29 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) директори Маттео Мекаччи билан учрашди.
А.Саидов мўътабар меҳмонни қутлар экан, унга мамлакат парламенти қуйи палатасининг асосий фаолият йўналишлари, хусусан, Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари бўйича қўмита ҳамда Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича Парламент комиссияси фаолияти ҳақида маълумот берди.
Парламент фаолияти билан танишиш асносида, М.Мекаччи Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши бўйича Парламент комиссияси тузилганини ва унинг фаолиятини юқори баҳолади. Меҳмон Ўзбекистон парламентининг мамлакатдаги шиддатли ислоҳотлар жараёнларига кенг кўламда ва фаол иштирок этаётганини мамнуният билан эътироф этди.
Учрашувда ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси билан имзоланган англашув меморандумлари доирасида ўзаро конструктив шерикликни ривожлантиришнинг истиқболдаги долзарб масалалари муҳокама қилинди.
М.Мекаччи ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси билан Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги юксак даражасини маъқуллар экан, инсон ҳуқуқлари ва жамиятни демократлаштиришга тааллуқли қонун лойиҳаларини экспертизадан ўтказишда кўмаклашишга тайёрлигини таъкидлади.
Маълумки, ДИИҲБ тавсияларини инобатга олган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, Сайлов кодекси ва бошқа бир қатор қонунларга ўзгартиришлар киритилди. Шу муносабат билан М.Мекаччи Ўзбекистонда кейинги даврда эришилган сайлов тартиб-таомилларини ривожлантириш ва модернизация қилиш даражасига юқори баҳо берди.
ЕХҲТ ДИИҲБ директори Ўзбекистонда сайлов қонунчилиги ва амалиётини бўлажак Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ҳисобга олган ҳолда янада такомиллаштириш бўйича конструктив ҳамкорликни давом эттиришдан манфаатдор эканини билдирди.
М.Мекаччи Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларни ижобий баҳолаб, мамлакатнинг БМТ Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияси ҳамда БМТ Қийноқларга қарши конвенциясига Факультатив протоколни ратификация қилишида кўмаклашишга тайёрлигини маълум қилди. Бунда соҳа ходимларининг билим ва кўникмаларини ошириш мақсадида тренинг ва семинарлар ўтказиш борасида ҳамкорлик қилиш мақсадга мувофиқ эканига эътибор қаратилди.
Томонларни қизиқтирган бошқа масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди. М.Мекаччи Ўзбекистон томонига Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим декларациясининг 10 йиллигига бағишлаб глобал форум ва Ёшлар ҳуқуқлари бўйича бутунжаҳон конференциясини ўтказишда кўмаклашишга шайлигини билдирди.
Мулоқот якунида мўътабар меҳмонга Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси билан биргаликда нашрга тайёрлаган ва чоп эттирган янги китоблар тақдим этилди.

Встреча А.Саидова с директором БДИПЧ ОБСЕ М.Мекаччи
29 апреля т.г. состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидова с директором БДИПЧ М.Мекаччи.
Приветствуя гостя узбекская сторона информировала об основных направлениях деятельности нижней палаты парламента Узбекистана, в том числе деятельности Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления Законодательной палаты Олий Мажлиса, Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан.
Ознакомившись с работой парламента, М.Мекаччи, высоко оценил создание и деятельность Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан. Гость с удовлетворением отметил широкую и активную вовлеченность парламента Узбекистана в процессы реформ.
В ходе встречи состоялся обстоятельный обмен мнениями о дальнейших перспективах взаимодействия в рамках Меморандумов о взаимопонимании, подписанных между Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан и БДИПЧ ОБСЕ (август
2018 г.), между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и БДИПЧ ОБСЕ (ноябрь 2020г.), а также углубления партнерства с БДИПЧ ОБСЕ в сфере совершенствования законотворческого процесса, обеспечения верховенства права и прав человека.
В свою очередь, М.Мекаччи, выразив удовлетворенность уровнем сотрудничества БДИПЧ ОБСЕ и Узбекистаном, подчеркнул готовность оказывать поддержку в проведении правовой экспертизы законопроектов, касающихся прав человека и демократизации общества.
М.Мекаччи высоко оценил уровень развития и модернизации избирательных процедур в Узбекистане. В этом контексте он призвал Узбекистан принять меры по дальнейшей реализации рекомендаций БДИПЧ ОБСЕ, представленных по итогам прошедших парламентских выборов.
Со стороны М.Мекаччи позитивная оценка реформ, осуществляемых в сфере прав человека, в том числе готовность Узбекистана ратифицировать Конвенцию ООН о правах инвалидов, Факультативный протокол к Конвенции ООН против пыток. Директор БДИПЧ подтвердил готовность оказать содействие в проведении тренингов и семинаров по повышению осведомленности сотрудников правоохранительных органов по международным стандартам по противодействию пыткам.
По итогам встречи М.Мекаччи выразил готовность оказать содействие в проведении Глобального форума по образованию в области прав человека, а также Всемирной конференции по правам молодежи.
Встреча прошла в конструктивном духе. Гостю были вручены сувенир и издания НЦПЧ, изданные совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане.