Сенатнинг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси мажлисида автомобиль йўлларида инсон хавфсизлигини таъминлаш ва ўлим ҳолатларини камайтириш бўйича амалга оширилаётган ишлар муҳокама қилинди.
Мазкур масала юзасидан ИИВ Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати, Транспорт, Мактабгача ва мактаб таълими вазирликлари ҳамда Бош прокуратура масъул раҳбар ходимларининг ахборотлари эшитилди.
Қайд этилганидек, автомобиль йўлларида инсон хавфсизлигини ишончли таъминлаш мақсадида илғор хорижий тажриба асосида Жиноят, Жиноят-процессуал ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекслар такомиллаштирилган.
Президентнинг “Автомобиль йўлларида инсон хавфсизлигини ишончли таъминлаш ва ўлим ҳолатларини кескин камайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ҳамда “2022 – 2026 йиллар давомида амалга оширилиши мўлжалланган “Хавфсиз ва равон йўл” умуммиллий дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарорлари асосида йўлларда хавфсизликни таъминлаш бўйича комплекс чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Бу ишлар натижасида жорий йилнинг 4 ойида республикадаги оғир оқибатли йўл-транспорт ҳодисаларини ўтган йилга нисбатан 17,7 фоизга, болалар иштирокидаги йўл-транспорт ҳодисаларини 10 фоизга, маст ҳолда йўл-транспорт ҳодисаларини содир этиш ҳолатларини 33,3 фоизга камайтиришга эришилган.
Шу билан бирга, қайд этилган йўналишда муайян камчиликлар, ўз ечимини кутаётган муаммолар ва тўлиқ фойдаланилмаган имкониятлар ҳам мавжуд.
Хусусан, прокуратура органлари томонидан тегишли қонун ҳужжатлари ижросини ўрганиш жараёнида кўплаб қонунбузарликлар аниқланган. Биргина 2024 йил ва жорий йилнинг 4 ойи давомида аниқланган 2 908 та қонунбузарлик ҳолати юзасидан 177 та тақдимнома, 1 082 та протест киритилган, 7 та жиноят иши қўзғатилган.
Жорий йилнинг 4 ойида содир этилган йўл-транспорт ҳодисалари ҳар 100 минг аҳолига Фарғона вилоятида 8,4 тага, Тошкент шаҳрида ва Тошкент вилоятида 8,2 тага, Қорақалпоғистонда 6,4 тага, Самарқанд ва Наманган вилоятларида 5,8 тага етган.
Ўлимга олиб келган йўл-транспорт ҳодисаларининг салмоғи Самарқанд вилоятида 67 та, Тошкент вилоятида 58 та, Қашқадарё вилоятида 55 та ва Фарғона вилоятида 49 тани ташкил этиб, ҳамон юқорилигича қолмоқда.
Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходимлари томонидан қонунбузарликлар юзасидан давлат органларига ёки бошқа ташкилотларга уларнинг мансабдор шахслари бажариши мажбурий бўлган тақдимномалар киритиш ваколатидан етарли даражада фойдаланилмаяпти.
Айниқса бу борада Фарғона, Навоий, Сирдарё вилоятларида самарадорлик пастлигича қолмоқда.
Муҳокамадан сўнг Қўмитанинг ушбу камчиликларни бартараф этишга қаратилган аниқ таклифлар акс этган қарори қабул қилинди.
Жумладан, ўлимга олиб келган йўл-транспорт ҳодисаларининг салмоғи ортиб бораётган ҳудудларда вазиятни яхшилаш, йўлни белгиланмаган жойда кесиб ўтиш ҳолатларини камайтириш мақсадида амалдаги давлат стандартларини халқаро талаблар асосида қайтадан кўриб чиқиш, ички назоратни кучайтирган ҳолда йўл ҳаракати хавфсизлиги соҳаси ходимлари томонидан йўл қўйилаётган қонунбузарликларнинг туб сабабларини аниқлаш ва уларни бартараф этиш бўйича аниқ чоралар кўриш каби вазифалар белгиланди.

На заседании Комитета Сената по вопросам обороны и безопасности обсуждена проводимая работа по обеспечению на автомобильных дорогах безопасности человека и снижению смертности.
По данному вопросу заслушана информация ответственных руководящих работников Службы безопасности дорожного движения МВД, министерств транспорта, дошкольного и школьного образования и Генеральной прокуратуры.
Отмечалось, что в целях надежного обеспечения на автомобильных дорогах безопасности человека на основе передового зарубежного опыта совершенствованы Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы и Кодекс об административной ответственности.
Реализуются комплексные меры по обеспечению безопасности на дорогах на основании постановлений Президента «О мерах по надежному обеспечению безопасности человека и резкому сокращению случаев смертности на автомобильных дорогах» и «Об утверждении Общенациональной программы «Безопасная и гладкая дорога», намеченной к реализации в 2022 – 2026 годах».
В результате этой работы за 4 месяца текущего года по сравнению с прошлым годом достигнуто снижение в республике количества ДТП с тяжелыми последствиями на 17,7%, количество ДТП с участием детей – на 10%, случаев ДТП в состоянии алкогольного опьянения – на 33,3%.
Наряду с этим, в указанном направлении имеются определенные недостатки, существуют нерешенные проблемы и неиспользованные возможности.
Так, в ходе изучения органами прокуратуры исполнения соответствующих законодательных актов выявлено множество нарушений. Только за 2024 год и 4 месяца текущего года по 2 908 выявленным нарушениям внесено 177 представлений и 1 082 протеста, возбуждено 7 уголовных дел.
За 4 месяца текущего года количество дорожно-транспортных происшествий на 100 тысяч населения в Ферганской областях составило 8,4, в городе Ташкенте и Ташкентской области – 8,2, в Каракалпакстане – 6,4, в Самаркандской и Наманганской областях – 5,8.
Доля дорожно-транспортных происшествий со смертельным исходом остается высокой – 67 в Самаркандской, 58 – в Ташкентской, 55 – в Кашкадарьинской и 49 – в Ферганской областях.
Сотрудниками Службы безопасности дорожного движения недостаточно используются полномочия по внесению в государственные органы или иные организации представлений по правонарушениям, которые обязательны для исполнения их должностными лицами.
Особенно низкой остается эффективность в данном направлении в Ферганской, Навоийской и Сырдарьинской областях.
По итогам обсуждения принято решение Комитета, в котором отражены конкретные предложения, направленные на устранение этих недостатков.
В частности, определены задачи, такие как принятие конкретных мер по улучшению ситуации в регионах, где увеличивается доля дорожно-транспортных происшествий со смертельным исходом, пересмотру действующих государственных стандартов на основе международных требований с целью сокращения случаев пересечения дорог в неустановленных местах, выявлению и устранению коренных причин нарушений, допускаемых сотрудниками сферы безопасности дорожного движения, с усилением внутреннего контроля.