Марказ ташаббуси: Пенитенциар муассасалар мониторинги бўйича тренинг ўтказилади
Ўзбекистонда 2019 йил 3-7 сентябрь кунлари “Пенитенциар муассасалар мониторинги” мавзуида тренинг ўтказилади. Ушбу тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси ҳамда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича Минтақавий ваколатхонаси томонидан ташкил этилмоқда.
Тренингда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази мутахассислари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этади.
Тренингдан кўзланган мақсад – пенитенциар муассасалар ва бошқа ёпиқ муассасаларни мониторинг қилиш бўйича халқаро ҳамда хорижий тажриба билан танишишдан иборат.
Шунингдек, тадбир иштирокчиларига бу борада мониторинг ўтказиш ва унинг якунлари бўйича маърузалар тайёрлаш кўникмаларини ўргатиш кўзда тутилган.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 10 декабрда қабул қилинган “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида”ги қарорига кўра, Марказ жазони ижро этиш муассасалари, қамоқхоналар ва махсус ҳибсхоналарни монеликсиз кириб кўриш ҳуқуқига эга ҳисобланади.

Национальный центр по правам человека инициирует тренинг по мониторингу пенитенциарных учреждений
ВВ Узбекистане 3-7 сентября, 2019 года состоится тренинг на тему: «Мониторинг пенитенциарных учреждений». Его организаторами являются Национальный центр по правам человека, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане и Региональный офис Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии.
Участниками тренинга станут специалисты Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, правоохранительных органов, представители институтов гражданского общества.
Цель тренинга – ознакомление с международным и зарубежным опытом проведения мониторинга пенитенциарных и других закрытых учреждений, получение навыков такого мониторинга и подготовки докладов по его итогам.
Отметим, что согласно принятому 10 декабря 2018 года Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-4056, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека наделен правом беспрепятственно посещения учреждений по исполнению наказания, мест содержания под стражей и специальных приемников.