Ялпи мажлисда болаларга кўрсатилаётган тиббий ёрдам сифатини яхшилаш бўйича кўрилаётган чоралар юзасидан Соғлиқни сақлаш вазирлигига парламент сўрови юбориш масаласи кўриб чиқилди.
Қайд этиш жоизки, сўнгги йилларда мамлакатимизда болаларга кўрсатилаётган тиббий ёрдам сифатини яхшилаш, бу борада илғор хорижий тажрибадан ҳамда замонавий диагностика ва даволаш технологияларидан фойдаланиш, шунингдек, ҳудудий тиббиёт муассасалари имкониятларини янада кенгайтириш бўйича муайян ишлар амалга оширилмоқда.
Бугунги кунда мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимида (умумий аҳоли сонининг 33,3 фоизи) 824 та оилавий шифокорлик пункти, 984 та оилавий поликлиника, 207 та кўп тармоқли марказий поликлиника ва 233 та болалар даволаш-профилактика муассасаси томонидан 12,9 млн нафардан ортиқ 18 ёшгача бўлган болаларга тиббий хизмат кўрсатилмоқда.
Республика бўйича 4 247 ўриндан иборат 13 та ҳудудий болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази ташкил этилган.
Ўтган йилда республика бўйича 18 ёшгача бўлган болалардан 11,2 млн нафари (95,5 фоизи) тиббий кўрикдан ўтказилиб, уларнинг 3,4 млн нафарида (28,8 фоизи) турли хил касалликлар аниқланган. Касаллиги аниқланган 3,1 млн болалар (89,4 фоиз) соғломлаштирилган.
2024 йил якунига қадар 1,3 млн 6–23 ойлик болалар микронутриент кукуни билан тўлиқ таъминланган.
Шу билан бирга, ялпи мажлисда болаларга тиббий хизмат кўрсатувчи даволаш-профилактика муассасаларида педиатр, неонатолог, фтизиопедиатр, иммунолог, болалар жарроҳи, ўсмирлар педиатри каби мутахассислар етишмаслиги қайд этилди.
Болалар кўп тармоқли тиббиёт марказларига ҳудудлардан малакали мутахассислар кўригига йўлланмалар ошиши ҳисобига бўлаётган юкламалар улардаги ўрин фондига ҳамда белгиланган норматив меъёрларга мос келмайди.
Шунингдек, айрим ҳудудлардаги Болалар кўп тармоқли тиббиёт марказларида кардиожарроҳлик бўлимлари ҳамда чақалоқлар жарроҳлиги бўлимлари ташкил этилмаганлиги, болаларга хизмат кўрсатувчи даволаш-профилактика муассасаларининг айримларида моддий-техник ҳолат талабга жавоб бермаслиги ҳамда замонавий юқори технологик ускуналарга эҳтиёж мавжудлиги таъкидланди.
Ушбу масалаларга ойдинлик киритиш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлигига парламент сўрови юбориш тўғрисида Сенат қарори қабул қилинди.

Будет направлен парламентский запрос о мерах по улучшению качества оказания медицинской помощи детям
На пленарном заседании рассмотрен вопрос о направлении парламентского запроса в Министерство здравоохранения относительно принимаемых мер по улучшению качества оказываемой детям медицинской помощи.
Следует отметить, что в последние годы в стране проводится определенная работа по улучшению качества оказания медицинской помощи детям, использованию в этом направлении передового зарубежного опыта и современных диагностических и лечебных технологий, а также дальнейшему расширению возможностей региональных медицинских учреждений.
В настоящее время в системе здравоохранения нашей страны (33,3 процента от общей численности населения) функционируют 824 семейных врачебных пункта, 984 семейные поликлиники, 207 многопрофильных центральных поликлиник и 233 детских лечебно-профилактических учреждения, в которых оказывают медицинскую помощь более 12,9 млн детей в возрасте до 18 лет.
В республике создано 13 региональных детских многопрофильных медицинских центров на 4247 коек.
В прошлом году по республике прошли диспансеризацию 11,2 млн детей в возрасте до 18 лет (95,5%), из них у 3,4 млн (28,8%) выявлены различные заболевания. Прошли оздоровление 3,1 млн детей (89,4%), у которых выявлены заболевания.
К концу 2024 года 1,3 млн детей в возрасте 6–23 месяцев полностью обеспечены микронутриентным порошком.
Вместе с тем, на пленарном заседании отмечена нехватка в лечебно-профилактических учреждениях, оказывающих медицинские услуги детям, а также таких специалистов, как педиатр, неонатолог, фтизиопедиатр, иммунолог, детский хирург, подростковый педиатр.
Загруженность детских многопрофильных медицинских центров в связи с ростом направлений из регионов на осмотр квалифицированными специалистами не соответствует количеству имеющихся в них коек и установленным нормативным требованиям.
Кроме того, подчеркивалось, что в регионах в ряде детских многопрофильных медицинских центров не созданы кардиохирургические отделения и отделения детской хирургии, материально-техническое состояние некоторых лечебно-профилактических учреждений, обслуживающих детей, не соответствует требованиям, ощущается потребность в современном высокотехнологичном оборудовании.
В целях внесения ясности в данные вопросы принято постановление Сената о направлении парламентского запроса в Министерство здравоохранения.