Ўзбекистон илк марта БМТ Статистика комиссияси аъзолигига сайланди
БМТ Статистика комиссияси универсал статистика стандартлари ва методологик принципларга оид ишларни мувофиқлаштиради. Комиссия аъзолик Ўзбекистонга глобал статистик сиёсатни шакллантиришда иштирок этиш имконини беради.
Ўзбекистоннинг БМТдаги доимий вакили Улуғбек Лапасов / Фото: Facebook
Ню-Йоркда БМТ Статистика комиссиясининг 2026-2029 йилларга аъзо давлатлари сайланди. Тарихда илк марта Ўзбекистон Республикаси ушбу орган аъзоси этиб бир овоздан сайланди.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигига кўра, Статистика комиссиясига тўлиқ аъзо бўлиш Ўзбекистон учун глобал статистик сиёсатни шакллантиришда иштирок этиш, миллий тажриба ва ислоҳотлар ютуқларини намойиш этиш, илғор хорижий тажрибаларни ўрганиш ҳамда халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун кенг имкониятларни очиб беради.
Статистика комиссияси 1947 йилда БМТнинг Иқтисодий ва ижтимоий кенгаши томонидан функционал орган сифатида ташкил этилган.
Комиссия халқаро статистика соҳасининг ривожланишини белгиловчи асосий ҳукуматлараро ташкилот бўлиб, универсал статистика стандартлари ва методологик принципларга оид ишларни мувофиқлаштиради. Комиссия 24 та давлатдан иборат бўлиб, улар 4 йилда бир марта географик тақсимотни ҳисобга олиб сайланади.

ООН предупреждает: фрагментация мира сводит на нет десятилетия прогресса в … Глобальные тенденции в сфере финансирования развития движутся в неве… 10.04.2026 Просмотров 163
Духовная основа развития Нового Узбекистана опирается на богатое наследие в… Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 апрел… 10.04.2026 Просмотров 312
Участникам международной научной конференции «Роль и значение Амира Темура … Уважаемые участники конференции! 09.04.2026 Просмотров 417
Ученые со всего мира обсуждают роль Темуридов В Центре исламской цивилизации началась международ… 09.04.2026 Просмотров 451