Профилактика инспекторлари фаолияти ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш тизимини янада такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев профилактика инспекторлари ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш фаолиятини такомиллаштириш, соҳада кадрлар тайёрлаш тизимини ривожлантириш юзасидан таклифлар тақдимоти билан танишди.
Қайд этилганидек, йўл-патруль, патруль-пост ва қўриқлаш хизмати ходимларининг хизмат йўналиши ва ҳудудидан қатъи назар аҳоли мурожаатига тезкор муносабат билдириши жуда муҳим. Жиноятчиликнинг олдини олишда ҳуқуқбузарлик омилларини барвақт аниқлаш, уларни бартараф этиш ҳамда хавф гуруҳига кирувчи шахслар билан манзилли ишлаш энг самарали профилактика ҳисобланади.
Шу билан бирга, жиноятчиликни баҳолашда рақамлар ва кўрсаткичларни таққослаш амалиётидан тўлиқ воз кечилмагани кўрсатиб ўтилди. Шу боис, криминоген вазиятни баҳолашда фақат статистик кўрсаткичларга таяниш эмас, балки аҳоли ишончи, ҳуқуқбузарликларнинг қайта содир этилиши, хавф гуруҳидаги шахслар билан ишлаш натижадорлиги асосий мезон бўлиши зарурлиги қайд этилди.
Тақдимотда жамоат хавфсизлиги бўлинмалари фаолияти самарадорлигини баҳолаш мезонлари “аҳолига хизмат кўрсатувчи тизим” тамойили асосида белгиланиши таклиф қилинди. Бош мақсад – аҳолининг жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳасида амалга оширилаётган чора-тадбирлардан розилиги ва ишончига эришишдир.
Бунинг учун профилактика инспекторлари, йўл-патруль, патруль-пост ва қўриқлаш хизматлари фаолиятини ўзаро уйғунлаштириш, уларнинг аҳоли мурожаатларига тезкор муносабат билдириш, фуқаролар билан очиқ мулоқот қилиш, хавф гуруҳига кирувчи шахслар билан манзилли ишлаш борасидаги вазифаларини ягона тизимга бирлаштириш назарда тутилмоқда.
Жумладан, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлашда айрим функция ва ваколатларни патруль-пост ҳамда қўриқлаш хизматларига, жамоат тартибини сақлашдаги баъзи ваколатларни эса йўл-патруль хизматига бериш кўзда тутилмоқда.
Бугунги кунда мамлакатимиздаги 9 мингга яқин маҳаллада 10 мингдан ортиқ профилактика инспектори хизмат қилмоқда. Давлатимиз раҳбари бу катта куч эканини таъкидлаб, жиноятчиликни жиловлашда, аввало, профилактика инспектори ишини тўғри ташкил қилиш зарурлигини кўрсатиб ўтди.
Амалда профилактика инспекторларига хос бўлмаган 50 га яқин қўшимча вазифа юклатилгани, айрим ҳолларда уларнинг маҳаллама-маҳалла юриб, жиноятчиликни жиловлаш ва аҳоли муаммоларини ҳал этиш ўрнига бошқа ишлар билан банд бўлиб қолаётгани қайд этилди.
Шу муносабат билан ишлаб чиқилган “Ички ишлар органлари профилактика инспекторининг мақоми тўғрисида”ги қонун лойиҳаси тўғрисида ахборот берилди. Унда профилактика инспекторининг ҳуқуқий мақоми, вазифалари, ҳуқуқлари, мажбуриятлари, касбий фаолият кафолатлари, ижтимоий-ҳуқуқий ҳимояси, рағбатлантириш ва жавобгарлик чоралари аниқ белгиланиши назарда тутилган.
Қонун лойиҳасига кўра, профилактика инспекторининг устувор мақсади аҳоли ишончининг юқори даражасига эришиш ва хизмат ҳудудида жиноятчиликни жиловлашдан иборат бўлади. У хизмат ҳудудида терговга қадар текширув ва профилактикани амалга оширувчи мансабдор шахс ҳисобланади.
Профилактика инспекторига фақат қонун билан белгиланган вазифалар юкланади. Унинг ҳуқуқлари, шаъни, қадр-қиммати ва ишчанлик обрўси давлат ҳимояси остида бўлади.
Лойиҳага кўра, профилактика инспекторининг касбий фаолиятига аралашиш, унга тааллуқли бўлмаган топшириқлар ва асоссиз юкламалар бериш тақиқланади.
Профилактика инспектори ҳуқуқбузарликлар профилактикаси турини мустақил равишда танлайди, мажбурий профилактик кўрсатмалар беради, тақдимнома киритади ва ижросини талаб қилади, ўзининг профилактик тадбирлар услубини ишлаб чиқади ҳамда ваколати доирасида тегишли ҳужжатларни расмийлаштиради.
Шу билан бирга, профилактика инспектори зиммасига ички ишлар органлари ходимларининг касбий маданият ва хизмат интизоми кодексига қатъий риоя қилиш, ҳуқуқбузарликлар тўғрисида фуқароларнинг ҳар қандай шаклдаги мурожаатларини қабул қилиш ва тезкорлик билан муносабат билдириш, ҳуқуқбузарлик содир этилган жойга дарҳол етиб келиш ва текшириш, жабрланган фуқароларга биринчи тиббий ёки бошқа турдаги ёрдам кўрсатиш каби мажбуриятлар юклатилади.
Қонун лойиҳасида профилактика инспекторларининг ижтимоий-ҳуқуқий ҳимояси ҳам кучайтирилмоқда. Ҳокимликларга уларни хизмат хонаси ва уй-жой билан таъминлаш мажбурияти юклатилиши, фаолиятига тўсқинлик қилганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланиши, узоқ йил хизмат қилган ходимлар учун пенсия таъминоти бўйича қўшимча кафолатлар назарда тутилмоқда.
Профилактика инспекторларига қўшимча ваколатлар ҳам берилиши режалаштирилган. Жумладан, айрим маъмурий ҳуқуқбузарликлар бўйича маъмурий жазо қўллаш ваколати кенгайтирилади, айрим моддалар бўйича маъмурий огоҳлантириш жазосини қўллаш имконияти яратилади.
Тақдимотда жамоат хавфсизлигини таъминлаш учун замонавий, ватанпарвар ва ҳар томонлама етук кадрларни тайёрлаш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Чунки маҳалла ва туман даражасида ишлаётган ходимлар ҳар қандай вазиятда тўғри қарор қабул қила оладиган билим, малака ва кўникмага эга бўлиши шарт.
Бу мақсадда Жамоат хавфсизлиги университетини трансформация қилиш, кундузги таълим квотасини 600 нафаргача, масофавий таълим квотасини 300 нафаргача ошириш таклиф қилинди.
Университетда ҳуқуқбузарликлар профилактикаси, йўл ҳаракати хавфсизлиги, жамоат тартибини сақлаш ва қўриқлаш фаолияти йўналишларида кадрлар тайёрланади. “Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси фаолияти” йўналиши ва кафедраси ташкил қилиниб, хотин-қизлар, ёшлар ва вояга етмаганлар, бозор ва савдо мажмуалари бўйича профилактика инспекторлари тайёрланади.
Таълим жараёнига хавф-хатар таҳлили, геоахборот тизимлари, дрон ва робототехника, профайлинг, конфликтология, муаммоли социология, очиқ манбалардан фойдаланган ҳолда рақамли таҳлил, оилавий медиация каби янги инновацион фанларни киритиш режалаштирилмоқда.
Ички ишлар органларида кадрлар тайёрлашнинг таълим кластери ҳам шакллантирилади. Бу жараёнда умумий ўрта таълимдан бошлаб идоравий ихтисослаштирилган мактаб-интернат, академик лицейлар, ички ишлар техникумлари, Ички ишлар вазирлиги академияси ва малака ошириш институтларигача бўлган узлуксиз тизим йўлга қўйилади.
Касбий таълим тизимини жорий этиш доирасида Наманган ва Самарқанд техникумларида ўрта-махсус маълумотга эга офицер ва сафдорлар тайёрланади. Ўқув жараёнида юридик-техник таълим, жисмоний бардошлик, жанговар шайлик, рақамли технологиялар, касбий таълим, биринчи тиббий ёрдам, дрон ва АT платформалар билан ишлаш каби йўналишларга алоҳида эътибор қаратилади. Дуал таълим асосида назария ва амалиёт уйғунлаштирилади.
Ички ишлар вазирлиги академиясини ҳам трансформация қилиш таклиф этилди. Академия фаолияти “таълим – тадқиқот – амалиёт” занжири асосида қайта ташкил этилиб, жамоат хавфсизлигини таъминлаш, тезкор-қидирув фаолияти, кибержиноятларга қарши курашиш, эксперт-криминалистика ва ижтимоий реабилитация йўналишларида ихтисослашган мактаблар шакллантирилади.
Янги дуал таълим матрицаси асосида курсантлар “ўқиш – амалиёт – фаолият” тамойили бўйича тайёрланади. Раҳбар кадрлар малакасини ошириш тизими тубдан такомиллаштирилади.
Президентимиз таклифларни маъқуллаб, профилактика инспекторларини ортиқча вазифалардан халос этиш, уларнинг ҳуқуқий мақоми ва ижтимоий ҳимоясини мустаҳкамлаш, жамоат хавфсизлиги тизимини рақамлаштириш ҳамда кадрлар тайёрлашни замонавий талаблар асосида ташкил этиш юзасидан мутасаддиларга топшириқлар берди.

Обсуждены вопросы дальнейшего совершенствования деятельности инспекторов профилактики и системы обеспечения общественной безопасности
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию деятельности инспекторов профилактики и системы обеспечения общественной безопасности, а также развитию подготовки кадров для сферы.
Как отмечалось, имеет принципиальное значение, чтобы сотрудники дорожно-патрульной и патрульно-постовой служб, а также службы охраны оперативно реагировали на обращения граждан независимо от служебной специализации и закрепленной территории. Самая эффективная профилактика – это заблаговременное выявление и устранение факторов, способствующих совершению правонарушений, а также адресная работа с лицами, входящими в группу риска.
Вместе с тем указано, что пока не удалось полностью отказаться от практики оценки преступности преимущественно через сопоставление цифр и показателей. Подчеркнуто, что при оценке криминогенной обстановки необходимо опираться не только на статистику. Ключевыми критериями должны стать уровень доверия населения, повторность правонарушений, а также результативность работы с группами риска.
В ходе презентации предложено определять критерии оценки эффективности деятельности подразделений общественной безопасности исходя из принципа «системы, служащей населению». Главная цель – одобрение и доверие граждан к принимаемым мерам по обеспечению общественной безопасности.
Для этого предусматривается интегрировать деятельность инспекторов профилактики, дорожно-патрульной, патрульно-постовой служб и службы охраны, объединив в единую систему их задачи по оперативному реагированию на обращения граждан, открытому диалогу с населением и адресной работе с лицами, входящими в группу риска.
В частности, отдельные функции и полномочия в сфере обеспечения безопасности дорожного движения предлагается передать патрульно-постовой службе и подразделениям охраны. В свою очередь, некоторые полномочия по обеспечению общественного порядка будут возложены на дорожно-патрульную службу.
В настоящее время почти в 9 тысячах махаллей страны несут службу более 10 тысяч инспекторов профилактики. Подчеркнув, что это огромная сила, глава нашего государства указал: для эффективного противодействия преступности необходимо прежде всего правильно организовать работу инспекторов профилактики.
Отмечено, что на практике на инспекторов профилактики возложено около 50 дополнительных функций, не относящихся к их непосредственным обязанностям. В некоторых случаях вместо профилактики преступности и решения проблем населения непосредственно в махаллях они вынуждены заниматься другими делами.
В этой связи представлена информация о разработанном проекте закона «О статусе инспектора профилактики органов внутренних дел». В нем предусматривается четко определить правовой статус инспектора профилактики, его задачи, права и обязанности, гарантии профессиональной деятельности, меры социальной и правовой защиты, а также порядок поощрения и привлечения к ответственности.
Согласно законопроекту, приоритетной целью деятельности инспектора профилактики станет формирование высокого уровня доверия населения и эффективное сдерживание преступности на закрепленной территории. Инспектор профилактики будет считаться должностным лицом, уполномоченным осуществлять доследственную проверку и профилактическую деятельность на вверенной ему территории.
На инспектора профилактики будут возлагаться только предусмотренные законом обязанности. Его права, честь, достоинство и деловая репутация будут находиться под защитой государства.
Законопроектом запрещается вмешательство в профессиональную деятельность инспектора профилактики, а также возложение на него поручений и обязанностей, не относящихся к его компетенции.
Инспектор профилактики будет самостоятельно определять формы профилактики правонарушений, выносить обязательные для исполнения профилактические указания, вносить представления и требовать их исполнения, разрабатывать собственные методики проведения профилактических мероприятий, а также оформлять соответствующие документы в пределах своей компетенции.
Вместе с тем на инспектора профилактики будут возложены обязанности по строгому соблюдению Кодекса профессиональной культуры и служебной дисциплины сотрудников органов внутренних дел, приему и оперативному реагированию на обращения граждан о правонарушениях в любой форме, незамедлительному прибытию на место совершения правонарушения и проведению проверки, а также оказанию пострадавшим первой медицинской и иной необходимой помощи.
Законопроектом также предусматривается усиление социальной и правовой защиты инспекторов профилактики. В частности, планируется возложить на хокимияты обязанность по обеспечению инспекторов служебными помещениями и жильем, установить административную ответственность за воспрепятствование их законной деятельности, а также предоставить дополнительные гарантии по пенсионному обеспечению сотрудникам с длительным стажем службы.
Планируется расширить и полномочия инспекторов профилактики. В частности, будут расширены их полномочия по применению мер административного наказания по отдельным видам административных правонарушений, а также предоставлено право выносить административное предупреждение по отдельным статьям.
В ходе презентации особое внимание было уделено вопросам подготовки современных, патриотичных и всесторонне подготовленных кадров для обеспечения общественной безопасности. Сотрудники, работающие на уровне махалли и района, должны обладать знаниями, профессиональной подготовкой и практическими навыками, позволяющими принимать правильные решения в любой ситуации.
В этих целях предложено провести трансформацию Университета общественной безопасности, увеличив квоту на очную форму обучения до 600 человек, а на дистанционную – до 300 человек.
В университете будет осуществляться подготовка кадров по направлениям профилактики правонарушений, обеспечения безопасности дорожного движения, охраны общественного порядка и охранной деятельности.
В образовательный процесс планируется внедрить такие новые инновационные дисциплины, как анализ рисков, геоинформационные системы, технологии беспилотных летательных аппаратов и робототехника, профайлинг, конфликтология, проблемная социология, цифровая аналитика на основе открытых источников, а также семейная медиация.
Будет сформирован образовательный кластер подготовки кадров для органов внутренних дел. В частности, наладят непрерывную систему, охватывающую все уровни подготовки – от ведомственной специализированной школы-интерната, академических лицеев и техникумов органов внутренних дел до Академии Министерства внутренних дел и Института повышения квалификации.
В рамках внедрения системы профессионального образования в техникумах Намангана и Самарканда будет организована подготовка офицеров и сержантов со средним специальным образованием. Особое внимание в процессе обучения будет уделено юридической и технической подготовке, физической выносливости, боевой готовности, профессиональной подготовке, формированию навыков работы с цифровыми технологиями, беспилотными летательными аппаратами и IT-платформами, а также оказанию первой медицинской помощи. Теория и практика будут интегрированы на основе дуального образования.
Предложено также провести трансформацию Академии Министерства внутренних дел. Деятельность академии реорганизуют на основе цикла «образование – исследования – практика», сформировав специализированные школы по направлениям обеспечения общественной безопасности, оперативно-розыскной деятельности, противодействия киберпреступности, экспертно-криминалистической деятельности и социальной реабилитации.
На основе новой матрицы дуального образования подготовка курсантов будет организована по принципу «обучение – практика – деятельность». Будет в корне усовершенствована система повышения квалификации руководящих кадров.
Президент нашей страны одобрил предложения и дал ответственным лицам поручения по освобождению инспекторов профилактики от несвойственных функций, укреплению их правового статуса и социальной защиты, цифровизации системы обеспечения общественной безопасности, а также организации подготовки кадров в соответствии с современными требованиями.