Меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва одам савдосига қарши курашиш борасидаги ишлар сарҳисоб қилинди
Жорий йилнинг 13 август куни Олий Мажлис Сенатида Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссиянинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Уни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси, Миллий комиссия раиси Танзила Нарбаева олиб борди.
Йиғилишда Миллий комиссия, унинг ҳузуридаги кичик комиссиялар ҳамда ҳудудий комиссияларнинг жорий йил биринчи ярим йиллиги давомида амалга оширган ишлари, эришилган натижалар ва мавжуд муаммолар муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, ҳисобот даврида муносиб меҳнатни таъминлаш, меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, одам савдосининг олдини олиш ҳамда халқаро меҳнат стандартларини миллий амалиётга жорий этиш бўйича қатор ишлар амалга оширилди.
Хусусан, соҳага оид миллий қонунчиликни халқаро стандартларга мувофиқлаштириш бўйича ислоҳотлар давом эттирилди. Халқаро меҳнат ташкилотининг 87 ва 98-сонли конвенциялари талабларига мувофиқ фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқлари кафолатларини кучайтиришга қаратилган қонун қабул қилинди. Шунингдек, Меҳнат кодексини такомиллаштириш, камситиш ва шаҳвоний шилқимликнинг олдини олиш, норасмий бандликни қисқартириш, меҳнат муҳофазаси ҳамда дуал таълимни ривожлантиришга қаратилган қонун лойиҳалари ишлаб чиқилди.
Одам савдосидан жабрланган шахсларни аниқлаш, уларга комплекс ижтимоий хизматлар кўрсатиш ва жамиятга интеграция қилиш тизимини такомиллаштиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Меҳнат қонунчилигига риоя этилишини таъминлаш, мажбурий ва болалар меҳнатининг олдини олиш, ходимлар учун муносиб меҳнат шароитларини яратиш, фермерлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳамда қишлоқ хўжалигида бозор механизмларини кенг жорий этиш бўйича тизимли чоралар кўрилди.
Қишлоқ хўжалигида фермерлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ер муносабатларини такомиллаштириш ва пахта-тўқимачилик кластерлари ҳамда фермерлар ўртасидаги ҳисоб-китобларни тартибга солиш бўйича тизимли чоралар кўрилди. Амалга оширилган ишлар натижасида фермер хўжаликлари фойдасига қарздорликлар ундириб берилиши таъминланди.
Ишлаб чиқариш тармоқларида халқаро меҳнат ва техник стандартларни жорий этиш ишлари ҳам фаоллаштирилди. Бугунги кунда 286 та корхонада ISO, Oeko-Tex, Sedex, Better Work, BSCI, GOTS, BCI каби халқаро стандартлар жорий этилган.
Халқаро ҳамкорлик доирасида жорий йилнинг 8-11 июнь кунлари Женева шаҳрида бўлиб ўтган Халқаро меҳнат ташкилотининг 114-сессиясида Ўзбекистон делегацияси иштирок этди. Унда мамлакатимизда муносиб меҳнат тамойилларини таъминлаш, мажбурий меҳнатни бартараф этиш ва меҳнат муносабатларини халқаро стандартлар асосида такомиллаштириш борасидаги ислоҳотлар тақдим этилди.
Шунингдек, соҳадаги айрим камчиликлар ҳам танқидий муҳокама қилиниб, масъул вазирлик ва идоралар ҳамда Тошкент шаҳри, Фарғона ва Самарқанд вилояти ҳудудий комиссиялари раҳбарларининг ҳисоботлари эшитилди.
Йиғилиш якунида меҳнат соҳасида халқаро стандартларни кенг жорий этиш, муносиб меҳнат тамойилларини таъминлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар режаси ҳамда Халқаро меҳнат ташкилотининг “Alliance 8.7” ташаббуси доирасида Ўзбекистоннинг 2026–2029 йилларга мўлжалланган “йўл харитаси” лойиҳалари кўриб чиқилиб, ижрога қаратилди.
Белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш, соҳадаги ишларни янада тизимли ташкил этиш ва мавжуд муаммоларни бартараф этиш бўйича масъул вазирлик ва идораларга тегишли топшириқлар берилди.

13 августа текущего года в Сенате Олий Мажлиса состоялось очередное заседание Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда.
Его вела Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии Танзила Нарбаева.
На заседании обсуждалась работа, проделанная Национальной комиссией, подкомиссиями при ней и территориальными комиссиями в течение первого полугодия текущего года, достигнутые результаты и существующие проблемы.
Отмечалось, что за отчетный период проведена определенная работа по обеспечению достойного труда, защите трудовых прав, предупреждению торговли людьми и внедрению международных трудовых стандартов в национальную практику.
В частности, продолжены реформы по приведению национального законодательства в соответствие с международными стандартами. В соответствии с требованиями конвенций Международной организации труда № 87 и № 98 принят закон, направленный на усиление гарантий трудовых прав граждан. Также разработаны законопроекты, направленные на совершенствование Трудового кодекса, предотвращение дискриминации и сексуального домогательства, сокращение неформальной занятости, охрану труда и развитие дуального образования.
Особое внимание уделено совершенствованию системы выявления жертв торговли людьми, оказания им комплексных социальных услуг и интеграции в общество.
Приняты системные меры по обеспечению соблюдения трудового законодательства, предотвращению принудительного и детского труда, созданию достойных условий труда для работников, защите прав фермеров и широкому внедрению рыночных механизмов в сельском хозяйстве.
Приняты системные меры по защите прав фермеров в сельском хозяйстве, совершенствованию земельных отношений и упорядочению взаиморасчетов между хлопково-текстильными кластерами и фермерами. В результате проведенной работы обеспечено взыскание задолженности в пользу фермерских хозяйств.
Также активизирована работа по внедрению международных трудовых и технических стандартов в производственных отраслях. На сегодняшний день на 286 предприятиях внедрены такие международные стандарты, как ISO, Oeko-Tex, Sedex, Better Work, BSCI, GOTS, BCI.
В рамках международного сотрудничества делегация Узбекистана приняла участие в 114-й сессии Международной организации труда, прошедшей в Женеве 8-11 июня текущего года. На ней были представлены реформы по обеспечению принципов достойного труда в нашей стране, искоренению принудительного труда и совершенствованию трудовых отношений на основе международных стандартов.
Также критически обсуждены некоторые недостатки в сфере, заслушаны отчеты руководителей ответственных министерств и ведомств, а также территориальных комиссий города Ташкента, Ферганской и Самаркандской областей.
В завершение заседания рассмотрены и направлены на реализацию проекты плана дополнительных мер, направленных на широкое внедрение международных стандартов в сфере труда, обеспечение принципов достойного труда, а также «дорожной карты» Узбекистана на 2026-2029 годы в рамках инициативы Международной организации труда «Альянс 8.7».
Ответственным министерствам и ведомствам даны соответствующие поручения по обеспечению исполнения поставленных задач, более системной организации работы в сфере и устранению имеющихся проблем.