Реновация тартиб-тамойиллари бўйича ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 9 апрель куни шаҳарсозлик реновациясининг ҳуқуқий асосларини белгилаш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги саккиз йилда мамлакатимиз аҳолиси 6 миллионга кўпайди. Шу даврда ярим миллионга яқин хонадонлар барпо этилди. Жумладан, ўтган йили 100 минг хонадондан иборат кўп қаватли уй қурилган бўлса, бу йил янада кўп – 130 мингдан ортиқ хонадон режа қилинган.
Яқин йилларда аҳолимиз сони 40 миллион нафарга етиши кутилмоқда. Бундай ўсишда йилига 140-150 минг хонадонга талаб пайдо бўлади. Бу ҳар йили қўшимча 2 минг гектар ер керак, дегани. Лекин ер майдонлари ҳам чекланган.
Бундай ҳолатда реновация дастури қўл келади. Масалан, республикада 17 мингта 2-3 қаватли эски уйлар бор. Улардаги шароит, муҳит бугунги замонга муносиб эмас. Электр, газ, сув ва бошқа инфратузилмалар эскирган, кўпларида оқова тармоғи ҳам йўқ.
Шуларнинг ўрнида замонавий уйлар қурилса, ҳозиргидан 3 баробар кўп аҳоли жойлашади. Асосийси, хонадонларда янги коммуникация, иссиқ ва совуқ сув, оқова тармоғи бўлади. Одамлар озода, шинам ва файзли шароитларда яшайди. Бу орқали минглаб оилаларнинг турмуш даражаси ўсади, муҳими, улар ушбу шароитларни илк бор ўзлари ўсиб-улғайган жойда ҳис этишни бошлайди.
Яна бир муҳим томони – энергия тежамкорлик масаласи. Турар жойлар яхлит бўлса, инфратузилма тармоқлари, энергия кам сарфланади.
Ҳозиргача бу борада ягона ҳужжат йўқ эди. Шу боис, хорижий тажриба асосида, “Шаҳарсозлик реновацияси тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Тақдимотда реновация тизимининг ҳуқуқий, молиявий ва ташкилий томонлари кўриб чиқилди.
Бундай дастурлар 3 босқичда амалга оширилиши кўзда тутилмоқда. Аввал, шаҳар ва туманларда реновацияга мос ҳудуд танланиб, лойиҳа ишлаб чиқилади. Мулкдорларга янги уй ёки компенсациялар таклиф қилинади. Барча мулкдорлар билан келишувлар яккама-якка, нотариал тартибда тасдиқланади. Лойиҳалар учун ҳар бир ҳудудда реновация жамғармалари ташкил этилади.
Иккинчи босқичда реновация дастури ҳудудий ва республика кенгашлари томонидан кўриб чиқилиб, қурилиш ташкилоти аниқланади. Учинчи босқичда уй-жойлар қурилиб, фойдаланишга топширилади.
Реновацияга тушган ҳудуднинг иқтисодий салоҳияти ҳам ошади. Янги уйларнинг 1-2-қаватларида савдо, хизмат курсатиш ва кичик ишлаб чиқаришлар бўлади. Шунингдек, бу тизим орқали 20 минг гектар ер тежалиши ҳисоб-китоб қилинган.
Хусусан, биринчи босқичда реновация асосида 20 минг хонадон қурилиши мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари бундай лойиҳаларни, аввало, у ерда яшовчиларнинг манфаатларини ҳисобга олган ҳолда, тизимли ва адолатли амалга ошириш зарурлигини таъкидлади. Шу мақсадда мутасаддилар, туман ҳокимлари ва уларнинг тегишли ўринбосарлари реновация тартиб-қоидалари ва ишни тўғри ташкил қилиш чоралари бўйича қўшимча ўқитилиши айтилди.
Реновация ҳудудларини инфратузилма билан таъминлаш, девелопер ва қурувчи ташкилотлар ишини мувофиқлаштириш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.

Представлена информация о порядке и процедурах проведения реновации
Президент Шавкат Мирзиёев 9 апреля ознакомился с презентацией предложений по формированию правовых основ градостроительной реновации.
За последние восемь лет численность населения нашей страны увеличилась на 6 миллионов человек. За этот период было построено около полумиллиона жилых домов. В частности, в прошлом году были возведены многоэтажные дома на 100 тысяч квартир. В текущем году планируется построить ещё больше – более 130 тысяч квартир.
Ожидается, что в ближайшие годы численность населения достигнет 40 миллионов человек. При таких темпах роста ежегодно будет возникать потребность в 140–150 тысячах новых квартир. Это означает, что дополнительно потребуется около 2 тысяч гектаров земли в год. Однако земельные ресурсы ограничены.
В этой ситуации эффективным решением становится программа реновации. Например, в республике насчитывается около 17 тысяч старых двух- и трёхэтажных домов. Условия проживания в них уже не соответствуют современным требованиям. Сети электро-, газо- и водоснабжения, а также другая инфраструктура значительно изношены, во многих домах вовсе отсутствует система канализации.
Если на их месте построить современные 7–9-этажные дома, то там смогут проживать в три раза больше людей. Главное – в новых квартирах будут предусмотрены современные коммуникации, горячая и холодная вода, система канализации. Люди смогут жить в чистой, уютной и благоустроенной среде. Благодаря этому тысячи семей улучшат уровень своей жизни, и что особенно важно – впервые почувствуют такие комфортные условия именно в родном районе.
Ещё один важный аспект – энергосбережение. При компактной застройке инфраструктурные сети и энергоресурсы будут использоваться значительно эффективнее.
Пока в этой сфере не существует единого нормативного документа. В связи с этим на основе международного опыта был разработан проект закона «О градостроительной реновации».
В ходе презентации были рассмотрены правовые, финансовые и организационные аспекты системы реновации.
Предполагается, что реализация таких программ будет проходить в три этапа. На первом этапе в городах и районах определяются территории, подходящие для реновации, и разрабатываются соответствующие проекты. Собственникам жилья предлагается либо новое жильё, либо компенсация. Все соглашения будут заключаться индивидуально с каждым собственником и заверяться нотариально.
На втором этапе программа реновации рассматривается региональными и республиканскими советами, определяется строительная организация. На третьем этапе осуществляется строительство и ввод в эксплуатацию новых домов.
Экономический потенциал районов, охваченных реновацией, также возрастёт. На первых и вторых этажах новых домов разместятся торговые точки, предприятия сферы услуг и небольшие производственные цеха. Кроме того, согласно расчётам, благодаря реализации этой системы можно сэкономить 20 тысяч гектаров земли.
В частности, на первом этапе реновации планируется построить 20 тысяч квартир.
Глава нашего государства подчеркнул важность реализации подобных проектов в первую очередь с учётом интересов местных жителей, на основе чётко выстроенной и справедливой системы. В этой связи было указано, что ответственные руководители, хокимы районов и их заместители по соответствующим направлениям пройдут дополнительное обучение по порядку проведения реновации и вопросам эффективной организации этой работы.
Также были затронуты вопросы инфраструктурного обеспечения зон реновации, развития торговли и сферы услуг вокруг новых жилых массивов.