Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги мурожаатлар қандай ҳал қилинмоқда?
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида 2026 йилнинг биринчи ярмида мурожаатлар билан қандай иш олиб борилди?
Марказ матбуот хизмати раҳбари Ғулом Мирзаев шу ҳақда маълумот берди:
– Жорий йил биринчи ярмида Миллий марказга 554 мурожаат келиб тушган. Мурожаатларнинг 518 таси тааллуқлилиги бўйича тегишли давлат органлари ва ташкилотларга юборилган. 36 мурожаат эса аноним бўлгани сабабли қонунчилик талабларига мувофиқ кўриб чиқилмасдан қолдирилган.
Миллий марказ қабулхонасида ҳисобот даврида 342 нафар фуқаро қабул қилинди. Уларнинг 173 нафаридан ёзма мурожаатлар қабул қилиниб, белгиланган тартибда иш юритувига олинди. 169 нафар фуқарога эса жойида ҳуқуқий тушунтириш ва маслаҳатлар берилди.
Мурожаатларнинг 33,3 фоизи фуқароларни бевосита қабул қилиш жараёнида, 66,6 фоизи эса алоқа воситалари, асосан, почта орқали келиб тушган.
Шунингдек, 17 мурожаат Президент ва Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Виртуал қабулхоналари орқали, 38 таси Миллий марказнинг Виртуал қабулхонаси орқали қайд этилган.
Мурожаатларнинг 85,3 фоизи ариза, 14 фоизи шикоят ва 0,5 фоизи таклиф сифатида рўйхатга олинган.
Мурожаатлар мазмун жиҳатидан ҳам таҳлил қилинганда, 50,1 фоизи – шахсий, 45,1 фоизи - ижтимоий-иқтисодий, 4,2 фоизи – сиёсий, 0,3 фоизи - маданий ҳуқуқларга оид масалаларни ташкил этди.
Миллий марказ томонидан турли давлат органларига юборилган 149 тавсия кўриб чиқилиши натижасида 25 мурожаат бўйича фуқароларнинг ҳуқуқлари тўлиқ тикланди.
Бундан ташқари, олти ой давомида Миллий марказга телефон орқали мурожаат қилган 1 минг 342 нафар фуқарога ҳуқуқий маслаҳатлар берилди.
Ҳисобот даврида аҳоли билан сайёр қабул ва очиқ мулоқотлар ўтказишга ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, 16-19 март кунлари Бухоро вилоятининг Ғиждувон ва Когон туманларида, 19-22 май кунлари эса Андижон вилоятининг Асака ва Шаҳрихон туманларида очиқ мулоқотлар ташкил этилди.
Миллий марказ вакиллари Асакада 51 нафар, Шаҳрихонда 44 нафар, жами 95 нафар фуқаро билан учрашди. Мурожаатларнинг 26 таси ижтимоий, 46 таси иқтисодий ва 23 таси бошқа масалаларга оид бўлган.
Миллий марказ халқаро йўналишда индивидуал мурожаатлар билан ишлаш борасида ҳам фаолият олиб боради. БМТнинг инсон ҳуқуқлари механизмлари доирасида келиб тушган 3 та индивидуал мурожаат кўриб чиқилди.
Ҳар бир мурожаат юзасидан, аввало, тегишли вазирлик ва идоралардан зарур маълумотлар олиниб, улар миллий қонунчилик ҳамда Ўзбекистоннинг халқаро мажбуриятлари нуқтаи назаридан таҳлил қилинди. Шу асосда БМТнинг тегишли органларига Ўзбекистон Республикасининг расмий ҳуқуқий позицияси тайёрланди.
Ҳисобот даврида мазкур йўналишда муҳим институционал қадам ҳам ташланди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 17 февралдаги тегишли фармони асосида БМТнинг устав органлари ва шартномавий қўмиталари томонидан юбориладиган мурожаатлар ҳамда мулоҳазаларни кўриб чиқишнинг янги тартиби жорий этилди.
Мазкур ҳужжат билан давлат органлари раҳбарларининг шахсий масъулияти кучайтирилди, Миллий марказнинг мувофиқлаштирувчи ваколатлари аниқ белгилаб берилди ҳамда давлатнинг ягона ҳуқуқий позициясини шакллантиришнинг ҳуқуқий асослари янада мустаҳкамланди.
Бу эса халқаро инсон ҳуқуқлари механизмлари билан мулоқотни тизимли ташкил этиш, мурожаатларни белгиланган муддатларда ва сифатли кўриб чиқиш учун қўшимча имконият яратмоқда.
Шу билан бирга, амалиёт таҳлили айрим масалалар ҳали ҳам долзарблигича қолаётганини кўрсатмоқда. Хусусан, баъзи ҳолларда давлат органларидан зарур маълумотларни олиш учун муайян вақт талаб этилади. Сўралаётган ахборотнинг турли форматларда тақдим этилиши эса ягона ҳуқуқий позицияни қисқа муддатларда шакллантириш жараёнига таъсир кўрсатмоқда.
Умуман, 2026 йилнинг биринчи ярмида мурожаатлар билан ишлаш самарадорлигини ошириш, давлат органлари ўртасида ахборот алмашинувини янада такомиллаштириш ҳамда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг миллий ва халқаро механизмларини кучайтириш муҳимлигини кўрсатмоқда.

Как решаются обращения по вопросам прав человека?
Какая работа с обращениями граждан осуществлена в этом году в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека?
На этот вопрос отвечает руководитель пресс-центра этой организации   Гулом Мирзаев.
– В первой половине в Национальный центр поступило 554 обращения, - говорит Г. Мирзаев. - Из них 518 направлены в соответствующие государственные органы и организации, 36 обращений были анонимными, поэтому в соответствии с требованием законодательства они оставлены без рассмотрения.
В  приемной приняли 342 человека. От 173 из них поступили обращения в письменной форме и в установленном порядке переданы в делопроизводство. А 169 гражданам правовые разъяснения и консультации даны на месте.
Через виртуальные приемные Президента и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан зарегистрировали 17 обращений, 38 – через виртуальную приемную Национального центра. Все обращения проанализированы: 50,1 процента –  по личным вопросам, 45,1 процента – по социально-экономическим, 4,2 процента – по политическим и другие.
По результатам рассмотрения 149 рекомендаций, направленных Национальным центром в разные государственные органы, в 25 случаях права граждан полностью восстановлены.
В течение шести месяцев правовые консультации дали 1 342 гражданам, обратившимся в Национальный центр по телефону.
Большое внимание уделяли выездным приемам.  В частности, 16-19 марта беседы с населением провели в Гиждуванском и Каганском районах Бухарской области, 19-22 мая – в Асакинском и Шахриханском районах Андижанской области.
Национальный центр также осуществляет деятельность, связанную с рассмотрением индивидуальных обращений на международном уровне. В рамках механизмов ООН по правам человека рассмотрены три индивидуальных обращения. Каждое обращение после запроса необходимых сведений от соответствующих министерств и ведомств рассматривалось с точки зрения национального законодательства и  международных обязательств Узбекистана. На этой основе подготовлена ​​официальная правовая позиция Республики Узбекистан для соответствующих органов ООН.
В соответствии с указом  Президента Республики Узбекистан от 17 февраля 2026 года внедрен новый порядок рассмотрения сообщений и замечаний уставных органов и договорных комитетов по правам человека ООН. Документом усилена личная ответственность руководителей государственных органов, конкретно определены координирующие полномочия Национального центра, укреплены правовые основы формирования единой правовой позиции государства.
Практика показывает, что некоторые вопросы все еще остаются актуальными. Например, в отдельных случаях получение необходимой информации от государственных органов требует определенного времени. Предоставление запрошенной информации в разном формате негативно воздействует на процесс формирования единой правовой позиции в кратчайшие сроки.
В целом, итоги первой половины года указали на необходимость повышения эффективности работы с обращениями, дальнейшего совершенствования информационного обмена между государственными органами и усиления национального и международного механизмов защиты прав человека.