Бугун пойтахтимизда “Мажбуриятдан ҳаракатга: Болаларга нисбатан зўравонликка барҳам бериш бўйича стратегия ва миллий истиқболлар” мавзусидаги конференция бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги томонидан БМТнинг Болалар жамғармаси (ЮНИСEФ) ва Олий Мажлис Сенати билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Унда давлат идоралари раҳбарлари, суд-ҳуқуқ тизими, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаси вакиллари, фуқаролик жамияти институтлари ходимлари, ёшлар, шунингдек, Марказий Осиё мамлакатларидаги хорижий давлатлар элчилари иштирок этди.
Тадбир доирасида Ўзбекистон болаларга нисбатан зўравонликнинг барча шаклларига барҳам беришга қаратилган халқаро “Богота ҳаракатлар чақириғи” ташаббусига содиқлигини расман тасдиқлади. Ушбу қадам сўнгги икки йил давомида мамлакатимизда болаларни ҳимоя қилиш йўналишида амалга оширилган кенг қамровли ҳуқуқий ва институционал ислоҳотларнинг мантиқий давомидир. Жумладан, 15 майдан кучга кирган “Болаларни ҳар қандай зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонун бу борадаги асосий норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардан бири ҳисобланади.
Анжуманда Сенат Раиси Танзила Нарбаева ўз сўзида болаларни зўравонликдан ҳимоя қилиш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканини таъкидлади: “Болаларга нисбатан зўравонликка барҳам бериш жамиятнинг бошқа қатламларига бўлган бошқа зўравонликни ҳам бартараф этишга ҳамда пировард натижада инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари, қонуний манфаатлари сўзсиз таъминланишига олиб келаётганининг ҳамма гувоҳи бўлмоқда”.
Бундан ташқари, яқинда Тошкентда бўлиб ўтган Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеясида иштирок этган БМТ Бош котибининг махсус вакили Нажат Маала бутун дунё парламентларини зўравонликка қарши қонунчилик саъй-ҳаракатларини бирлаштиришга чақирди: “Бундан кейин ҳам, парламентлар, ҳукуматлар, нодавлат ташкилотларининг фаолиятида, шунингдек, минтақавий ва халқаро платформаларда ушбу масалани доим илгари суришимиз лозим”.
Тадбирда сўзга чиққан ЮНИСEФ ижрочи директори Кэтрин Рассел Ўзбекистоннинг болалар хавфсизлигини таъминлаш борасидаги сиёсатини юксак баҳолаб, 2025–2035 йилларга мўлжалланган кўп тармоқли стратегия ва ҳаракатлар режасининг қабул қилиниши муҳим босқич бўлишини алоҳида таъкидлади. Мазкур стратегия зўравонликка қарши курашишда тизимли ва барқарор ёндашувни шакллантиришга хизмат қилади.
Шунингдек, Ўзбекистон Pathfinding Global Alliance – Болаларга нисбатан зўравонликка барҳам бериш йўлларини излаш глобал иттифоққа қўшилиб, Марказий Осиё давлатларини болаларга нисбатан зўравонликка қарши курашишда янада фаол ҳамкорликка чақирди.
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Шахноза Мирзиёева ўз нутқида: “Барча болажонларни ёвузликлардан асраш – биз эришишимиз лозим бўлган энг олий мақсад. Зулмга барҳам бериш – фақатгина ҳуқуқий эмас, инсоний бурчимиздир! Чунки болаларнинг бегонаси бўлмайди. Болалар азобининг ҳам! Бугун болажонларимизнинг овозини тинглай олиш ҳар қачонгидан ҳам долзарб. Биз барчани “митти қалбларнинг катта оғриқлари”га қулоқ солиш, уларга гапиришга имкон беришга чорлаймиз!” – дея қайд этди.
Тадбир доирасида болаларни ҳимоя қилишга қаратилган кўп тармоқли стратегия ва Миллий ҳаракатлар режасининг тақдимоти, “Ҳаққим бор” номли қисқа метражли фильм намойиши ҳамда “Богота ҳаракатлар чақириғи” доирасидаги Миллий мажбуриятларни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур тадбир Ўзбекистоннинг болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги қатъий сиёсий иродаси, халқаро ҳамкорликка тайёрлиги ва миллий даражадаги кенг қамровли ислоҳотларни давом эттиришга содиқлигини яна бир бор намоён этди.

Сегодня в нашей столице состоялась конференция на тему «От обязательства к действию: Стратегия и национальные перспективы по искоренению насилия в отношении детей».
Мероприятие организовано Национальным агентством социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан совместно с Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ) и Сенатом Олий Мажлиса.
В его работе приняли участие руководители государственных органов, представители судебно-правовой системы, сфер образования и здравоохранения, работники институтов гражданского общества, молодежи, а также послы зарубежных стран в государствах Центральной Азии.
В рамках мероприятия Узбекистан официально подтвердил свою приверженность международной инициативе «Боготинский призыв к действиям», направленной на искоренение всех форм насилия в отношении детей. Этот шаг является логическим продолжением широкомасштабных правовых и институциональных реформ, проведенных в нашей стране за последние два года в области защиты детей. Так, Закон «О защите детей от всех форм насилия», вступивший в силу 15 мая, является одним из основных нормативно-правовых актов в этой области.
В своем выступлении Председатель Сената Танзила Нарбаева отметила, что защита детей от насилия, обеспечение их прав и интересов является одним из приоритетных направлений государственной политики: «Все становятся свидетелями того, что искоренение насилия в отношении детей ведет к искоренению другого насилия в отношении других слоев общества и, в конечном итоге, к безусловному обеспечению прав, свобод и законных интересов человека».
Кроме того, специальный представитель Генерального секретаря ООН Наджат Маала, которая недавно участвовала в 150-й юбилейной Ассамблее Межпарламентского союза в Ташкенте, призвала парламенты всего мира объединить законодательные усилия против насилия: «Мы должны и впредь постоянно продвигать этот вопрос в деятельности парламентов, правительств, неправительственных организаций, а также на региональных и международных площадках».
В своем выступлении Исполнительный директор ЮНИСЕФ Кэтрин Рассел высоко оценила политику Узбекистана по обеспечению безопасности детей и подчеркнула, что принятие многосекторальной стратегии и плана действий на 2025–2035 годы станет важным этапом. Данная стратегия служит формированию системного и устойчивого подхода в борьбе с насилием.
Узбекистан также присоединился к Pathfinding Global Alliance – Глобальному альянсу по поиску путей для прекращения насилия в отношении детей и призвал страны Центральной Азии к более активному сотрудничеству в борьбе с насилием в отношении детей.
Первый заместитель директора Национального агентства социальной защиты Шахноза Мирзиёева в своем выступлении отметила: «Защита всех детей от зла – высшая цель, которую мы должны достичь. Искоренение насилия – это не только правовой, но и человеческий долг! Потому что чужих детей не бывает. Точно также нет разницы, чей ребенок страдает! Сегодня как никогда актуально уметь слышать голос наших детей. Мы призываем всех прислушаться к «большим болям маленьких сердец» и дать им возможность говорить!».
В рамках мероприятия также состоялась презентация многоотраслевой стратегии и Национального плана действий по защите детей, был показан короткометражный фильм «У меня есть право», а также прошла церемония подписания Национальных обязательств в рамках «Боготинского призыва к действиям».
Мероприятие еще раз продемонстрировало твердую политическую волю Узбекистана к защите прав детей, готовность к международному сотрудничеству и приверженность к продолжению широкомасштабных реформ на национальном уровне.