Ал-Хоразмий университетининг ташкилий жиҳатлари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 30 апрель куни Ал-Хоразмий университетини ташкил этиш бўйича тақдимот билан танишди.
Давлатимиз раҳбари 2022 йил августда Урганч шаҳридаги Ал-Хоразмий шаҳарчаси қурилишига асос солган эди. У ерда буюк олим номидаги университет ва ихтисослаштирилган мактаб ҳам бўлади.
Тақдимотда мазкур таълим масканларини ташкил этиш чора-тадбирлари, асосий йўналишлари ҳақида ахборот берилди.
Университетда 3 та: математика ва информатика факультети, аэрокосмик технологиялар муҳандислиги факультети ҳамда сунъий интеллект факультети бўлади. Уларда иқтисодиёт, ахборот технологиялари, саноат, хавфсизлик, энергетика ва экология каби соҳалар учун мутахассислар тайёрланади. Дарслар ўзбек ва инглиз тилларида, кредит-модуль тизими асосида олиб борилади.
Ўқув жараёнлари “Янги Ўзбекистон” университетининг тажрибаси асосида, Бирлашган Араб Амирликлари, Хитой Халқ Республикаси, Буюк Британия каби давлатларнинг нуфузли олий таълим ташкилотлари билан ҳамкорликда ташкил этилади.
Қабулни 2025-2026 ўқув йилидан бошлаш режалаштирилган. Жами талабалар сони 4-6 минг атрофида бўлиши кўзда тутилган.
Шаҳарча ҳудудида Тошкентдаги Муҳаммад ал-Хоразмий мактабининг филиали ҳам ташкил этилади. Унга 4-синф битирувчилари танлаб олинади. Таълимнинг якунловчи 2 йили муҳандисликка бошланғич тайёргарликка қаратилади.
Давлатимиз раҳбари университет ҳудуди нафақат таълим, балки Хоразмнинг тарихий-илмий ва туризм салоҳияти билан уйғун мажмуа бўлиши кераклигини таъкидлади. Ушбу замонавий таълим муассасаларини ташкил этишга оид ҳужжат имзоланди.

Президент Шавкат Мирзиёев 30 апреля ознакомился с презентацией о создании Университета Аль-Хорезми.
Глава нашего государства в августе 2022 года дал старт строительству городка Аль-Хоразми в городе Ургенче. На его территории будут действовать университет и специализированная школа, носящие имя великого ученого.
В ходе презентации представлена информация о мерах по созданию этих образовательных учреждений и их ключевых направлениях.
В структуру университета войдут три факультета: математики и информатики, инженерии аэрокосмических технологий, а также факультет искусственного интеллекта. Здесь будут готовить специалистов для таких сфер, как экономика, информационные технологии, промышленность, безопасность, энергетика и экология. Обучение будет вестись на узбекском и английском языках по кредитно-модульной системе.
Учебный процесс будет организован на основе опыта Университета «Новый Узбекистан» в сотрудничестве с ведущими высшими учебными заведениями таких стран, как Объединенные Арабские Эмираты, Китайская Народная Республика и Великобритания.
Начало приема студентов запланировано на 2025–2026 учебный год. Общее количество студентов предполагается в пределах 4–6 тысяч человек.
На территории городка также откроется филиал школы имени Мухаммада аль-Хорезми в Ташкенте. В нее будут приниматься выпускники 4-го класса на конкурсной основе. Заключительные два года обучения будут направлены на начальную инженерную подготовку.
Глава государства отметил, что на территория университета должна стать комплексом, гармонично сочетающим как академическую деятельность, так и историко-научный и туристический потенциал Хорезма. Подписан соответствующий документ о создании этих современных образовательных учреждений.