Ўзбекистон Президенти Осиё тараққиёт банкининг йиллик йиғилиши доирасида ҳамкорликнинг асосий йўналишларини белгилаб берди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 май куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтаётган Осиё тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгаши 59-йиллик йиғилишининг очилиш маросимида иштирок этди.
“Тараққиёт чорраҳалари: минтақанинг ўзаро боғлиқ келажагини илгари суриш” шиори остида ўтказилаётган форумда 100 дан ортиқ мамлакатдан 4 мингдан зиёд экспертлар, шунингдек, хорижий ҳукуматлар, халқаро молия ташкилотлари, етакчи банклар ва компаниялар вакиллари иштирок этмоқда.
Кун тартибидан рақамли ва “яшил” трансформация, иқлим барқарорлиги, ишлаб чиқариш таъминоти занжирларини ривожлантириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва бошқа масалалар ўрин олган.
Давлатимиз раҳбари тадбирда нутқ сўзлаб, бундай нуфузли анжуманнинг юртимизда ўтказилаётгани Ўзбекистонга ғурур ва ифтихор бағишлашини таъкидлади.
Президентимиз буюк тарих ва ёрқин келажакни ўзида мужассам этган Янги Ўзбекистон эндиликда халқаро миқёсдаги долзарб масалалар муҳокама этиладиган йирик масканга айланиб бораётганини қайд этди.
Ўзбекистон етакчиси мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижаларига батафсил тўхталиб ўтди.  Сўнгги йилларда иқтисодиётимизга 150 миллиард доллар хорижий инвестиция киритилиб, минглаб замонавий корхоналар ишга туширилди. Бу даврда товар ва хизматлар экспорти 3 карра ўсди, миллий иқтисодиёт ҳажми эса 50 миллиарддан 147 миллиард долларга етди.
2020 йилдан буён Ўзбекистон суверен кредит рейтингларида  ўз ўрнини изчил ошириб бормоқда. Иқтисодий эркинлик индексида жорий йил юртимиз 14 поғона юқорилаб, илк бор “иқтисодиёти мўътадил эркин” давлатлар қаторидан жой олди.
Глобал беқарорлик шароитида ҳам иқтисодиётимиз биринчи чорак якуни бўйича 8,7 фоизли ўсишга эришди.
– Энг муҳими, ислоҳотларимизда ҳар бир оила, ҳар бир инсоннинг кундалик ҳаётини яхшилашга асосий эътиборни қаратдик. Биз ўтган даврда 8,5 миллион эҳтиёжманд аҳоли даромадини ошириб, камбағаллик даражасини қарийб 35 фоиздан бугунги кунда 5,8 фоизга туширишга эришдик, – деди Президентимиз.
Ўзбекистон охирги ўн йилда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда энг катта ижобий ўзгариш қилган бешта давлатдан бири бўлди.
2030 йилга қадар барча соҳаларни технологик ва инновацион ўсиш моделига ўтказиш орқали иқтисодиёт ҳажмини 240 миллиард доллардан ошириш, даромади ўртачадан юқори давлатлар қаторига кириш ҳамда камбағалликка тўлиқ барҳам бериш мақсад қилинган.
Президентимиз амалга оширилаётган улкан ислоҳотларда Осиё тараққиёт банки ва бошқа халқаро молия ташкилотларининг ўрнини алоҳида эътироф этди. ОТБ билан амалга оширилган ва жорий қўшма лойиҳалар портфели қарийб 16 миллиард долларга етди.
Давлатимиз раҳбари фурсатдан фойдаланиб, Осиё тараққиёт банки Президенти Масато Канда, Банк бошқарувчилари ҳамда Жаҳон банки, Халқаро валюта жамғармаси, Ислом тараққиёт банки, Осиё инфратузилма инвестициялари банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки ҳамда бошқа халқаро молия институтлари раҳбариятига яқин ҳамкорлик учун самимий миннатдорлик билдирди.
Президентимиз жаҳон иқтисодиётида юз бераётган мураккаб ўзгаришлар ва янги технологияларнинг жадал ривожланиши ҳақида сўз юритар экан, барқарор ривожланишни таъминлаш учун Банк билан ҳамкорликда янги механизм ва таъсирчан ёндашувларни жорий этиш зарурлигини таъкидлади.
Рақамли трансформация ва сунъий интеллектга алоҳида эътибор қаратилди. Юртимизда Сунъий интеллект хабини яратиш бошланди, ҳудудларда дата марказларни кўпайтириш, супер компьютерларни ишга тушириш ва  “Беш миллион сунъий интеллект етакчилари”ни тайёрлаш бўйича дастурлар амалга оширилмоқда.
– Таълим, тиббиёт, сув хўжалиги, экология, озиқ-овқат хавфсизлиги каби аҳолининг бирламчи эҳтиёжи учун энг зарур бўлган йўналишларда ҳам очиқ сунъий интеллект моделларидан фойдаланиш талаб этилмоқда, – деди давлатимиз раҳбари.
Осиё тараққиёт банки шафелигида Ривожланаётган мамлакатларда сунъий интеллект кўламини ошириш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқиш таклиф этилди. Ўзбекистон банкнинг “Осиё учун рақамли магистраль” ташаббусига қўшилишга тайёрлигини маълум қилиб, Тошкентда унинг минтақавий мувофиқлаштириш марказини очиш таклифини илгари сурди.
“Яшил” энергетикани ривожлантириш устувор йўналиш сифатида белгиланди. Дунёнинг етакчи компаниялари билан ҳамкорликда 5 минг 600 мегаваттли қувватлар ишга туширилди, 2030 йилга бориб эса генерацияда қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 54 фоизга етказиш режалаштирилмоқда.
Осиё тараққиёт банки тоза энергия экспортини кенгайтириш учун Марказий Осиё – Европа “яшил” энергетика коридорини яратишга кўмаклашаётгани миннатдорлик билан таъкидланди. Минтақа давлатлари банк билан ҳамкорликда қисқа муддатларда ушбу “энергетик артерия” лойиҳасини бошлашига ишонч билдирилди.
Кейинги долзарб вазифа – транспорт тизимларининг ўзаро боғлиқлигини ва логистика йўлаклари барқарорлигини таъминлаш.
Халқаро логистикадаги қийинчиликлар “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуришнинг аҳамиятини оширмоқда. Мазкур лойиҳа юкларни етказиб бериш муддатини 10 кунгача қисқартириш ва бутун минтақа транзит салоҳиятини сезиларли даражада ошириш имконини беради.
Банкнинг Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик дастури (CАREC) доирасида “Рақамли божхона ва логистика альянси”ни ташкил этиш таклиф этилди.
Муҳим минераллар захираларини ўзлаштиришда ҳамкорлик салоҳияти алоҳида таъкидланди. Президентимиз қайд этганидек, Ўзбекистон нафақат фойдали минералларни қазиб олиш, балки уларни чуқур қайта ишлаш орқали юқори қўшилган қийматга эга ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этишни мақсад қилган.
Ўзбекистон етакчиси юқори қўшилган қийматга эга бўлган лойиҳаларни илгари суриш учун Осиё тараққиёт банкининг “Критик минералдан – ишлаб чиқаришга” дастурига қўшилиш муҳимлигини таъкидлади.
Шу билан бирга, иқлим ўзгаришига қарши курашиш муҳим вазифа сифатида белгиланди. Орол денгизининг қуриган тубида ҳимоя ўрмонзорларини барпо этиш бўйича миллий саъй-ҳаракатларга қўшимча равишда “Марказий Осиё яшил белбоғи” минтақавий лойиҳасини амалга ошириш таклиф этилди.
Минтақавий ҳамкорлик доирасида “Марказий Осиё туризм ҳалқаси”ни яратиш ташаббуси илгари сурилди. Лойиҳа минтақадаги ноёб маданий, зиёрат, гастрономик, этнографик ва бошқа объектларни сайёҳлар учун ягона маконга бирлаштиришга қаратилган.
Билдирилган барча таклиф ва ташаббусларни тизимли илгари суриш учун ОТБнинг лойиҳаларни молиялаштириш бўйича кенг имкониятларини, жумладан, хусусий капитални сафарбар қилиш орқали тўлиқ ишга солиш зарурлиги таъкидланди. Шу муносабат билан минтақавий лойиҳалар учун Инновацион молиялаштириш платформасини шакллантириш таклиф этилди.
Давлатимиз раҳбари ҳозирги кунда жаҳон иқтисодиётида рўй бераётган кескин ўзгаришлар шароитида Осиё тараққиёт банкининг кенг минтақамиз ижтимоий-иқтисодий барқарорлигини таъминлашдаги муҳим ўрни янада ошаётганини таъкидлади.
Якунда Президентимиз Самарқанд платформасида илгари суриладиган муҳим таклиф ва ташаббуслар келгусида катта амалий натижаларга, ҳар бир келишув эса аниқ ва фойдали лойиҳаларга айланишига ишонч билдирди.

Президент Узбекистана обозначил ключевые направления сотрудничества в рамках ежегодного заседания АБР
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 мая принял участие в церемонии открытия 59-го ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка развития, проходящего в городе Самарканде.
В работе форума под девизом «Перекрестки прогресса: продвижение взаимосвязанного будущего региона» принимают участие свыше 4 тысяч экспертов из более чем 100 стран мира, представители иностранных правительств, международных финансовых организаций, ведущих банков и компаний.
В повестку дня включены вопросы цифровой и «зеленой» трансформации, климатической устойчивости, развития производственных цепочек поставок, обеспечения продовольственной безопасности и другие.
Глава нашего государства выступил с приветственной речью, отметив, что Узбекистан гордится проведением столь авторитетного форума в нашей стране.
Президент отметил, что Новый Узбекистан, являющийся воплощением великой истории и процветающего будущего, все больше становится крупной площадкой для обсуждения актуальных вопросов международного значения.
Далее лидер Узбекистана подробно остановился на результатах масштабных реформ, осуществляемых в стране. За последние годы в экономику привлечено 150 миллиардов долларов иностранных инвестиций, запущены тысячи современных предприятий. Экспорт товаров и услуг за этот период вырос в 3 раза, объем экономики увеличился с 50 до 147 миллиардов долларов.
С 2020 года Узбекистан последовательно улучшает свои суверенные кредитные рейтинги. В Индексе экономической свободы в этом году наша страна поднялась на 14 позиций и впервые вошла в число государств с «умеренно свободной» экономикой.
В условиях глобальной нестабильности экономика Узбекистана по итогам первого квартала достигла роста в 8,7 процента.
– Самое главное – в ходе реформ первостепенное внимание мы уделяем улучшению жизни каждой семьи, каждого человека. За этот период мы повысили доходы 8,5 миллиона нуждающихся граждан и добились снижения уровня бедности с почти 35 процентов до 5,8 процента в настоящее время, – отметил Президент.
За последнее десятилетие Узбекистан вошел в пятерку стран, добившихся наибольших позитивных изменений в достижении Целей устойчивого развития.
К 2030 году поставлена цель перевести все отрасли Узбекистана на модель технологического и инновационного роста, увеличить объем экономики до более чем 240 миллиардов долларов, войти в число стран с доходом выше среднего и полностью искоренить бедность.
Президент особо отметил роль Азиатского банка развития и других международных финансовых институтов в масштабных преобразованиях, осуществляемых в Узбекистане. Совместный портфель реализованных и текущих проектов с АБР достиг почти 16 миллиардов долларов.
Пользуясь случаем, глава государства выразил благодарность президенту Азиатского банка развития Масато Канде, управляющим Банка, а также руководству Всемирного банка, Международного валютного фонда, Исламского банка развития, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, Европейского банка реконструкции и развития и другим многосторонним финансовым организациям за тесное сотрудничество.
Говоря о происходящих в мировой экономике сложных процессах и стремительном развитии новых технологий, Президент подчеркнул необходимость совместно с Банком внедрять новые механизмы и действенные подходы для обеспечения устойчивого развития.
Особое внимание уделено цифровой трансформации и искусственному интеллекту. Начато создание Хаба ИИ, реализуются программы по увеличению числа центров обработки данных, запуску суперкомпьютеров и подготовке «Пяти миллионов лидеров в области ИИ» для перевода ключевых отраслей в современный формат.
– Использование открытых моделей ИИ необходимо также в наиболее востребованных населением сферах – образовании, здравоохранении, водном хозяйстве, экологии и обеспечении продовольственной безопасности, – отметил Президент.
Предложено разработать под эгидой Азиатского банка развития специальную программу по масштабированию искусственного интеллекта в развивающихся странах. Выражено намерение о присоединении к инициативе Банка «Цифровая магистраль для Азии» с открытием в Ташкенте регионального координационного центра.
В качестве приоритетного направления обозначено развитие «зеленой» энергетики. В сотрудничестве с мировыми компаниями уже введены мощности на 5 600 мегаватт, а к 2030 году планируется довести долю возобновляемых источников в генерации энергии до 54 процентов.
С благодарностью отмечена поддержка АБР в создании «зеленого» энергетического коридора «Центральная Азия – Европа» для расширения экспорта чистой энергии. Выражена надежда, что страны региона совместно с Банком в ближайшее время приступят к реализации этого проекта «энергетической артерии».
Следующей актуальной задачей названо обеспечение взаимосвязанности транспортных систем и стабильности логистических коридоров.
С учетом вызовов в международной логистике особое значение имеет строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан. Проект позволит сократить сроки доставки грузов до 10 дней и существенно повысить транзитный потенциал всего региона.
Предложено в рамках программы Банка по региональному экономическому сотрудничеству в Центральной Азии (ЦАРЭС) организовать «Цифровой таможенный и логистический альянс».
Отдельно отмечен потенциал сотрудничества в сфере освоения критических минералов. Президент подчеркнул, что цель Узбекистана – не только добыча полезных ископаемых, но и создание производств с высокой добавленной стоимостью за счет их глубокой переработки.
Лидер нашей страны выступил за присоединение к программе Азиатского банка развития «От критических минералов – к производству» для продвижения проектов с высокой добавленной стоимостью.
Наряду с этим важнейшей задачей обозначено противодействие изменению климата. Предложен региональный проект «Зеленый пояс Центральной Азии», который дополнит национальные усилия по созданию защитных лесных насаждений на месте высохшего дна Аральского моря.
В контексте регионального сотрудничества выдвинута инициатива по созданию «Туристического кольца Центральной Азии». Проект направлен на объединение уникальных культурных, паломнических, гастрономических, этнографических и других объектов региона в единое пространство для путешественников.
Подчеркнуто, что для системного продвижения озвученных программных инициатив необходимо полноценно использовать широкий набор инструментов АБР по финансовому обеспечению проектов, в том числе за счёт мобилизации частного капитала. В этой связи предложено сформировать Инновационную платформу финансирования региональных проектов.
Глава государства отметил, что в условиях резких перемен, происходящих сегодня в мировой экономике, роль Азиатского банка развития в обеспечении социально-экономической стабильности обширного региона становится еще более важной.
В завершение Президент выразил уверенность, что важные предложения и инициативы, выдвинутые на самаркандской платформе, принесут большие практические результаты, а каждая договоренность воплотится в конкретный и полезный проект.