Сенатнинг олтинчи ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тизимини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонун муҳокама қилинди.
Сенаторлар томонидан ушбу Қонунни қабул қилиш заруратига алоҳида аҳамият қаратилди. Хусусан, бу ижро ҳужжатларини электрон тарзда шакллантириш, улар бўйича пул маблағларини автоматлаштирилган тарзда тақсимлаш ва ундирувчига давлат ижрочисининг аралашувисиз ўтказиш имконининг мавжуд эмаслиги, фуқаролардан қарздорлик учун ундирув қаратилиши мумкин бўлмаган энг кам кафолатланган даромад миқдорининг белгиланмаганлиги, давлат ижрочиларида ижро ҳаракатларини амалга оширишда мобил видеокузатув воситаларидан фойдаланиш ҳуқуқининг мавжуд эмаслиги, суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисидаги қонунчиликни бузганлик учун мансабдор шахсларга белгиланган маъмурий жазоларнинг содир этилган қилмишга мутаносиб эмаслиги билан изоҳланади.
Муҳокама жараёнида шу каби масалаларни тартибга солишга қаратилган мазкур Қонун сенаторлар томонидан ижобий баҳоланди. Қонунда ундирувчи жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақамини ва ундирувчи юридик шахснинг солиқ тўловчи идентификация рақамини ижро ҳужжатида кўрсатиш назарда тутилмоқда.
Бундан ташқари, мазкур ҳужжатда қарздор жисмоний шахсларнинг банклардаги ёки бошқа кредит ташкилотларидаги ҳисобварақларида ҳамда омонатларида турган ёки сақлашга қўйилган пул маблағларига ундирув қаратилиши лозим бўлган пул маблағлари миқдорини аниқлашда меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг ярми миқдоридаги пул маблағлари ҳисобга олиниб, уларга нисбатан ундирув қаратилмаслиги мустаҳкамланмоқда.
Шунингдек, давлат ижрочисининг ижро ҳаракатларини амалга оширишда қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ мобил видеокузатув воситаларидан фойдаланишини назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Қонун билан Фуқаролик процессуал ва Иқтисодий процессуал кодексларига ҳамда Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексга суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш билан боғлиқ қатор ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Қонуннинг яна бир аҳамиятли жиҳати. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс 1982-моддасида айрим турдаги суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисидаги қонунчиликни бузганлик учун назарда тутилган жарималар миқдорлари оширилмоқда.
Сенаторлар томонидан ушбу Қонун фуқаролар, жамият ва давлатнинг ҳуқуқларини ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишга, суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этишда инсон омилини камайтиришга, мажбурий ижро этиш тизимини янада такомиллаштиришга хизмат қилиши алоҳида қайд этилди.

На шестом пленарном заседании Сената обсуждался Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы исполнения судебных актов и актов иных органов».
Сенаторы обратили особое внимание на необходимость принятия данного Закона. В частности это мотивируется отсутствием возможности электронного формирования исполнительных документов, автоматического распределения денежных средств по ним и перечисления их взыскателю без вмешательства государственного исполнителя, тем, что не установлен минимальный гарантированный размер дохода, сверх которого к гражданам не может быть применено взыскание задолженности, а у государственных исполнителей нет права использования мобильных средств видеонаблюдения при совершении исполнительных действий, несоразмерностью административных взысканий, назначаемых должностным лицам за нарушение законодательства об исполнении судебных актов и актов иных органов.
В ходе обсуждения данный Закон, направленный на регулирование подобных вопросов, получил положительную оценку сенаторов. В Законе предусматривается, что в исполнительном документе указываются персональный идентификационный номер взыскателя – физического лица и идентификационный номер налогоплательщика взыскателя–юридического лица.
Кроме того, данным документом закрепляется, что при определении размера денежных средств, подлежащих взысканию с денежных средств должников – физических лиц, находящихся на счетах и во вкладах или на хранении в банках или иных кредитных организациях, учитываются денежные средства в размере половины минимального размера оплаты труда, на которые взыскание не обращается.
Также вносятся изменения и дополнения, предусматривающие в соответствии с законодательными актами применение государственным судебным исполнителем при совершении исполнительных действий мобильных средств видеонаблюдения.
Законом вносится ряд изменений и дополнений в Гражданский процессуальный кодекс и Экономический процессуальный кодекс, а также Кодекс об административном судопроизводстве, связанных с исполнением судебных актов и актов иных органов.
Еще один важный аспект Закона. В статье 1982 Кодекса об административной ответственности увеличиваются размеры штрафов, предусмотренных за нарушение законодательства об исполнении отдельных видов судебных актов и актов иных органов.
Сенаторы подчеркнули, что данный Закон служит надежной защите прав и законных интересов граждан, общества и государства, снижению человеческого фактора при исполнении судебных актов и актов иных органов, дальнейшему совершенствованию системы принудительного исполнения.