Дунёга машҳур Самарқанд нуфузли халқаро форумларга ҳозирланмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев 22 март куни Самарқандга ташриф буюриб, ҳудудда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ва келгусидаги режалар билан танишди.
Давлатимиз раҳбари дастлаб Имом Бухорий мажмуасини зиёрат қилди. Қуръон тиловат этилиб, дуо ўқилди.
– Куни кеча халқимиз билан Наврўз айёмини кутиб олдик. Бугун, муқаддас Рамазон ойида мана шу табаррук жойга келиб турибмиз. Бу улуғ кунларга тинчлик-хотиржамликда етказгани учун Яратганга шукроналар айтамиз. Илоҳим, ҳамиша юртимиз тинч, элимиз фаровон бўлсин, ҳамма хайрли ниятларимиз амалга ошсин. Бу мажмуани Имом Бухорий бобомизга муносиб тарзда қуряпмиз. У зиёрат билан бирга маърифат, тарбия, ибрат ўчоғи бўлсин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Имом Бухорий мақбараси бутун ислом оламида эъзозли маскан. Кўп минг сонли зиёратчиларга шароитларни кенгайтириш мақсадида Президентимиз ташаббуси билан бу ерда янги мажмуа барпо этилмоқда.
Мажмуанинг умумий майдони 44 гектар. Бугунги кунда маҳобатли мақбара, 10 минг кишига мўлжалланган масжид қуриб битказилган. Баландлиги 75 метрлик 4 та минора мажмуага улуғворлик бағишлаган. Шунингдек, музей, айвонлар, маъмурият ва хизмат кўрсатиш бинолари барпо этилган.
Айни пайтда пардозлаш ишлари олиб борилмоқда. Бунда миллий анъаналар ва иссиқ ранглардан фойдаланилмоқда. Пештоқлар ва айвон деворларига “Саҳиҳи Бухорий”дан ҳадислар битилади.
Бундан ташқари, ҳудудда икки минг ўринли йигирмадан ортиқ меҳмонхона, хиёбонлар, хизмат кўрсатиш шохобчалари барпо этилади.
Бу йил юртимизда Имом Мотуридий таваллудининг 1155 йиллиги кенг нишонланади. Шу ҳақдаги Президент қарорида калом илми султонининг Самарқанд шаҳридаги мажмуасини қайта таъмирлаш ва ободонлаштириш белгиланган.
Ташриф чоғида Президентимизга ушбу лойиҳа тақдимот қилинди.
Қайд этилганидек, Мотуридий мажмуасида 1 минг 500 кишига мўлжалланган жоме масжид, маъмурий бино қурилиши кўзда тутилган. У ерда кутубхона, мажлислар зали, инновацион музей ҳамда мутахассислар учун хоналар бўлади. Мажмуа яқинида автотураргоҳ ташкил этилади, зиёратчилар учун қўшимча қулайликлар яратилади.
Имом Абу Мансур Мотуридий ислом оламида ихтилофлар авж олиб, ҳар хил фирқалар кўпайган пайтда яшаган, бутун ҳаётини исломий ақидани ҳимоя қилиш ва маърифатини ёйишга бағишлаган. У зотнинг мотуридийлик таълимоти, “Таъвилотул Қуръон”, “Китоб ат-Тавҳид” каби асарлари бағрикенглик ва мўътадиллик тамойиллари билан аҳли сунна вал-жамоанинг маънавий асосларига айланган.
Давлатимиз раҳбари бу тамойиллар бугунги кунда ҳам долзарб бўлиб бораётганини таъкидлаб, аллома бобомизнинг меросини янада кенг ўрганиш ва жаҳонга тарғиб этиш, мажмуага келувчиларга шароитларни кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
Яна бир хайрли лойиҳа – Оқдарё туманидаги Маҳдуми Аъзам қадамжосини обод қилишга қаратилган. Асли ҳозирги Косонсой туманида туғилган сўфий олим нақшбандия таълимотининг раҳнамоларидан бири бўлган. Илм ва дин йўлидаги узоқ сафардан сўнг, Самарқандда абадий қўним топган.
Бу масканга келувчи зиёратчилар ҳам кўп. Уларга шароитларни яхшилаш мақсадида мажмуа ҳудудида қурилиш-ободонлаштириш ишлари амалга оширилади, бугунги кун талабларига мос қўшимча қулайликлар яратилади.
Тақдимот чоғида Самарқанд заминидан етишиб чиққан бошқа олим ва мутафаккирлар, азиз авлиёларнинг қадамжолари ҳам босқичма-босқич таъмирланиб, обод қилиниши айтилди.
Сўнгги йилларда энг замонавий стандартларга мос инфратузилма яратилгани туфайли Самарқанд шаҳри халқаро миқёсдаги йирик тадбирлар – олий ва юқори даражадаги саммитлар, конференция ва конгрессларнинг анъанавий мезбонига айланди.
2022 йилда давлатимиз раҳбари ташаббуси билан “Буюк ипак йўли” мажмуаси бунёд этилгани бу борадаги ишларни янги босқичга олиб чиқиб, Самарқанднинг халқаро марказ сифатидаги салоҳиятини янада оширди.
Шавкат Мирзиёев ушбу Халқаро туризм марказига ташриф буюриб, олиб борилаётган бунёдкорлик ишлари, яратилаётган шароитлар билан танишди. Мажмуада хорижий делегациялар ва сайёҳларга хизмат кўрсатиш сифатини ошириш, қулайликларни кенгайтиришга қаратилган муайян ишлар олиб борилмоқда, қатор янги объектлар қурилмоқда.
Жумладан, марказ ҳудудида умумий майдони 1150 квадрат метр бўлган йирик концерт зали барпо этилмоқда. 100 кишини қабул қила оладиган маданият маскани замонавий акустика ускуналари билан жиҳозланмоқда.
Президентимиз хорижий делегациялар, икки томонлама учрашувлар учун қулайликларни ошириш бўйича тавсиялар берди.
Шу ернинг ўзида Самарқанд вилояти ҳокими ҳудуднинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши юзасидан давлатимиз раҳбарига ҳисобот берди.
Таъкидлаш жоиз, жорий йилда Самарқандда йирик халқаро анжуманлар бўлиб ўтади. Бугунги кунда “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммити ва Иқлим форуми, “Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари” саммити, ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессиясини ўтказишга қизғин тайёргарлик кўрилмоқда.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳрига ташрифи якунида Ҳазрати Ҳизр мажмуасида бўлиб, Биринчи Президентимиз Ислом Каримов мақбарасини зиёрат қилди.
Қуръон оятлари тиловат этилиб, дуо ўқилди.
Марҳумларнинг яхшиликларини эслаш, қабристонларни ободонлаштириш халқимизнинг эзгу қадриятларидан. Ушбу мақбара ҳам Президентимиз бошчилигида қурдирилган, азиз зиёратгоҳга айлантирилган. Муборак Рамазон ойида бундай эзгу амаллар барча жойларда ёрқин намоён бўлмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев 22 марта посетил Самаркандскую область, где ознакомился с проводимой созидательной работой, планами на перспективу.
Глава государства сначала посетил мавзолей Имама Бухари. Были прочитаны суры из Корана.
– Недавно мы с народом отпраздновали Навруз. А сегодня, в священный месяц Рамазан, мы находимся в этом благословенном месте. Выражаем благодарность Всевышнему за то, что он даровал нам возможность встретить эти великие дни в мире и спокойствии. Пусть всегда царят мир и благополучие в нашей стране, а все добрые начинания воплощаются в жизнь. Мы создаем этот комплекс достойным великих заслуг нашего предка Имама Бухари. Пусть он станет не только местом паломничества, но и центром просвещения, воспитания и духовного назидания, – отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
Мавзолей Имама Бухари является одним из самых почитаемых мест в исламском мире. По инициативе главы государства здесь строится новый масштабный мемориальный комплекс для удобства многочисленных паломников.
Площадь комплекса составляет 44 гектара. Уже завершено строительство величественного мавзолея и мечети на 10 тысяч человек. Четыре минарета высотой 75 метров придают комплексу особую монументальность. Также возведены музей, крытые галереи, административные и подсобные здания.
В настоящее время продолжаются отделочные работы с использованием национальных традиций и теплой цветовой палитры. На фасадах и стенах айванов будут размещены хадисы из «Сахих аль-Бухари».
Помимо этого, предусмотрено строительство более 20 гостиниц на 2 тысячи мест, прогулочных аллей.
В этом году в нашей стране широко отметят 1155-летие со дня рождения Имама Абу Мансура аль-Мотуриди. В соответствующем постановлении Президента предусмотрены реставрация и благоустройство его мавзолея в Самарканде.
Был представлен проект предстоящих работ.
Согласно плану здесь будет построена соборная мечеть на 1 500 человек и административное здание. Также предусмотрены библиотека, конференц-зал, инновационный музей и помещения для специалистов. Для паломников предусмотрят парковку и тахоратхону.
Имам Абу Мансур аль-Мотуриди жил в период, когда в исламском мире усиливались разногласия и распространялись различные течения. Всю свою жизнь он посвятил защите истинной исламской веры и распространению просвещения. Его труды, такие как «Тавилат аль-Куран» и «Китаб ат-Таухид», стали духовной основой суннитского направления ислама, выступавшего за умеренность и терпимость.
Президент подчеркнул, что идеи аль-Мотуриди по-прежнему актуальны и поручил углубленно изучить и популяризировать наследие великого ученого, а также создать все необходимые условия для посетителей комплекса.
Еще один благородный проект – благоустройство святыни Махдума Азама в Акдарьинском районе. Этот выдающийся суфийский ученый родом из современного Касансайского района, был одним из ведущих наставников тариката Накшбандия. По завершении своего долгого пути к науке и вере он нашел последнее пристанище в Самаркандской области.
Место также привлекает множество паломников. Для их удобства рядом с мавзолеем Махдума Азама планируется строительство трехэтажной парковки и тахоратхоны.
Места, связанные с жизнью и деятельностью других великих ученых, мыслителей и святых, выходцев из самаркандского региона, также будут поэтапно отреставрированы и благоустроены.
В последние годы благодаря созданию современной инфраструктуры, соответствующей международным стандартам, город Самарканд стал традиционной площадкой для проведения мероприятий самого высокого уровня — саммитов, международных конференций и конгрессов.
Построенный по инициативе Президента в 2022 году туристический комплекс «Великий шелковый путь» стал важным этапом в укреплении статуса Самарканда как международного центра и придал новый импульс его развитию.
Глава государства посетил Международный туристический центр, чтобы ознакомиться с проводимыми строительными и благоустроительными работами, а также созданными условиями. В настоящее время в комплексе ведется реализация ряда проектов, направленных на расширение удобств и повышение качества сервиса для иностранных делегаций и туристов.
В частности, на территории центра возводится концертный зал, который оснащается высококачественным акустическим оборудованием.
Президент дал рекомендации по созданию дополнительных удобств для приема зарубежных делегаций и проведения двусторонних встреч.
В рамках визита хоким Самаркандской области доложил главе государства о социально-экономическом развитии региона и текущих проектах.
Следует отметить, что в этом году Самарканд вновь примет крупные международные мероприятия. Ведется активная подготовка к первому саммиту «Центральная Азия – Европейский союз», Климатическому форуму, саммиту «Центральная Азия – арабские государства Залива» и 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.
В завершение поездки в Самарканд Президент Шавкат Мирзиёев посетил мемориальный комплекс Хазрати Хизр и отдал дань уважения Первому Президенту нашей страны Исламу Каримову, посетив его мавзолей.
Были прочитаны суры из Корана и произнесена дуа.
Поминание усопших, благоустройство кладбищ и уважение к памяти предков — важные духовные ценности нашего народа. Мавзолей, возведенный по инициативе Президента, стал местом паломничества и символом глубокого почтения. В благословенный месяц Рамазан такие добрые деяния осуществляются по всей стране.