Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурини амалга ошириш бўйича Миллий комиссия тузилди
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим барчанинг инсон ҳуқуқларига нисбатан ҳурматини рағбатлантириш ва унга ҳар томонлама риоя этилишини таъминлашда фундаментал аҳамият касб этади. У демократик жамият қуриш мақсадида ҳуқуқлар, эркинликларни англаб етиш ва улардан фаол фойдаланиш, мажбуриятларга амал қилишни назарда тутувчи инсон ҳуқуқлари маданиятини юксалтиришга хизмат қилади.
Бундан ташқари инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим инсонларнинг шахсий, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий, маданий ва экологик жабҳаларда, умуман, ўз ҳаётига дахлдор бўлган қарорларни қабул қилишнинг барча жараёнларида тўлақонли иштирокини таъминлаш, шунингдек ҳуқуқбузарликлар, зўравонлик ва низоларнинг олдини олишда муҳимдир.
БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 2004 йил 10 декабрда барча секторларда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим дастурларини амалга оширишга кўмаклашиш мақсадида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастури эълон қилинганди. 2011 йил декабрида эса БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тайёргарлик тўғрисидаги декларацияси қабул қилинди.
Маълумки, Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастури БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 2004 йилда эълон қилинган. Ҳозирги вақтгача ушбу Дастурнинг қуйидаги учта босқичи амалга оширилди:
биринчи босқич: 2005-2009 йиллар – мактабларда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим жараёнларини қамради;
иккинчи босқич: 2010-2014 йиллар – олий таълим тизими, шунингдек ўқитувчи-мураббийлар ва давлат хизматчилари учун инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимга бағишланди;
учинчи босқич: 2015-2019 йиллар – оммавий ахборот воситалари вакилларига инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим берилди.
Ўз навбатида, 2020-2024 йилларда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичи амалга оширилмоқда. Янги босқич инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим бериш орқали ёшларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришга қаратилган.
Кейинги йилларда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасида, шу жумладан бу йўналишдаги таълимни такомиллаштириш борасида салмоқли ишлар амалга оширилди. Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари маданиятини шакллантиришга оид давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир.
Олий Мажлис томонидан 2019 йилда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тайёргарлик тўғрисидаги декларацияси қоидаларини амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракатлар дастури қабул қилинган. Ўзбекистон Президентининг 2020 йил 22 июндаги Фармони билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси тасдиқланди. Миллий стратегия ижроси доирасида олий ўқув юртлари учун инсон ҳуқуқлари бўйича ўқув курслари жорий этиш вазифаси белгилаб берилган.
2020 йил августида БМТ шафелигида ёшлар ҳуқуқларига бағишланган Самарқанд халқаро форуми муваффақиятли ўтказилди. Ўзбекистон Президенти БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясида илгари сурган БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини қабул қилиш ташаббуси халқаро ҳамжамият томонидан кенг қўллаб-қувватланди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасида эришган шу каби изчил натижалари туфайли Ўзбекистон 2021-2023 йилларга БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзолигига сайланди.
Барча учун универсал бўлган ҳуқуқни ҳимоя қилиш нормалари ва тамойиллари, инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини ҳимоя қилишнинг халқаро кафолатлари тўғрисидаги хабардорликни, шунингдек ушбу йўналишдаги ишлар самарадорлигини янада ошириш мақсадида Ўзбекистон Президентининг 2021 йил 7 июндаги Фармойишига мувофиқ, Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичини амалга ошириш бўйича Миллий комиссия ташкил этилди.
Миллий комиссияга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов раҳбар этиб тайинланди. Комиссия аъзолари сафида Олий Мажлис Сенати, Ташқи ишлар, Адлия, Олий ва ўрта махсус таълим, Халқ таълими, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирликлари, Ёшлар ишлари агентлиги, Омбудсман, Касаба уюшмалари Федерацияси кенгаши, ННТ ва ОАВ вакиллари, шунингдек ҳудудлардаги раҳбарлар бор.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурини ишлаб чиқиш вазифаси ҳам белгилаб берилган. Уни тайёрлашда халқаро шартномалар нормалари ва андозаларига, БМТнинг инсон ҳуқуқлари соҳасига масъул тузилмалари тавсияларига, шунингдек жамиятимизнинг тарихий, миллий ва маданий қадриятларига таянилади.

Образована Национальная комиссия по реализации Всемирной программы образования в области прав человека
7 июня принято распоряжение Президента Узбекистана, которым образована Национальная комиссия по реализации четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан.
Предусмотрена разработка Национальной программы образования в области прав человека с учетом норм международных договоров и стандартов, рекомендаций правозащитных структур ООН, а также исторических, национальных и культурных ценностей узбекского общества.
Национальная комиссия под председательством первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директора Национального центра по правам человека А.Саидова состоит из представителей Сената Олий Мажлиса, МИД, Минюста, Минвуза, МНО, Минмахалли, Агентства по делам молодежи, Омбудсмана, Совета федерации профсоюзов, представителей ННО и СМИ, а также руководителей регионов.
Образование в сфере прав человека имеет фундаментальное значение для поощрения всеобщего уважения и повсеместного соблюдения прав человека. Оно способствует повышению культуры прав человека, подразумевающей осознание и активное использование прав, свобод, соблюдение обязанностей в целях построения демократического общества. Кроме того оно крайне важно для обеспечения полноправного участия людей во всех процессах принятия решений, затрагивающих их жизнь, – личных политических, экономических, социальных, культурных и экологических, а также для предотвращения правонарушений, насилия и конфликтов.
Добавим, что Генеральная Ассамблея ООН 10 декабря 2004 года провозгласила Всемирную программу образования в области прав человека для содействия осуществлению программ образования в области прав человека во всех секторах, а в декабре 2011 года принята Декларация Организации Объединенных Наций об образовании и подготовке в области прав человека.
До настоящего времени реализованы 3 этапа программы:
1-ый этап (2005-2009 гг.) охватил образование в области прав человека в школах;
2-ой этап (2010-2014 гг.) – систему высшего образования, преподавателей и госслужащих;
3-ий этап (2015-2019 гг.) – представителей СМИ.
С 2020 по 2024 год реализуется четвертый этап Всемирной программы образования в области прав человека, который направлен на расширение прав и возможностей молодежи посредством образования в области прав человека.
За последние годы в Узбекистане проделана значительная работа в сфере прав человека, в том числе по совершенствованию образования в этом направлении. Образование в сфере прав человека является одним из приоритетных направлений государственной политики в Республике Узбекистан по формированию культуры прав человека.
В 2019 г. Олий Мажлисом принята Национальная программа действий по выполнению положений Декларации ООН об образовании в области прав человека. Реализуется Национальная стратегия по правам человека, в рамках которой возложены задачи по внедрению в ВУЗах учебных курсов по правам человека.
В августе 2020 года под эгидой ООН успешно проведен Самаркандский международный форум, посвященный правам молодежи. Инициатива Президента Узбекистана о принятии Конвенции ООН о правах молодежи, выдвинутая на 75-й сессии Генассамблеи ООН, широко поддержана международным сообществом.
В силу достигнутого прогресса в области прав человека Узбекистан избран членом Совета ООН по правам человека на 2021-2023 годы.