Президент Шавкат Мирзиёев 20 март куни Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган қурилиш ва ободонлаштириш ишлари билан танишди.
Мамлакатимизда инвесторларга яратилган қулайликлар туфайли иқтисодиётда хусусий секторнинг улуши ошиб бормоқда. Тўғридан-тўғри сармоялар киритилиб, саноат, қурилиш, савдо, хизмат кўрсатиш соҳаларида истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Пойтахтимизнинг Юнусобод туманида барпо этилган “High Town City” мажмуаси шулардан бири. У кенг қамровли бўлиб, савдо ва кўнгилочар маркази, бизнес маркази, меҳмонхона ва замонавий турар жойларни ўз ичига олган. Бунга 510 миллион доллар тўлиқ хорижий инвестиция йўналтирилган.
Давлатимиз раҳбари савдо марказидаги замонавий тижорат ва хизмат турларини кўздан кечирди. 4 қаватли бинода савдо дўконлари, жумладан, машҳур брендларнинг шохобчалари очилган. Ресторан ва кафелар, кўнгилочар ўйингоҳлар, спорт майдонлари, кинотеатрлар эл хизматида. Ер остида автотураргоҳ бор.
Бир сўз билан айтганда, бу ерда одамлар савдо қилиши, дам олиши, спорт билан шуғулланиб, вақтини чоғ ўтказиши учун барча шароитлар яратилган. Мажмуа бир кунда 5 минг кишига хизмат кўрсатиш қувватига эга. Унда 1 минг 500 киши иш билан таъминланди.
Президентимиз мажмуанинг иқтисодий аҳамияти ва аҳоли учун қулайлигини эътироф этиб, инвестор ва тадбиркорларга кўмак бериш бундан кейин ҳам давлатимиз сиёсатининг стратегик йўналиши бўлиб қолишини таъкидлади. Миллий маҳсулотларимизни брендга айлантириш, уларни ташқи бозорларда таништириш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
Савдо марказида шинам китоб дўкони ҳам очилган. Шавкат Мирзиёев бу ташаббусни олқишлаб, метро бекатлари, кутиш жойларида ҳам мўъжаз китоб дўконлари ташкил этиш мақсадга мувофиқлигини айтди.
Давлатимиз раҳбари ўйин майдончасидаги болажонларни кўриб, самимий меҳр-эътиборини изҳор этди. Бугунги барча саъй-ҳаракатлар мамлакатимиз келажаги учун қилинаётгани, бунинг учун болалар яхши ўқиб, ақлий ва ижодий салоҳиятини ривожлантириб бориши кераклигини таъкидлади.
Яқинда 24 қаватли, беш юлдузли меҳмонхона ҳам барпо этилиши режалаштирилган. Унда 250 та хона бўлиб, бир вақтнинг ўзида 430 кишига хизмат кўрсатиш имкониятига эга бўлади. Катта ва кичик конференция заллари, сузиш ҳавзалари, ресторан ва дўконларда замонавий қулайликлар йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбарига шу ерда қуриладиган замонавий уй-жойлар лойиҳаси тақдимот қилинди. Унга кўра, 1 минг 500 та хонадондан иборат 28 та кўп қаватли уй бунёд этилади. Мажмуа ҳовлиси автомобиллар учун ёпиқ ва яшил ҳудуд бўлади. Болалар боғчаси, ўйин майдончаси, теннис корти, ерости автотураргоҳ ташкил этилади. Мажмуа ҳудуди тўлиқ Wi-Fi билан қамраб олинади ҳамда биноларда шовқинсиз лифтлар ўрнатилади.
Тошкент шаҳрида жамоат транспортини ривожлантириш лойиҳалари ҳам кўриб чиқилди. Маълумки, Тошкент метрополитенини Тошкент трактор заводи даҳасигача олиб бориш режалаштирилган. Президентимиз аввал тақдим қилинган лойиҳаларни қайта кўриб чиқиш, бошқа муқобил таклифлар киритиш бўйича топшириқ берган эди. Шунга мувофиқ тайёрланган янги лойиҳага кўра, метрополитеннинг Чилонзор йўналиши Тошкент трактор заводи даҳасигача узайтирилади. Бу тармоқ 30 та маҳалла, 148 минг аҳолини қамраб олади.
Яна бир лойиҳага кўра, Бектемир туманида Чирчиқ дарёси яқинида кўп қаватли уйлар, савдо ва хизмат бинолари қуриш кўзда тутилган. Бунинг натижасида туманда урбанизация жадаллашиб, янги марказ пайдо бўлади.

Президент Шавкат Мирзиёев 20 марта ознакомился с созидательной и благоустроительной работой, проводимой в городе Ташкенте.
Благодаря созданным в стране благоприятным условиям для инвесторов, доля частного сектора в экономике продолжает расти. Привлекаются прямые инвестиции, реализуются перспективные проекты в промышленности, строительстве, торговле и сфере услуг.
Одним из таких проектов стал комплекс "High Town City", построенный в Юнусабадском районе столицы. Этот многофункциональный объект включает в себя торгово-развлекательный центр, бизнес-центр, гостиницу и современные жилые комплексы. На его реализацию было направлено 510 миллионов долларов иностранных инвестиций.
Глава государства осмотрел условия, созданные в центре. В четырехэтажном здании открыты магазины, в том числе бутики известных брендов, рестораны и кафе, развлекательные зоны, спортивные площадки, кинотеатры. В подземной части комплекса обустроена автостоянка.
Комплекс способен обслуживать до 5 тысяч человек в день, а его инфраструктура создана таким образом, чтобы люди могли не только совершать покупки, но и комфортно отдыхать и заниматься спортом. В результате реализации проекта было создано 1,5 тысячи рабочих мест.
Президент отметил экономическую значимость объекта и удобство для населения, подчеркнув, что поддержка инвесторов и предпринимателей останется одним из стратегических направлений государственной политики. Он также дал поручения по продвижению национальных брендов и расширению их присутствия на внешних рынках.
В торговом центре открыт уютный книжный магазин. Шавкат Мирзиёев положительно оценил эту инициативу и предложил организовать компактные книжные магазины и в метро и зонах ожидания.
Во время посещения игровой зоны Президент тепло пообщался с детьми. Он подчеркнул, что все сегодняшние усилия направлены на будущее страны, и важно, чтобы дети получали качественное образование, развивали свои интеллектуальные и творческие способности.
В ближайшее время в рамках комплекса планируется строительство 24-этажного пятизвездочного отеля. Он будет включать 250 номеров и сможет одновременно принимать 430 гостей. Также в нем будут современные конференц-залы, бассейны, рестораны и магазины.
Главе государства представили проект строительства новых жилых домов, которые будут возведены в этом районе. В рамках проекта планируется построить 28 многоэтажных домов на 1,5 тысячи квартир. Двор комплекса будет полностью пешеходной и зеленой зоной, без машин. Также предусмотрены детский сад, игровые площадки, теннисный корт и подземный паркинг. Вся территория будет покрыта Wi-Fi, а в зданиях установят бесшумные лифты.
Рассмотрены также проекты развития общественного транспорта, в том числе расширения сети метрополитена.
Как известно, ранее было запланировано продолжение Ташкентского метро до Ташкентского тракторного завода. Глава государства поручил пересмотреть ранее представленные проекты и предложить альтернативные варианты.
В соответствии с подготовленным новым проектом планируется продлить Чиланзарскую линию до Ташкентского тракторного завода. Этот маршрут охватит 30 махаллей и обеспечит удобное транспортное сообщение для 148 тысяч жителей.
Кроме того, в рамках нового проекта в Бектемирском районе предусмотрено строительство многоэтажных жилых домов, торговых и сервисных объектов вблизи реки Чирчик. Это позволит ускорить урбанизацию района и создать новый городской центр.