Шахсни қийноққа солишнинг олдини олишга қаратилган қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси томонидан жиноят ишини юритишда шахсни қийноққа солиш ҳолатларининг олдини олишга қаратилган қонун лойиҳаси дастлабки тарзда кўриб чиқилди.
Ушбу қонун лойиҳаси билан қамоққа олинганларни тергов ҳибсхонасига жойлаштиришдан олдин мажбурий тиббий кўрикдан ўтказиш тартиби назарда тутилмоқда. Тиббий кўрик давомида шахснинг танасида жароҳатлар, шикастланишлар ва яралар аниқланган тақдирда зудлик билан прокурорга хабар бериш белгиланмоқда.
Қонун лойиҳасининг қабул қилиниши инсоннинг шаъни ва қадр-қиммати дахлсизлиги кафолатларини кучайтиришга, жиноят содир қилишда гумон қилиниб ушлаб турилган шахсларга нисбатан қийноққа солиш ҳолатларининг олдини олишга хизмат қилади.
Айни пайтда қонун лойиҳаси масъул қўмита томонидан мутахассислар, экспертлар, адвокатлар, сиёсий партиялар фракциялари, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирокида муҳокама этилмоқда ҳамда Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси кун тартибига киритиш учун тайёрланмоқда.

Законопроект, направленный на предотвращение пыток
Комитет по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан в предварительном порядке рассмотрел законопроект, направленный на предотвращение случаев пыток в уголовном судопроизводстве.
Данным законопроектом предусматривается порядок обязательного медицинского осмотра лиц, заключенных под стражу, перед помещением в следственный изолятор. В случае выявления в ходе медосмотра травм, повреждений и ран, будут незамедлительно сообщать прокурору.
Принятие законопроекта послужит усилению гарантий неприкосновенности чести и достоинства человека, предотвращению случаев пыток в отношении лиц, задержанных по подозрению в совершении преступления.
Законопроект обсуждается  с участием специалистов, экспертов, адвокатов, фракций политических партий, представителей институтов гражданского общества и готовится для включения в повестку дня очередного заседания Законодательной палаты.