Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссия томонидан мамлакатимизда ходимларни ўз хизмат вазифаларига кирмайдиган ишларга жалб этиш, шунингдек, мажбурий меҳнат ҳолатларини аниқлаш ҳамда уларни бартараф этиш мақсадида мунтазам таҳлил ишлари амалга ошириб келинмоқда.
Жорий йилги пахта йиғим-терими мавсумида ҳам мажбурий меҳнатнинг олдини олишга қаратилган кенг кўламли профилактик ва тарғибот ишлари олиб борилмоқда. Бу жараёнда Касаба уюшмалари Федерацияси томонидан миллий мониторинг ҳамда Давлат меҳнат инспекцияси томонидан мониторинглар ўтказилмоқда.
Мавсум давомида фуқаролар томонидан тушаётган мурожаатларни тезкор кўриб чиқиш ҳамда меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш мақсадида Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигининг “1176” ҳамда Касаба уюшмалари Федерациясининг “1092” рақамли Ишонч телефонлари узлуксиз фаолият кўрсатмоқда. Шунингдек, фуқароларга қулайлик яратиш мақсадида “Munosibmehnat.uz” телеграм боти орқали мурожаат юбориш имконияти ҳам йўлга қўйилган.
Мониторинг жараёнларида фақат мажбурий меҳнат ҳолатлари эмас, балки меҳнат қонунчилигига риоя этилиши, теримчилар учун муносиб меҳнат ва дам олиш шароитларининг таъминланиши ҳам ўрганилмоқда.
Олиб борилган ўрганишлар натижасида 300 дан ортиқ ҳолатда теримчи ва иш берувчи ўртасида меҳнат муносабатлари қонуний асосда расмийлаштирилиши таъминланди, теримчилар учун муносиб меҳнат шароитлари яратилди.
Шу билан бирга, 11 та ҳолатда меҳнат қонунчилиги бузилгани, 3 та ҳолатда эса мажбурий меҳнатга йўл қўйилгани аниқланиб, масъул шахсларга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 49 ва 51-моддалари асосида қонуний чоралар кўрилди.
Миллий комиссия бундай ҳолатларни қатъиян қоралайди ва мажбурий меҳнат фақат пахта теримида эмас, балки барча соҳаларда мутлақо йўл қўйиб бўлмайдиган ҳолат эканлигини таъкидлайди. Шу муносабат билан барча иш берувчилар ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарлари ходимларнинг Конституция ва қонунлар билан кафолатланган меҳнат ҳуқуқларига риоя этилишини таъминлашга чақиради.
Шу ўринда таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Конституциясига мувофиқ ҳар ким муносиб меҳнат қилиш, касб ва фаолият турини эркин танлаш, қулай меҳнат шароитларида ишлаш ҳамда меҳнати учун адолатли ҳақ олиш ҳуқуқига эга. Мамлакатимизда мажбурий меҳнат тақиқланган ва миллий қонунчилигимизда болалар меҳнати ҳамда мажбурий меҳнат учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик белгиланган.

Национальная комиссия по вопросам противодействия торговле людьми и обеспечения достойного труда регулярно проводит аналитическую работу, направленную на выявление и устранение случаев привлечения работников к видам деятельности, не входящим в их служебные обязанности, а также случаев принудительного труда.
В хлопкоуборочном сезоне текущего года также проводится широкомасштабная профилактическая и разъяснительная работа, направленная на предотвращение принудительного труда. В этом процессе Федерацией профсоюзов осуществляется национальный мониторинг, а Государственной инспекцией труда проводятся мониторинги.
В целях оперативного рассмотрения обращений граждан, поступающих в течение сезона, а также обеспечения трудовых прав непрерывно функционируют телефоны доверия Министерства занятости и сокращения бедности по номеру «1176» и Федерации профсоюзов по номеру «1092». Кроме того, для удобства граждан создана возможность подачи обращений через телеграм-бот «Munosibmehnat.uz».
В процессе мониторинга изучаются не только случаи принудительного труда, но и соблюдение требований трудового законодательства, обеспечение достойных условий труда и отдыха для сборщиков урожая.
По результатам проведенных изучений в более 300 случаях обеспечены законное оформление трудовых отношений между сборщиками и работодателями, а также для сборщиков созданы условия достойного труда.
Вместе с тем, в 11 случаях выявлены нарушения трудового законодательства, а в 3 — случаи принудительного труда. В отношении ответственных лиц приняты меры в соответствии со статьями 49 и 51 Кодекса об административной ответственности.
Национальная комиссия решительно осуждает подобные случаи и подчеркивает, что принудительный труд абсолютно недопустим не только при сборе хлопка, но и во всех сферах. В связи с этим всех работодателей и руководителей органов государственной власти на местах призывает обеспечить соблюдение трудовых прав работников, гарантированных Конституцией и законами.
Следует отметить, что в соответствии с Конституцией Республики Узбекистан каждый имеет право на достойный труд, свободный выбор профессии и рода деятельности, благоприятные условия труда и справедливое вознаграждение за труд. В нашей стране принудительный труд запрещен, и в национальном законодательстве установлена административная и уголовная ответственность за детский труд и принудительный труд.