Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида “Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодексига қийноққа солишдан жабрланганларга етказилган зарарни қоплаш тартибини такомиллаштиришга қаратилган қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳасининг муҳокамаси ҳам қизғин кечди.
Таъкидланганидек, мазкур ҳужжат билан Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг Терговга қадар текширувни амалга оширувчи органлар, суриштирув, дастлабки тергов, прокуратура органлари ва суднинг қонунга хилоф ҳаракатлари туфайли етказилган зарар учун жавобгарлик ҳақидаги 991-моддасига қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаш натижасида етказилган зарарнинг тўла ҳажмда тўланиши белгиланмоқда.
Шунингдек, Фуқаролик кодексининг 1021-моддаси иккинчи қисмига қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаш натижасижа етказилган маънавий зарар уни етказувчининг айбидан қатъи назар қопланиши ҳақидаги нормани киритиш таклиф этиляпти.
Ушбу қонун лойиҳасининг қабул қилиниши қийноққа солиш оқибатида зарар кўрган жабрланувчиларнинг ҳуқуқий ҳимоясини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Укрепляется правовая защита потерпевших от пыток
На заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса во втором чтении рассмотрен законопроект «О внесении дополнений в Гражданский кодекс Республики Узбекистан, направленных на совершенствование порядка выплаты возмещения вреда потерпевшим от пыток».
Документом планируется внести изменения в статью 991 Гражданского кодекса (ответственность за вред, причинённый незаконными действиями органов, осуществляющих доследственную проверку, органов дознания, предварительного следствия, прокуратуры и суда), дополнив ее нормой об ответственности за вред, причиненный в результате пыток и других жестоких, бесчеловечных и унижающих достоинство видов обращения и наказания. Проект в этом случае предусматривает выплату возмещения в полном объеме.
В часть 2 статьи 1021 кодекса предлагается включить компенсацию за моральный ущерб в случаях, когда вред причинен гражданину в результате применения пыток и других видов жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания независимо от вины нанесшего вред.