Шаҳарсозлик ва уй-жой қурилиши соҳасини ривожлантириш бўйича янги ташаббуслар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев урбанизация ва шаҳарсозлик соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар самарадорлигини ошириш юзасидан тақдимот билан танишди.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда шаҳар аҳолиси улуши 50 фоиздан ошди ва келгуси йилларда мазкур кўрсаткич яна ўсиши кутилмоқда. Аҳоли сони ва қурилиш суръатлари ортиб бораётгани шаҳарсозлик режаларини замонавий талаблар асосида ишлаб чиқиш, яшил ҳудудларни сақлаш, тарихий-маданий меросни муҳофаза қилиш, муҳандислик ва транспорт инфратузилмасини уйғун ривожлантиришни тобора долзарб қилиб қўймоқда.
Бугунги кунда республикадаги 8 минг 604 та аҳоли пунктидан 2 минг 506 таси ёки 29 фоизи бош режалар билан қамраб олинган. 2026 йилда яна 154 та, 2027 йилда эса 144 та аҳоли пункти учун бош режалар ишлаб чиқилиши режалаштирилган. Мавжуд бош режаларнинг 1 минг 44 таси электрон шаклга ўтказилган.
Шу билан бирга, алоҳида ҳудудларни ривожлантириш бўйича 2024-2025 йилларда 275 та мастер-режа ишлаб чиқилган бўлса-да, уларнинг ягона ҳисоби юритилмаган, бош режалар билан ўзаро боғланмаган. Бу эса ҳудудларни комплекс ривожлантириш, инфратузилма, транспорт, муҳандислик тармоқлари ва ижтимоий объектларни уйғун режалаштиришда қатор муаммоларни келтириб чиқармоқда.
Шу муносабат билан бош режа ва мастер-режалар билан ишлашнинг янги тизими таклиф этилди. Унга кўра, биринчи босқичда бош режалар бўйича маълумотлар тўлиқ жамланади ва актуаллаштирилади, иккинчи босқичда рақамлаштириш ишлари амалга оширилади, учинчи босқичда мониторинг тизими йўлга қўйилади, тўртинчи босқичда эса комплекс ахборот-таҳлил тизими шакллантирилади.
Бу жараёнда шаҳарсозлик ҳужжатларининг ягона электрон реестри юритилади. Рўйхатдан ўтказилмаган ҳужжатлар юридик кучга эга бўлмаслиги белгиланади. Урбанизация марказига шаҳарсозлик геоахборот тизимини юритиш, комплекс қурилиш жараёнларида топогеодезия ишларини мувофиқлаштириш ва ҳудудий архитектура-режалаштириш кенгашларининг фаолиятини услубий таъминлаш каби қўшимча вазифалар юкланади.
Урбанистика, геодезия, кадастр, лойиҳалаш, агломерацияларни бошқариш ва геоахборот тизимлари билан ишлай оладиган ўрта ва олий бўғин мутахассисларига эҳтиёж ортиб бормоқда.
Шу мақсадда Тошкент геодезия ва картография техникумини Урбанистика, геодезия ва кадастр техникуми сифатида қайта ташкил этиш таклиф қилинди. Унда ўрта бўғин учун ўлчовчи мутахассислар, кадастр ва геодезия, компьютер графикаси дизайн операторлари ҳамда компьютер кадастр дастурлари йўналишларида кадрлар тайёрланади.
Олий таълим тизимида Тошкент архитектура-қурилиш университетида “Замонавий урбанистика ва агломерацияларни бошқариш” факультетини очиш режалаштирилган.
Барча ҳудудларда урбанистика, лойиҳалаштириш ва архитектура йўналишларини бир жойда жамлайдиган креатив парклар ташкил этиш ҳам таклиф қилинди. Уларда лабораториялар, конструкторлик устахоналари, дастурий таъминот, лойиҳалаш хизматлари, онбординг, нетворкинг ва коворкинг майдонлари ташкил этилади. Креатив парк резидентларига жисмоний шахслар даромад солиғи ва ижтимоий солиқ бўйича имтиёзлар бериш кўзда тутилмоқда.
Тақдимотда шаҳарсозлик соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарликни кучайтириш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Ноқонуний ва рухсатсиз қурилишлар, қурилиш муддатларининг сунъий равишда узайтирилиши, ер участкаларидан самарасиз фойдаланиш каби муаммолар сақланиб қолаётгани қайд этилди.
Амалдаги жарималар таъсирчан эмаслиги кўрсатиб ўтилди. 2025 йилда 1 минг 952 та ноқонуний қурилиш аниқланган. Шу муносабат билан ҳуқуқбузарликлар учун молиявий санкцияларни кучайтириш таклиф қилинди.
Улуш киритиш асосида кўп квартирали уй-жой қурилиши соҳасидаги ҳолат ҳам таҳлил қилинди. Сўнгги йилларда бундай уйлар қурилиши ҳажми 2,5 баробар кўпайиб, ўтган йили 11 миллион квадрат метрдан ошди. Қолаверса, улушли уй-жой қурилиши билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлар ҳам кўпайган. Ўтган йилнинг ўзида 3 мингга яқин фуқарога 668 миллиард сўмлик зарар етказилган.
Шу боис, улушли қурилишга оид қонун лойиҳаси ишлаб чиқилган. Унда улушли қурилиш лойиҳаларини янгича ёндашувлар асосида тартибга солиш, фуқаролар маблағларини ҳимоя қилиш ва қурилиш жараёнларида шаффофликни таъминлаш назарда тутилган.
Улушли қурилишни молиялаштиришнинг янги тизими – эскроу ҳисобварақлари механизми ҳам муҳокама қилинди. Бунда харидорлар маблағи ваколатли банкдаги махсус ҳисобварақда сақланади, қурилиш ишлари белгиланган шартлар асосида бажарилгандан кейингина қурувчига ўтказилади.
Эскроу тизими тўрт асосий қоидага асосланади. Биринчидан, эскроу ҳисобварақларига тушган маблағлар кредиторларнинг ундирувига қаратилмайди. Иккинчидан, инвесторлар ва қурувчилар фақат ваколатли банклар орқали ишлайди. Учинчидан, топшириш далолатномаси имзолангандан сўнг маблағлар қурувчига ўтказилади. Тўртинчидан, шартнома бекор қилинганда улушдор маблағи тўлиқ қайтарилади.
Янги тизимда “Uy-joy” ягона ахборот платформаси муҳим ўрин тутади. Ушбу платформада барча қурилиш жараёнлари очиқ электрон тарзда юритилади, девелоперлар рейтинги, рухсатномалар, лойиҳа ва қурилиш жараёни, эскроу ҳисобварақлари ва шартномалар бўйича маълумотлар бирлаштирилади.
Тақдимотда битта қурилиш объекти бўйича маълумотлар ҳозирда бир нечта ахборот тизимларида алоҳида юритилаётгани ҳам кўрсатиб ўтилди. “UzKad”, “E-auksion”, “E-qaror”, “Шаффоф қурилиш”, “Менинг уйим” каби тизимлардаги маълумотлар ўзаро боғланмагани сабабли ер участкаси, лойиҳа ҳужжатлари, экспертиза, қурилишга рухсатнома ва объектни фойдаланишга топширишгача бўлган жараёнлар тарқоқ ҳолда шаклланмоқда.
Шу муносабат билан қурилиш жараёнларига ягона идентификатор, ҳудуднинг рақамли паспорти, лойиҳанинг рақамли паспорти ва объектнинг рақамли паспортини жорий этиш таклиф қилинди. Бу объектнинг бутун ҳаёт циклини ягона рақамли контурда қамраб олиш имконини беради.
Шаҳарсозлик реновацияси масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Республикадаги 1991 йилгача қурилган 17 мингта уйлар ўрнига замонавий, энергия тежамкор, инфратузилма билан таъминланган кўп квартирали уйлар қуриш мумкинлиги кўрсатилди.
Ҳозиргача реновация жараёнларини тартибга соладиган ягона қонун мавжуд эмас эди. Шу боис, шаҳарсозлик реновацияси тўғрисидаги янги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилган. Унда реновация ҳудудларини белгилаш, аҳоли розилигини олиш, компенсация ва кўчириш тартиблари, инвесторлар мажбуриятлари ҳамда давлат органлари ваколатларини аниқ белгилаш назарда тутилмоқда.
Реновация лойиҳалари орқали эскирган уй-жой фондини янгилаш, аҳоли учун хавфсиз ва қулай яшаш шароитларини яратиш, муҳандислик-коммуникация тармоқларини модернизация қилиш, яшил ҳудудлар ва ижтимоий инфратузилмани кенгайтириш мақсад қилинган.
Президентимиз шаҳарсозлик ва урбанизация соҳасидаги ислоҳотлар аҳоли учун қулай муҳит ва барқарор ривожланиш тамойилларига асосланиши зарурлигини таъкидлади.
Мутасаддиларга бош режалар ва мастер-режаларни рақамлаштириш, “Uy-joy” ягона платформасини ишга тушириш, улушли қурилишда фуқаролар ҳуқуқларини кафолатлаш, эскроу механизмларини жорий этиш ҳамда реновация бўйича аниқ ва адолатли тартибларни шакллантириш юзасидан топшириқлар берилди.

Рассмотрены новые инициативы по развитию сферы градостроительства и жилищного строительства
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по повышению эффективности реформ, осуществляемых в сфере урбанизации и градостроительства.
В последние годы доля городского населения в нашей стране превысила 50 процентов, и ожидается, что в ближайшие годы этот показатель продолжит расти. Рост численности населения и темпов строительства делает все более актуальными разработку градостроительных планов с учетом современных требований, сохранение зеленых зон, охрану историко-культурного наследия, а также гармоничное развитие инженерной и транспортной инфраструктуры.
На сегодняшний день из 8 604 населенных пунктов республики генеральными планами охвачены 2 506, или 29 процентов. В 2026 году планируется разработать генеральные планы еще для 154, а в 2027 году – для 144 населенных пунктов. Из действующих генеральных планов 1 044 переведены в электронный формат.
Вместе с тем, хотя в 2024-2025 годах было разработано 275 мастер-планов по развитию отдельных территорий, их единый учет не ведется, они не увязаны с генеральными планами. Это создает ряд проблем при комплексном развитии территорий, согласованном планировании инфраструктуры, транспорта, инженерных сетей и социальных объектов.
В связи с этим предложена новая система работы с генеральными и мастер-планами. В соответствии с ней на первом этапе будет полностью собрана и актуализирована информация по генеральным планам, на втором этапе проведена цифровизация, на третьем – налажена система мониторинга, на четвертом – сформирована комплексная информационно-аналитическая система.
В рамках этого процесса будет вестись единый электронный реестр градостроительной документации. Документы, не прошедшие регистрацию, не будут иметь юридической силы. На Центр урбанизации будут возложены дополнительные задачи по ведению градостроительной геоинформационной системы, координации топогеодезических работ в комплексных строительных процессах, а также методическому обеспечению деятельности территориальных архитектурно-планировочных советов.
Растет потребность в специалистах среднего и высшего звена, способных работать в сферах урбанистики, геодезии, кадастра, проектирования, управления агломерациями и геоинформационными системами.
В этих целях предложено реорганизовать Ташкентский техникум геодезии и картографии в Техникум урбанистики, геодезии и кадастра. В нем будут готовить специалистов среднего звена по направлениям измерительных работ, кадастра и геодезии, операторов компьютерной графики и дизайна, а также специалистов по компьютерным кадастровым программам.
В системе высшего образования планируется открыть факультет «Современная урбанистика и управление агломерациями» в Ташкентском архитектурно-строительном университете.
Также предложено создать во всех регионах креативные парки, объединяющие урбанистику, проектирование и архитектуру. В них будут организованы лаборатории, конструкторские мастерские, услуги в сфере программного обеспечения и проектирования, площадки для онбординга, нетворкинга и коворкинга. Для резидентов креативных парков предусматриваются льготы по налогу на доходы физических лиц и социальному налогу.
На презентации также рассмотрен вопрос усиления ответственности за правонарушения в сфере градостроительства. Отмечено, что сохраняются такие проблемы, как незаконное и самовольное строительство, искусственное затягивание сроков строительства, неэффективное использование земельных участков.
Указано, что действующие штрафы не имеют достаточного сдерживающего воздействия. В 2025 году было выявлено 1 952 незаконные постройки. В этой связи предложено усилить финансовые санкции за правонарушения.
Проанализирована и ситуация в сфере строительства многоквартирного жилья на основе долевого участия. В последние годы объемы строительства таких домов увеличились в 2,5 раза и в прошлом году превысили 11 миллионов квадратных метров. Вместе с тем выросло и число правонарушений, связанных с долевым жилищным строительством. Только за прошлый год почти 3 тысячам граждан был причинен ущерб на сумму 668 миллиардов сумов.
В связи с этим разработан проект закона о долевом строительстве. В нем предусмотрены регулирование проектов долевого строительства на основе новых подходов, защита средств граждан и обеспечение прозрачности строительных процессов.
Также обсужден новый механизм финансирования долевого строительства – эскроу-счета. При такой системе средства покупателей будут храниться на специальных счетах в уполномоченном банке и перечисляться застройщику только после выполнения строительных работ в соответствии с установленными условиями.
Система эскроу основывается на четырех ключевых правилах. Во-первых, средства, поступившие на эскроу-счета, не могут быть направлены на взыскание кредиторов. Во-вторых, инвесторы и застройщики работают только через уполномоченные банки. В-третьих, средства перечисляются застройщику после подписания акта передачи. В-четвертых, при расторжении договора средства дольщика возвращаются в полном объеме.
В новой системе важное место займет единая информационная платформа «Uy-joy». На ней все строительные процессы будут вестись в открытом электронном формате, будут объединены данные о рейтинге девелоперов, разрешительных документах, проекте и ходе строительства, эскроу-счетах и договорах.
На презентации также отмечено, что сегодня данные по одному строительному объекту ведутся в нескольких информационных системах. Из-за отсутствия взаимосвязи между такими системами, как «UzKad», «E-аукцион», «E-қарор», «Шаффоф қурилиш», «Менинг уйим», сведения о земельном участке, проектной документации, экспертизе, разрешении на строительство и вводе объекта в эксплуатацию формируются разрозненно.
В связи с этим предложено внедрить в строительные процессы единый идентификатор, цифровой паспорт территории, цифровой паспорт проекта и цифровой паспорт объекта. Это позволит охватить весь жизненный цикл объекта в едином цифровом контуре.
Особое внимание уделено вопросам градостроительной реновации. Отмечено, что вместо 17 тысяч домов, построенных в республике до 1991 года, можно возвести современные, энергоэффективные многоквартирные дома, обеспеченные необходимой инфраструктурой.
До настоящего времени единого закона, регулирующего процессы реновации, не существовало. В этой связи разработан проект нового закона о градостроительной реновации. В нем предусматривается четкое определение зон реновации, порядка получения согласия населения, компенсации и переселения, обязательств инвесторов и полномочий государственных органов.
За счет проектов реновации планируется обновить устаревший жилищный фонд, создать для населения безопасные и комфортные условия проживания, модернизировать инженерно-коммуникационные сети, расширить зеленые зоны и социальную инфраструктуру.
Президент нашей страны подчеркнул, что реформы в сфере градостроительства и урбанизации должны основываться на принципах создания комфортной среды для населения и устойчивого развития.
Ответственным лицам даны поручения по цифровизации генеральных и мастер-планов, запуску единой платформы «Uy-joy», обеспечению гарантий прав граждан в долевом строительстве, внедрению механизмов эскроу, а также формированию четких и справедливых процедур в сфере реновации.