«Истанбул протоколига мувофиқ қийноқлар ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ёки жазони самарали тергов қилиш ва ҳужжатлаштириш» мавусидаги тренингнинг учинчи куни ҳақида
Жорий йилнинг 16 декабрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари координатори ҳамда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси билан ҳамкорликда ташкил этилган «Истанбул протоколига мувофиқ қийноқлар ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ёки жазони самарали тергов қилиш ва ҳужжатлаштириш» мавзусида жазони ижро этиш муассасаларининг тиббиёт ходимлари учун тренингнинг навбатдаги учинчи кунини ўтказди.
Тренинг кун тартибига дастлабки тиббий кўрикдан ўтказиш, қамоқхоналарда қийноққа солиниши мумкин бўлган ҳолатларни аниқлаш, шунингдек қамоқ жойларида ҳужжатларни расмийлаштиришни такомиллаштириш масалалари киритилган.
Тадбир давомида Ички ишлар вазирлиги ЖИЭББ вакиллари, тиббиёт ходимлари ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ ходимлари Нелсон Мандела қоидаларига биноан қамоқхоналар ва ички ишлар вазирлигининг ҳудудий бўлимларида дастлабки тиббий текшириш жараёнларини, ушбу текширишни такомиллаштириш йўллари, юзага келиши мумкин бўлган хатарлар ва ахлоқий масалаларни ҳамда қийноқларнинг яширин шакллари аниқлангандан кейин ҳужжатлаштириш ва ҳисобот бериш, қамоқхоналарда қийноққа солиш бўйича самарали ҳужжатлаштиришни амалга ошириш учун мавжуд бўлган таркибий ва амалий тўсиқларни таҳлил қилиш.
Ўз навбатида, халқаро експертлар қийноқлар тўғрисидаги тиббий ёзувлардан фойдаланган ҳолда инсон ҳуқуқлари бўйича суд ишларини муваффақиятли олиб бориш, Истанбул протоколи стандартларининг миллий амалиётга татбиқ етилишини назорат қилиш соҳасида бир қатор давлатларнинг мисоллари билан ўртоқлашдилар.
Тадбир якунида семинар иштирокчилари уч кунлик курс якунларини сарҳисоб қилдилар, озодликдан маҳрум қилиш жойларида қийноқларнинг олдини олиш бўйича кўрилаётган амалий чора-тадбирларни янада такомиллаштириш бўйича таклифлар билдирдилар.

О третьем дне тренинга на тему: «Эффективное расследование и документирование пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом»
16 декабря т.г. прошел третий заключительный день тренинга для медицинских работников пенитенциарных учреждений Узбекистана на тему: «Эффективное расследование и документирование пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом», организованный Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Региональным отделением Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии.
Повестка дня тренинга включила вопросы проведения первичной медицинской оценки, выявления возможных случаев пыток в тюрьмах, а также совершенствование процесса документации в местах лишения свободы.
В ходе тренинга представители ГУИН МВД, медицинский персонал и сотрудники Национального центра по правам человека изучили процессы первичной медицинской оценки в местах исполнения наказаний и полицейских участках в рамках Правил Нельсона Манделы, способы улучшения данной оценки, возможные риски и этические соображения, которые могут выявляться на практике,  документации и отчетности после выявления скрытых форм пыток, анализ структурных и практических препятствий, существующих для внедрения эффективного документирования пыток в тюрьмах.
В свою очередь, международные эксперты поделились примерами ряда государств в сфере успешного судебного разбирательства по правам человека с использованием медицинской документации пыток, мониторинга внедрения стандартов Стамбульского протокола в национальную практику.
В завершение мероприятия участники семинара подвели итоги трехдневного курса, выступили с предложениями по дальнейшему совершенствованию принимаемых практических мер по вопросам предупреждения пыток в местах лишения свободы.