Президент Шавкат Мирзиёев 14 апрель куни туризм ва бунёдкорлик лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Шу йил 9 апрелда бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида давлатимиз раҳбари юртимизнинг бой тарихи ва маданияти, ажойиб табиатидан фойдаланиб, сайёҳларни ҳозиргидан 2-3 карра кўпайтириш мумкинлигини таъкидлаган эди.
Шундай хушманзара жойлардан бири – Бўстонлиқдаги “Чорвоқ дарвозаси” мажмуаси. Президентимиз ўтгани йили декабрда унинг қурилишини бориб кўрган эди, яқинда лойиҳанинг биринчи босқичи очилди. Мажмуада 16 та кўп қаватли уй, 3 та меҳмонхона, савдо ва маиший хизмат шохобчалари, кафе ва ресторанлар, банк офиси, автотураргоҳ бўлади. Бинолар тепасига қуёш панеллари ўрнатилади.
Тақдимотда мажмуанинг кейинги босқичларини қуриш, сайёҳлар учун жозибадорлигини ошириш борасидаги ишлар ҳақида ахборот берилди. Уни арзон ва экологик тоза энергия билан таъминлаш учун Чирчиқ дарёсида кичик гидро электр станция барпо этиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Яна бир лойиҳа Тошкент шаҳрининг Яшнобод туманида океанариум қуришга қаратилган. Чирчиқ дарёси бўйида 20 гектарда мўлжалланган ушбу океанариум сайёҳларни жалб этадиган яна бир маскан бўлади. Ёнида савдо-меҳмонхона мажмуаси ҳам қурилиб, уларда жами 1 минг 600 та иш ўрни очилади.
Шунингдек, Яккасарой туманида турар-жой ва ишбилармонлик маскани барпо этиш мўлжалланган. Унда кўп қаватли уйлар, боғча ва мактаблар, спорт ва соғломлаштириш масканлари, меҳмонхона ва савдо офислари бўлиши кўзда тутилган.
Президентимиз лойиҳаларнинг ҳуқуқий, молиявий жиҳатлари ҳамда инфратузилма масалаларини ҳар томонлама ўйлаб, чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади. Мутасаддиларга сифат ва муддатни аниқ белгилаб, бажарилишини назорат қилиш топширилди.

Представлены проекты в сфере туризма и градостроительства
Президент Шавкат Мирзиёев 14 апреля ознакомился с презентацией проектов в области туризма и строительства.
На видеоселекторном совещании 9 апреля глава нашего государства подчеркнул, что благодаря богатой истории, культуре и уникальной природе Узбекистана количество туристов можно увеличить в 2–3 раза.
Одним из перспективных мест для развития туризма является комплекс «Чорвок дарвозаси» в Бостанлыкском районе. В декабре прошлого года Президент лично ознакомился с ходом его строительства, и недавно был завершен первый этап реализации проекта. В состав комплекса входят 16 многоквартирных домов, 3 гостиницы, торгово-бытовые объекты, кафе и рестораны, банковский офис и автостоянка. На крышах зданий будут установлены солнечные панели.
В ходе презентации были представлены дальнейшие этапы развития комплекса и меры по повышению его туристической привлекательности. Также была озвучена инициатива построить малую гидроэлектростанцию на реке Чирчик для обеспечения объекта недорогой и экологически чистой электроэнергией.
Еще один проект — строительство океанариума в Яшнабадском районе столицы. Новый туристический объект займет территорию в 20 гектаров на берегу реки Чирчик. Рядом планируется строительство торгово-гостиничного комплекса, что позволит создать 1,6 тысячи новых рабочих мест.
Также, в Яккасарайском районе предусматривается строительство жилищно-делового комплекса с многоэтажными домами, детскими садами, школами, спортивными и оздоровительными центрами, гостиницей и офисными помещениями.
Президент отметил необходимость всесторонне продумать правовые, финансовые и инфраструктурные аспекты проектов и дал указание разработать четкий план мероприятий. Ответственным лицам поручено точно определить сроки и требования по качеству, а также обеспечить строгий контроль за реализацией.