процентов экономического роста и довести валовой региональный продукт до 60 триллионов сумов. Будет трудоустроено 265 тысяч человек, а 104 тысячи выведены из бедности.
По программе приватизации в 2025 году в области выставят на торги 41 государственное здание и 350 гектаров земли – это создаст огромные возможности для развития сферы услуг, туризма и производства.
За последние восемь лет мебельная промышленность в Хорезме выросла в 3 раза. В Ханкинском районе на 10 гектарах создана мебельная промышленная зона. Для дальнейшего развития отрасли будут привлечены дизайнеры, маркетологи и инженеры-технологи из-за рубежа. Также поручено разработать специальную программу поддержки мебельной отрасли в целом.
В нынешних сложных условиях в мире выигрывают те страны, которые привлекают инновации и инвестиции. В этом направлении и в Хорезме предусмотрены масштабные планы: в этом году будут реализованы 12 крупных и 480 региональных проектов на сумму 900 миллионов долларов. Производство 65 видов продукции и 5 видов оборудования будет локализовано, объем локализации достигнет 1,7 триллиона сумов. Планируются привлечение 1,5 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций и экспорт продукции на 510 миллионов долларов.
Так, в Кошкупырском районе на 175 гектарах создается узбекско-китайский технопарк, в рамках которого реализуется 16 инвестиционных проектов на сумму 1 миллиард долларов.
В Тупраккале начнется первый этап строительства газохимического комплекса стоимостью 10 миллиардов долларов. Там ежегодно будет производиться 2 миллиона тонн полимерной продукции 14 видов с высокой добавленной стоимостью.
В области работают 663 предприятия по производству строительных материалов, эта отрасль становится одним из драйверов региона. Будет оказана поддержка реализации продукции этих предприятий, стартуют еще 40 новых проектов на сумму 100 миллионов долларов.
Словацкая компания запускает в Тупраккале проект по выращиванию рапса и производству биоэтанола на сумму 170 миллионов долларов.
В сельском хозяйстве стартуют 56 проектов на сумму 60 миллионов долларов. Планируется дополнительно ввести в оборот 3400 гектаров земли, создать 1200 гектаров садов промышленного типа.
Совместно с австрийской компанией Bauer на 7,5 тысячи гектара будет внедрено дождевальное орошение. Готовые к использованию установки передадут фермерам в лизинг сроком на 10 лет под 2,5 процента годовых в сумах.
Фермеры Хорезма, стремясь снизить себестоимость, устанавливают на тракторы современные автопилоты, что позволяет проводить более точный посев. Отмечено, что такие инициативы будут поддержаны льготным кредитованием.
В области, где сложный доступ к водным ресурсам, расположен 21 процент от общего числа насосных станций страны. Было подчеркнуто, что установка солнечных панелей позволит существенно сократить затраты на электроэнергию.
Намечены меры по развитию рыбоводства, переработке молока и выращиванию альтернативных культур на полях.
Для повышения уровня жизни населения предусмотрены строительные проекты: в этом году будет построено 200 высотных домов на 7 тысяч квартир, отремонтировано 1500 километров дорог и 20 мостов. Эти работы обеспечат занятость 20 тысяч человек.
Особое внимание будет уделено развитию социальной сферы. Расширится доступ к высокотехнологичным медицинским услугам, увеличится охват дуальным образованием студентов техникумов и вузов, будет усилена поддержка молодежи в трудоустройстве.
В завершение совещания заслушана информация ответственных лиц о планах реализации намеченных мер.
После этого глава нашего государства ознакомился с деятельностью новых предприятий текстильного кластера «Урганч кластер» в Хорезмской области.
С момента создания кластера прошло пять лет. Сегодня он представляет собой полноценную вертикально интегрированную систему, охватывающую все этапы – от выращивания хлопка до пошива готовой одежды. На предприятиях кластера трудоустроены 3 тысячи человек.
Кластер перерабатывает весь объем хлопка, выращенного на 8,5 тысячи гектарах земли. Для этого в кластере действуют хлопкоочистительный и масложировой заводы.
В последнее время значительно увеличены прядильные и ткацкие мощности. За счет дополнительных инвестиций запущены еще два новых предприятия, на которых установлено современное оборудование из Германии, Японии и Турции.
На базе производства создан учебно-практический центр. Здесь проходят подготовку будущие швеи и дизайнеры, которые затем трудятся на предприятиях кластера.
Благодаря этому значительно возросли объемы выпуска: в год производится около 10 тысяч 800 тонн пряжи и 3 миллиона единиц швейной продукции.
Президент Шавкат Мирзиёев побывал на новых фабриках, ознакомился с производственным процессом и готовой продукцией, пообщался с работающими там женщинами-швеями, поинтересовался их заработной платой и условиями труда.
Большая часть производимой здесь высококачественной одежды предназначена для экспорта. Годовой экспортный потенциал предприятия составляет около 28 миллионов долларов.
Даны рекомендации по расширению ассортимента и повышению качества продукции, увеличению объемов экспорта, а также снижению себестоимости за счет энергоэффективности.
Глава государства посетил Региональный центр профессиональных навыков, открывшийся в городе Ургенче.
Комплекс возведен за счет грантовых средств Агентства международного сотрудничества Республики Корея (KOICA) в размере 9 миллионов долларов. Он оснащен современным оборудованием и симуляционными установками, необходимыми для обучения востребованным профессиям. В центре обучают по 10 направлениям, включая техническое обслуживание автомобилей, сварочные работы, управление подъемной техникой, ремонт электронной и бытовой техники, мебельное производство, парикмахерское и косметологическое дело, мобилография и гостиничный сервис.
На территории, занимающей почти 2 гектара, построены современные учебные корпуса, мастерские, общежитие на 64 места и вспомогательные объекты. Учебное заведение способно ежегодно обучать до 300 слушателей на шестимесячных курсах профессиональной подготовки.
Президент ознакомился с учебными аудиториями и пообщался с молодежью, обучающейся гостиничному сервису.
– Мы выведем аэропорт Ургенча на мировой уровень в партнерстве с Инчхонским аэропортом. Строим крупные туристические центры, гостиницы. И если мы хотим, чтобы в Узбекистан приезжало больше иностранных туристов, уровень сервиса должен соответствовать международному. Туристы приезжают ради нашей истории и природы, а если обслуживание будет качественным, они уедут довольными. Здесь многое зависит от культуры общения, этики и подготовки персонала, поэтому используйте этот шанс и овладевайте профессией. В будущем стремитесь сами стать предпринимателями, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В центре также налажено обучение по специальности «Обслуживание электромобилей» в сотрудничестве с Агентством внешней трудовой миграции, а также южнокорейской компанией Hyundai и немецкой SBH West. Это позволит готовить кадры, соответствующие требованиям как внутреннего, так и международного рынка труда.
Развивается широкое международное сотрудничество. В январе текущего года административный персонал центра прошел двухнедельные курсы повышения квалификации в Республике Корея. Сейчас свыше 20 преподавателей и инструкторов продолжают обучение в этой стране.
Глава государства подчеркнул, что квалифицированная профессиональная подготовка является основой индустриализации и развития страны в целом. Были даны указания по эффективному использованию оборудования, рациональной организации учебных смен и расширению охвата молодежи.