Мамлакатимизда бунёдкорлик кўлами кенг. 2017 йилдан буён жойларда 11 минг 410 та кўп қаватли уйлар қурилган. Бу аҳолини турар жой билан етарлича таъминлаш, турмуш шароитларини яхшилашга хизмат қилмоқда.
Қурилишнинг асосларидан бири бўлган сейсмология соҳаси ҳам ривожлантирилмоқда. Бу борада хорижий илмий марказлар билан ҳамкорлик қилиб, инновацион технологияларни татбиқ этишга эътибор қаратилмоқда. Шу билан бирга, давлатимиз кўп жабҳаларда ташаббускор ҳамдир.
Маълумки, 1966 йил 26 апрелда Тошкент шаҳрида вайронкор зилзила содир бўлган. Ўзбекистон Президенти зилзила қурбонларига ҳурмат кўрсатиш ва бу борада халқаро ҳамкорлик зарурлигини эслатиш мақсадида хотира ва бирдамлик кунини таъсис этиш ташаббусини илгари сурган эди. Бунинг эътирофи ўлароқ, яқинда БМТ Бош Ассамблеяси 29 апрелни Халқаро зилзила қурбонларини хотирлаш куни, деб эълон қилиш тўғрисида резолюция қабул қилди.
Бу соҳада халқаро стандартларга мос бўлиш учун давлатимиз раҳбари янги қурилаётган уйларнинг сифатига эътиборни кучайтириш вазифасини қўйган эди. Шунга мувофиқ, кўп қаватли уйларнинг зилзилага бардошлилигини ошириш ва аҳолининг сейсмик хавфсизлигини таъминлаш чоралари кўрилмоқда.
Жумладан, давлат лойиҳа институтлари мутахассислари иштирокида жойларда ўрганишлар ўтказилди. Ушбу ўрганиш натижалари ва ҳудудларнинг сейсмик ҳолати таҳлили асосида бу тизимни янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.
Унга кўра, хорижий мутахассислар жалб қилинган ҳолда, биноларни ўрганиш бўйича янги амалиёт йўлга қўйилади. Зилзилага ва бошқа табиий офатларга бардошли уйларни қуриш бўйича тажриба алмашиш кенгайтирилади. Бинолар инструментал техник текширувдан ўтказилиб, камчиликлар бартараф этилади.
Ушбу ўрганишлар ва хорижий тажриба асосида, сейсмик хавфни, таъсирни ва хатарни баҳолаш юзасидан меъёрий ҳужжатларга ўзгартиришлар киритилади.
Давлатимиз раҳбари қурилишда сифат ва хавфсизлик биринчи ўринда эканини таъкидлаб, бу йўналишларни илмий ривожлантириш, соҳага замонавий ёндашувларни жорий этиш бўйича кўрсатмалар берди.

Рассмотрены предложения по усилению сейсмической безопасности
Президент Шавкат Мирзиёев 13 мая ознакомился с презентацией предложений по усилению мер сейсмической безопасности.
В стране ведутся широкомасштабные строительные работы. С 2017 года построено 11 410 многоквартирных домов, что способствует решению жилищных вопросов и улучшению условий жизни населения.
Также активно развивается сейсмология — одно из важнейших направлений в строительстве. В этой сфере особое внимание уделяется сотрудничеству с зарубежными научными центрами и внедрению инновационных технологий. Кроме того, Узбекистан выступает инициатором во многих направлениях международного сотрудничества.
Как известно, 29 апреля 1966 года в Ташкенте произошло разрушительное землетрясение. Президент Узбекистана выступил с инициативой учредить День памяти и солидарности, чтобы почтить память жертв землетрясений и напомнить о необходимости международного сотрудничества в этой области. В знак признания данной инициативы Генеральная Ассамблея ООН недавно приняла резолюцию, объявив 29 апреля Международным днем памяти жертв землетрясений.
Для соответствия международным стандартам в этой сфере глава государства поставил задачу усилить внимание к качеству новостроек. В этой связи принимаются меры по повышению сейсмостойкости многоквартирных домов и обеспечению безопасности населения при землетрясениях.
В частности, с участием специалистов государственных проектных институтов были проведены исследования на местах. На основе результатов этих исследований и анализа сейсмической ситуации в регионах разработаны предложения по дальнейшему совершенствованию системы сейсмобезопасности.
Предусмотрено внедрение новой практики обследования зданий с привлечением зарубежных специалистов. Будет расширен обмен опытом по строительству жилых домов, устойчивых к землетрясениям и другим природным катаклизмам. Также планируется проведение инструментально-технических обследований зданий для выявления и устранения недостатков.
По итогам этих мероприятий и с учетом международного опыта будут внесены изменения в нормативные документы по оценке сейсмического риска, воздействия и угроз.
Президент подчеркнул, что качество и безопасность в строительстве должны быть приоритетными, и дал поручения по научному развитию этого направления и внедрению современных подходов в отрасли.