Маданият ва санъат аҳлига юксак эҳтиром ижод оламида янги уфқлар очади
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июнь куни маданият ва санъат ходимлари билан соҳани янада ривожлантириш бўйича келгусидаги устувор вазифаларга бағишланган учрашув ўтказди. Шунингдек, давлатимиз раҳбари иштирокида маданият, санъат ва адабиёт соҳалари ходимларидан бир гуруҳига давлат мукофотларини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Учрашувда адабиёт, маданият ва санъат намояндалари, шоир ва ёзувчилар, актёр, драматург ва режиссёрлар, қўшиқчи, созанда ҳамда композиторлар, рассом, ҳайкалтарош, ҳунармандлар, санъатшунос олимлар иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида маданият ва санъат халқ маънавияти, жамият тафаккури ва ёшлар тарбиясида беқиёс ўрин тутишини таъкидлади.
Бугун дунёда инсон онги ва қалбини эгаллаш учун кураш кучайиб бораётгани, бундай шароитда китоб, театр, кино, мусиқа ва адабиёт жамиятнинг маънавий иммунитетини мустаҳкамлайдиган энг таъсирчан воситалар экани қайд этилди.
Учрашувга тайёргарлик жараёнида ижодкорлар билан мулоқот қилингани, маданият ва санъат объектларидаги ҳолат ўрганилгани таъкидланди. Давлатимиз раҳбари бугунги мулоқот соҳадаги муаммоларга ечим топиш, адабиёт, маданият, санъат ва креатив иқтисодиётда янги муҳит яратишга қаратилганини билдирди.
Аввало, ижодкорларни рағбатлантириш ва ёш истеъдодларни қўллаб-қувватлаш бўйича янги тизим жорий этилиши белгиланди. Театр, кино, рақс, опера, фольклор, эстрада, академик ва миллий чолғу, тасвирий ва амалий санъат каби 21 та йўналиш бўйича ижодий бирлашмалар ташкил этилади. Уларга устоз ижодкорлар, вазирлар ва йирик компаниялар раҳбарлари ҳамраис бўлади.
Бу бирлашмалар туманлардаги мусиқа мактаблари ва бадиий жамоалар билан ишлаб, ёш истеъдодларни аниқлаш, маҳалла – туман – вилоят – республика босқичларида танловлар ўтказиш, ғолибларни гастрол сафарлари, фестиваллар ва халқаро танловларда қўллаб-қувватлаш билан шуғулланади.
Ҳар йили “Миллий ижодкорлар қурултойи” ўтказилади. Қурултойда йил давомида энг яхши натижа кўрсатган ижодкорларнинг бадиий кечалари ташкил этилиб, улар муносиб тақдирланади.
Хусусан, мусиқа соҳасида янги асарлар яратган, халқаро танловларда ғолиб бўлган ёки асарлари мамлакат ва халқаро саҳналарда ижро этилаётган қўшиқчи, созанда ва композиторлар, адабиёт соҳасида эса асарлари кенг эътироф этилган, катта ададда чоп этилган, театр ва кинода саҳналаштирилган шоир, ёзувчи ва драматурглар рағбатлантирилади.
Бундай ижодкорларга йил давомида ҳар ойда 5 миллион сўмдан гонорар берилади, улар Ўзбекистон бўйлаб самолёт, поезд ва жамоат транспортидан бепул фойдаланади. Ихтисослашган тиббиёт марказларида даволаниш харажатлари бюджетдан қопланади, уларнинг маҳорат мактаблари ва ижод уйлари ташкил этилади.
Ёш истеъдодлар ва уларнинг устозларини қўллаб-қувватлаш бўйича ҳам муҳим чоралар белгиланди. 1 сентябрдан бошлаб республика танлови ғолибларига 100 миллион сўм, нуфузли халқаро танлов совриндорларига 300 миллион сўмгача мукофот берилади, уларнинг иштирок харажатлари тўлиқ қопланади. Устоз ва мураббийлар ойлик маошига 100 фоизгача устама тўланади.
Ҳар йили 100 нафар ёш давлат ҳисобидан хорижий маданият ва санъат муассасаларида таълим олишга юборилади. Ёш истеъдодларни аниқлаш, продюсерлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш мақсадида “Ижодга инвестиция” жамғармаси ташкил этилиб, унга йилига 200 миллиард сўм ажратилади.
Ижодкорларнинг муаллифлик ҳуқуқини ҳимоя қилиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Адабиёт, маданият ва санъат соҳасида яратилган ҳар бир маҳсулот ижодкорнинг интеллектуал мулки экани, ҳар бир бадиий асар, мусиқа ва қўшиқ муаллифга даромад келтириши зарурлиги таъкидланди. Масъулларга муаллифлик ҳуқуқини кафолатли ҳимоя қиладиган тизим ишлаб чиқиш топширилди.
Адабиёт соҳаси вакиллари учун ҳам янги имкониятлар яратилади. Шоир ва ёзувчиларга йилига камида 50 та энг сара асар учун ижодий буюртма берилади. Ҳар йили ўзбек адабиётининг 10 та энг яхши асари хорижий тилларга таржима қилиниб, муаллифлар иштирокида чет элларда тақдимотлар ўтказилади. Ёзувчилар уюшмаси тавсияси асосида чоп этиладиган китобларнинг қоғоз билан боғлиқ харажатлари давлат томонидан қопланади.
Ижодкорларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўйича ҳам бир қатор имтиёзлар белгиланди. Ҳар йили 1 минг нафар шоир ва ёзувчи, маданият ва санъат вакили, музей ходими ва рассомларга уй-жой олиш учун ипотека кредити дастлабки тўловининг 50 фоизи қоплаб берилади.
Бошқа ҳудуддан келиб ишлаётган соҳа вакилларига уй-жой ижараси харажатлари учун Тошкент шаҳрида ойига 2,5 миллион сўмгача, вилоятларда 1 миллион 600 минг сўмгача компенсация тўланади.
Ҳар йили фаолиятида яхши натижага эришган 1 минг нафар соҳа ходими давлат тиббий суғурта жамғармаси ҳисобидан бепул даволанади, яна 2 минг нафар ижодкорга давлат томонидан тиббий суғурта пакети тақдим этилади. Камида 10 йил ишлаган ходимларга касаба уюшмалари санаторийларига бепул йўлланма берилади.
Ашула ва рақс ансамблларини қўллаб-қувватлаш мақсадида 1 сентябрдан бошлаб улардаги барча ходимларнинг иш ҳақи 2 карра оширилади. Рақс усталари учун пенсияга чиқишда талаб этиладиган рақс стажи 20 йилдан 15 йилга қисқартирилади. Янги Тошкентда қурилиши бошланган Мақом маркази ёнида замонавий Рақс саройини барпо этиш таклифи илгари сурилди.
Композитор ва бастакорлар фаолиятини молиялаштириш, уларни моддий рағбатлантириш тизими ҳам қайта кўриб чиқилади. Ҳар йили уларга опера, симфония каби мумтоз ва замонавий жанрлар бўйича камида 20 та янги асар яратиш учун давлат буюртмаси берилади.
Давлатимиз раҳбари жамиятимизда миллий руҳни мустаҳкамлашнинг аҳамиятига алоҳида тўхталди. Бугун халқни илҳомлантирадиган адабиёт, ёшларга фахр ва ифтихор берадиган кино, қалбларни жунбушга келтирадиган мусиқа, одамни ўзини англашга ундайдиган театр кераклиги таъкидланди.
Интернет ва ижтимоий тармоқлар ҳаётимизда муҳим ўрин эгаллаётган ҳозирги даврда ижодкор-зиёлиларнинг рақамли майдондаги овози баландроқ янграши зарурлиги қайд этилди.
Маданий тадбирларга талабни ошириш мақсадида ҳам янги механизмлар жорий қилинади. Ҳар йили 500 минг ўқитувчи, шифокор, давлат хизматчиси, фаол ўқувчи ва талабаларга, шунингдек, 100 минг эҳтиёжманд оила ва ногиронлиги бор болаларга театр, кино ва концертларга бепул ваучерлар берилади.
1 июлдан ҳар бир туман ва маҳаллада концерт-томоша тадбирлари ўтказиш харажатининг 20 фоизгача қисми бюджетдан қопланади. Концерт-томоша, хусусий театр, кинематография, болалар контенти, маданият ва санъат йўналишидаги хусусий таълим ташкилотлари қатор солиқлардан озод қилинади. Адабиёт, маданият ва санъатни ривожлантиришга йўналтирилган ҳомийлик маблағлари ҳам солиққа тортилмайди.
Вилоят ҳокимликлари ҳузурида алоҳида дирекциялар ташкил этилиб, улар концерт, театр ва маданият саройлари залларидан самарали фойдаланиш, ҳар куни маданий тадбирлар ўтказиш учун масъул бўлади.
Театр соҳасида ҳам кенг имкониятлар яратилади. Ўтган йили Алишер Навоий номидаги театрга молиявий, ижодий ва ташкилий масалаларни мустақил ҳал қилиш ваколати берилгани яхши натижа кўрсатгани таъкидланди. Бир йилда спектакллар сони 1,5 баробар, томошабинлар эса 2 карра кўпайган. Энди мазкур тажриба Муқимий, Бердақ ва Миллий қўғирчоқ театрларига ҳам татбиқ этилади.
Хусусий театрлар ва театр-студияларини қўллаб-қувватлаш мақсадида 1 сентябрдан бошлаб ҳар йили 50 та саҳна асари яратиш харажати давлат томонидан қоплаб берилади. Уларга давлат маданият объектлари бепул фойдаланиш учун ажратилади, хусусий бино ижарага олинганда ойига 20 миллион сўмгача харажат бюджетдан қопланади. Спектакллар учун сотилган ҳар бир чиптага бюджетдан қўшимча гонорар тўлаш тизими жорий этилади.
Кино соҳасини ривожлантириш бўйича ҳам муҳим вазифалар белгиланди. “Ўзбекфильм”га миллий мақом берилиб, у маҳаллий ва халқаро киноиндустрияга хизмат кўрсатадиган марказий киноконцернга айлантирилади. Миллий фильмларни халқаро бозорларга олиб чиқиш мақсадида глобал киноплатформалар билан ҳамкорлик кучайтирилади.
Давлат буюртмаси асосида фильм яратишда тарғибот ва реклама харажатлари учун фильм бюджетининг 30 фоизигача маблағ ажратилади. Давлат буюртмаси асосида яратилган фильмлар намойишидан тушган маблағнинг 50 фоизи продюсер ва ижодий гуруҳга қўшимча рағбат сифатида берилади. “Олтин ҳумо” миллий кино тақдимотининг нуфузини янги босқичга кўтариш учун ҳар йили 5 миллиард сўм ажратилади.
Креатив иқтисодиётни ривожлантириш алоҳида йўналиш сифатида белгиланди. Яқин йилларда маданият ва санъатда қўшилган қийматни кўпайтириш орқали креатив иқтисодиёт ҳажмини 145 триллион сўмга етказиш мақсад қилинган. Шу мақсадда соҳанинг ҳуқуқий асоси яратилган, Креатив индустрия парки резидентлари учун алоҳида солиқ режими жорий этилган. Шайхонтоҳур тумани ва Нукус шаҳрида йирик креатив парклар қурилиши бошланган.
Ҳунармандчилик маҳсулотларига замонавий дизайн олиб кириш орқали уларнинг қўшилган қийматини 5-10 карра ошириш бўйича лойиҳалар амалга оширилади. Халқаро дизайнерлар билан ҳамкорлик кенгайтирилиб, Европа, АҚШ, Жанубий ва Шарқий Осиё, Яқин Шарқ мамлакатларида кўргазмалар кўпайтирилади. Ҳар бир ҳудудда йил давомида мега-тадбирлар ташкил қилиш бўйича дастур ишлаб чиқилади.
Учрашувда маданият ва санъат соҳасида таълим тизимини такомиллаштириш масаласи ҳам атрофлича муҳокама қилинди. Умумтаълим мактабларида мусиқа, тасвирий санъат ва технология дарслари “Art” ўқув дастури асосида янгиланади. Янги ўқув йилидан ҳар бир вилоятдаги 10 тадан умумтаълим мактабида тажриба тарзида “Art” йўналиши жорий этилади.
Бунда бошланғич синфларда болаларни расм, мусиқа ва ўйинлар орқали ижодга қизиқтириш, юқори синфларда эса дизайн, графика, сунъий интеллект ва креатив лойиҳалар билан ишлаш кўникмаларини шакллантириш назарда тутилади.
Юртимиздаги 326 та мусиқа ва санъат, 29 та ихтисослашган мактабда 95 минг ўғил-қиз таълим олаётгани қайд этилди. Ушбу муассасалар учун аниқ самарадорлик кўрсаткичлари ишлаб чиқилади. Мусиқа мактаблари битирувчилари ўз йўналишидан ташқари қўшимча битта миллий чолғуни билиши талаб этилади.
Янги ўқув йилидан 326 та мусиқа ва санъат мактаби ўқитувчиларининг ойлиги умумтаълим мактаблари ўқитувчилари билан тенглаштирилади. Умумтаълим ва мусиқа мактаби ўқитувчилари иш ҳақига ўқувчиларининг чолғуларни қай даражада ижро этишига қараб, 20 фоизгача устама тўланади. Камида 1,5 миллион ўқувчини мусиқа ва санъатга жалб қилиш вазифаси қўйилди.
Ҳар бир умумтаълим мактабида мусиқа ва санъат йўналишида камида 4 тадан тўгарак ташкил этилади. Миллий чолғу сотиб олганларга харажатнинг 30 фоизи қоплаб берилади. Имконияти чекланган ёшлар учун ҳудудларда “Инклюзив ижодий устахоналар” ташкил этилади ва ушбу йўналишга ҳар йили 30 миллиард сўм ажратилади.
Кадрлар тайёрлаш тизими ҳам қайта кўриб чиқилади. Янги ўқув йилидан ихтисослашган мактабларга ўқувчилар мусиқа йўналишида 5-синфдан, рақс, театр ва санъат бўйича 9-синфдан қабул қилинади. Мусиқа ва санъат, Эстрада ва цирк техникумлари Маданият вазирлиги тизимига ўтказилиб, уларга олий мактаб мақоми берилади. Уларда ўқув жараёни уч йиллик дастур асосида ташкил этилади.
Маданият ва санъат йўналишидаги олийгоҳларда “дуал таълим” йўлга қўйилади. Ҳар бир талабага таниқли ижодкорлар бириктирилиб, улар ёшларни концерт, театр ва томошаларда иштирок эттириш орқали катта саҳнага тайёрлайди. Таълим дастурларига “Арт-менежмент”, “Креатив индустрия”, “Лойиҳаларни тижоратлаштириш” каби замонавий мавзулар киритилади. Талабаларнинг стартап лойиҳалари учун 10 та олийгоҳга 50 миллиард сўм ажратилади.
Соҳа ходимларининг малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш бўйича яхлит тизим яратилади. Мавжуд марказлар негизида Маданият вазирлиги тизимида малака ошириш ва қайта тайёрлаш институти ташкил этилади. Мазкур институт умумтаълим мактабларидаги мусиқа ўқитувчиларининг малакасини ошириш учун ҳам масъул бўлади.
– Бугун дунёда қандай таҳликали ҳолат, қарама-қаршилик ва низолар рўй бераётганини кўриб турибмиз. Бундай вазиятда биз учун миллий бирлик ва ҳамжиҳатлик ҳар қачонгидан ҳам муҳим. Ишончим комил, бу борада сизлар энг олдинги сафда туриб, чинакам ватанпарварлик, миллатга садоқат ва фидойилик фазилатларингиз билан ёшларимизга, бутун халқимизга намуна бўласизлар, – деди Президентимиз.
Давлатимиз раҳбари соҳа вакиллари билан самимий мулоқот қилди, уларнинг фикр-мулоҳазалари, таклиф ва ташаббусларини тинглади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 28 майдаги фармони билан маданият, санъат ва адабиёт соҳалари ходимларидан бир гуруҳи давлат мукофотлари билан тақдирланган эди.
Халқаро конгресс марказида ушбу мукофотларни тантанали топшириш маросимида Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари тадбирда сўзга чиқиб, мамлакат қудрати нафақат иқтисодий кўрсаткичлар, балки унинг маънавияти, маданияти, адабиёт ва санъати билан ҳам белгиланишини таъкидлади.
– Қайси миллатнинг адабиёти бой, мусиқаси юракка яқин, театри ҳаётий, киноси таъсирчан, санъати жозибадор бўлса, ўша халқнинг овози дунёда баланд эшитилади, – деди Президент.
Шу маънода, Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлида инсон қалбини тарбиялайдиган катта маънавий макон яратилаётгани қайд этилди. Бу борада зиёлилар, ёзувчи ва шоирлар, маданият ва санъат намояндалари, креатив соҳа вакилларининг ўрни беқиёс экани таъкидланди.
Ижод аҳлининг фидойи меҳнати туфайли жамиятимизда миллий руҳ мустаҳкамланаётгани, халқимиз тафаккури юксалаётгани, ёшлар қалбида эзгулик, ватанпарварлик ва инсонпарварлик туйғулари чуқур жой олаётгани алоҳида қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари соҳанинг 167 нафар илғор вакили юксак давлат мукофотлари билан тақдирланганини мамнуният билан таъкидлади. Улар орасида узоқ йиллар самарали меҳнат қилиб, халқимизнинг маданий, бадиий ва интеллектуал салоҳиятини юксалтиришга улкан ҳисса қўшган ёзувчи ва шоирлар, хонанда ва созандалар, рақс усталари, опера ижрочилари ва бастакорлар, театр, кино ва цирк санъати намояндалари, бахшилар ва аскиячилар, ҳунарманд ва рассомлар, маданий мерос, музей ва кутубхона ходимлари, устоз ва мураббийлар борлиги барчамизга фахр бағишлаши эътироф қилинди.
Шу билан бирга, бугун орамизда бўлмаса-да, сўзи, куй-қўшиғи, ижоди ва бутун ҳаёти билан халқимиз қалбида мангу яшаб келаётган адабиёт, маданият ва санъат дарғаларининг муқаддас хотирасига юксак эҳтиром кўрсатилди. Уларнинг 24 нафари давлат мукофотлари билан вафотидан сўнг тақдирланди.
– Юртимиздаги ҳар бир инсоннинг, ҳатто улар ўтиб кетган бўлса-да, хизматларини муносиб эътироф этиш ҳам бизнинг маънавий бурчимиздир. Бу аждодлар хотирасини юксак қадрлайдиган халқимизнинг кўнглидаги иш бўлди, – деди давлатимиз раҳбари.
Маросимда Президентимиз мукофот соҳибларига фахрий унвонлар, орден ва медалларни тантанали равишда топширди.
Давлатимиз раҳбари мукофотланганларни бутун халқимиз номидан самимий табриклаб, юксак эътироф уларни янги-янги ижодий ютуқларга илҳомлантиришини ишонч билан таъкидлади.
Мукофотланганлар юксак ҳурмат ва эътибор, маданият ривожи ва ижодкорларга яратилаётган кенг шароитлар учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.

Высокое признание представителей культуры и искусства открывает новые горизонты в мире творчества
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июня провел встречу с представителями сферы культуры и искусства, посвященную дальнейшему развитию сферы и приоритетным задачам на перспективу. Также при участии главы государства состоялась церемония вручения государственных наград группе работников сферы культуры, искусства и литературы.
В мероприятии приняли участие поэты и писатели, актеры, драматурги и режиссеры, певцы, музыканты и композиторы, художники, скульпторы, ремесленники и другие деятели культуры, искусства и литературы, а также ученые-искусствоведы.
Глава нашего государства в начале своего выступления подчеркнул, что культура и искусство играют неоценимую роль в формировании духовности и мировоззрения людей, воспитании молодежи.
Отмечено, что сегодня в мире усиливается борьба за влияние на человеческое сознание, наиболее действенными средствами укрепления духовного иммунитета общества в таких условиях становятся книга, театр, кино, музыка и литература.
Подчеркивалось, что в ходе подготовки к встрече были организованы диалоги с деятелями искусства, а также изучено состояние объектов культуры и искусства. Глава нашего государства отметил, что нынешняя встреча направлена на поиск решений существующих в сфере проблем, а также на создание новой среды в литературе, культуре, искусстве и креативной экономике.
В первую очередь намечено внедрить новую систему стимулирования творческих деятелей и поддержки молодых талантов. По 21 направлению, включая театр, кино, хореографию, оперу, фольклор, эстрадное, академическое и национальное инструментальное искусство, а также изобразительное и прикладное искусство, будут созданы творческие объединения. Их сопредседателями станут мастера искусства, министры и руководители крупных компаний.
Эти объединения, работая совместно с музыкальными школами и художественными коллективами в регионах, займутся выявлением молодых талантов, организацией конкурсов на уровне махалли, района, области и республики, а также поддержкой победителей в гастрольных поездках, международных конкурсах и на фестивалях.
Ежегодно будет проводиться Национальный курултай творческих деятелей, в рамках которого будут организованы творческие вечера деятелей искусства, показавших наилучшие результаты в течение года. Также участники мероприятия будут достойно поощряться. В частности, в сфере музыки меры поощрения предусмотрены для певцов, музыкантов и композиторов, создавших новые произведения, победивших в международных конкурсах, работы которых исполняются на национальных и международных сценах, а в сфере литературы – поэтов, писателей и драматургов, чьи произведения получили широкое признание, изданы большими тиражами, а также поставлены в театре и экранизированы.
Таким творческим деятелям будут ежемесячно выплачивать гонорар в размере 5 миллионов сумов в течение года. Они смогут бесплатно пользоваться воздушным, железнодорожным и общественным транспортом на территории Узбекистана. Расходы на лечение в специализированных медицинских центрах будут покрываться за счет бюджета, а также будут созданы их школы мастерства и творческие дома.
Также определены важные меры по поддержке молодых талантов и их наставников. С 1 сентября будут выплачиваться вознаграждения в размере 100 миллионов сумов победителям республиканских конкурсов и до 300 миллионов сумов – лауреатам престижных международных конкурсов, будут покрыты их расходы на участие в конкурсах. Преподавателям и наставникам установят надбавку к заработной плате в размере до 100 процентов.
Ежегодно 100 юношей и девушек будут направляться на обучение в зарубежные культурные и художественные учреждения за счет государства. Для выявления молодых талантов и поддержки продюсерских инициатив создадут фонд «Инвестиции в творчество», которому ежегодно будут выделять 200 миллиардов сумов.
Особое внимание уделено вопросам защиты авторских прав деятелей искусства. Отмечалось, что каждый продукт, созданный в сфере литературы, культуры и искусства, является интеллектуальной собственностью автора, и каждое художественное произведение, музыкальная композиция и песня должны приносить доход своему создателю. Ответственным лицам поручено разработать систему, обеспечивающую гарантированную защиту авторских прав.
Новые возможности будут созданы и для представителей литературной сферы. Поэтам и писателям будут предоставлять творческий заказ на не менее чем 50 лучших произведений в год. Ежегодно 10 лучших произведений узбекской литературы будут переводить на иностранные языки и проведут их презентации с участием авторов за рубежом. Расходы на бумагу для издания книг, публикуемых по рекомендации Союза писателей, покроет государство.
Предусмотрены льготы по социальной поддержке деятелей искусства. Планируется ежегодно покрывать 50 процентов первоначального взноса по ипотечным кредитам на приобретение жилья для 1 тысячи поэтов и писателей, представителей культуры и искусства, сотрудников музеев и художников.
Представителям сферы, приехавшим из других регионов, будет выплачиваться компенсация за аренду жилья: до 2,5 миллиона сумов в месяц в городе Ташкенте и до 1,6 миллиона сумов в регионах.
Ежегодно 1 тысяча работников сферы, достигших хороших результатов в своей деятельности, будет получать бесплатное лечение за счет средств Фонда государственного медицинского страхования, а еще 2 тысячи деятелей искусства – пакет медицинского страхования за счет государства. Сотрудникам, имеющим стаж работы не менее 10 лет, будут предоставляться бесплатные путевки в санатории.
Для поддержки ансамблей песни и танца с 1 сентября заработная плата всех их сотрудников увеличится в два раза. Мастерам танца сократят требуемый стаж для выхода на пенсию с 20 до 15 лет. Выдвинуто предложение о строительстве в Новом Ташкенте современного Дворца танца рядом со строящимся там Центром макома.
Также будет пересмотрена система финансирования и материального стимулирования деятельности композиторов и авторов музыкальных произведений. Ежегодно им будет предоставляться государственный заказ на создание не менее 20 новых произведений в современных и классических жанрах, включая оперу и симфонию.
Глава нашего государства особо остановился на значении укрепления национального самосознания в обществе. Подчеркнуто, что стране нужны литература, вдохновляющая народ, кино, пробуждающее в молодежи чувство гордости, музыка, трогающая самые глубокие струны души, и театр, помогающий человеку глубже осознать свою принадлежность к народу.
Подчеркнуто, что в условиях, когда интернет и социальные сети занимают все более важное место в нашей жизни, голос творческой интеллигенции должен звучать еще громче в цифровом пространстве.
В целях повышения спроса на культурные мероприятия будут внедрены новые механизмы. Ежегодно 500 тысячам учителей, врачей, государственных служащих, активным школьникам и студентам, а также 100 тысячам нуждающихся семей и детям с инвалидностью будут предоставляться бесплатные ваучеры на посещение театров, кинотеатров и концертных мероприятий.
С 1 июля до 20 процентов расходов на проведение концертно-зрелищных мероприятий в каждом районе и махалле будут компенсироваться из бюджета. Концертно-зрелищные организации, частные театры, кинематография, производство детского контента и частные образовательные организации в сфере культуры и искусства освободят от ряда налогов. Также не будут облагаться налогом благотворительные средства, направляемые на развитие литературы, культуры и искусства.
При хокимиятах областей организуют дирекции, которые будут отвечать за эффективное использование концертных и театральных залов, дворцов культуры и ежедневную организацию культурных мероприятий.
Широкие возможности создадут и в театральной сфере. Отмечено, что предоставление в прошлом году театру имени Алишера Навои полномочия самостоятельно решать финансовые, творческие и организационные вопросы дало хорошие результаты. За один год количество спектаклей увеличилось в 1,5 раза, а число зрителей – в 2 раза. Теперь этот опыт будет внедрен в театрах имени Мукими и Бердаха, а также в Национальном театре кукол.
В целях поддержки частных театров и театральных студий с 1 сентября государство ежегодно будет компенсировать стоимость создания 50 сценических произведений. Им будут предоставлять государственные объекты культуры для бесплатного пользования, а при аренде частных помещений – покрывать из бюджета расходы до 20 миллионов сумов в месяц. Будет внедрена система выплаты гонорара из бюджета за каждый проданный билет на спектакли.
Также определены важные задачи по развитию киноиндустрии. «Узбекфильм» получит национальный статус и преобразуется в центральный киноконцерн, оказывающий услуги отечественным и международным кинопроизводителям. В целях продвижения национальных фильмов на международные рынки усилится сотрудничество с глобальными киноплатформами.
При создании фильмов по государственному заказу будут выделять до 30 процентов от бюджета фильма на расходы по продвижению и рекламе. Кроме того, 50 процентов кассовых сборов от показа фильмов, созданных по государственному заказу, будут выплачиваться продюсеру и творческой группе. Для повышения престижа национальной кинопремии «Олтин ҳумо» ежегодно будет выделяться 5 миллиардов сумов.
В качестве отдельного направления обозначено развитие креативной экономики. В ближайшие годы намечено довести объем креативной экономики до 145 триллионов сумов за счет увеличения добавленной стоимости в сфере культуры и искусства. Для этого создана правовая база отрасли, а также введен отдельный налоговый режим для резидентов Парка креативных индустрий. В Шайхантахурском районе и городе Нукусе начато строительство крупных креативных парков.
Будут реализованы проекты по увеличению добавленной стоимости ремесленной продукции в 5-10 раз за счет внедрения современного дизайна. Планируется расширить сотрудничество с международными дизайнерами и увеличить число выставок в странах Европы, США, Южной и Восточной Азии, а также Ближнего Востока. Будет разработана программа по организации в течение года мегамероприятий в каждом регионе.
В ходе встречи также предметно обсужден вопрос совершенствования системы образования в сфере культуры и искусства. Преподавание музыки, изобразительного искусства и технологии в общеобразовательных школах будет обновлено на основе учебной программы Art. С нового учебного года предмет Art внедрят в 10 общеобразовательных школах каждой области в порядке эксперимента. Так, в начальных классах через рисование, музыку и игровые формы обучения предусмотрено развивать у детей интерес к творчеству, а в старших классах – формировать навыки работы с дизайном, графикой, искусственным интеллектом и креативными проектами.
Отмечалось, что в 326 музыкальных и художественных школах, а также в 29 специализированных школах страны обучаются 95 тысяч детей. Для этих учреждений разработают конкретные показатели эффективности. Выпускники музыкальных школ должны будут владеть еще как минимум одним национальным музыкальным инструментом помимо своей основной специальности.
С нового учебного года заработную плату преподавателей 326 музыкальных и художественных школ приравняют к заработной плате учителей общеобразовательных школ. Учителям будут выплачивать надбавку к заработной плате в размере до 20 процентов в зависимости от уровня владения учащимися музыкальными инструментами. Поставлена задача вовлечь в занятия музыкой и искусством не менее 1,5 миллиона учащихся.
В каждой общеобразовательной школе будет организовано не менее четырех кружков по направлениям музыки и искусства. При приобретении национальных музыкальных инструментов 30 процентов их стоимости будет компенсироваться государством. Для юношей и девушек с ограниченными возможностями в регионах создадут «инклюзивные творческие мастерские», на которые ежегодно будет выделяться 30 миллиардов сумов.
Пересмотрят и систему подготовки кадров. С нового учебного года в специализированные школы учащихся будут принимать с 5-го класса по музыкальному направлению, а по направлениям танца, театра и искусства – с 9-го класса. Техникумы музыки и искусства, эстрады и цирка переведут в систему Министерства культуры. Они получат статус высших школ. Обучение будет проходить по трехлетним программам.
В высших учебных заведениях в сфере культуры и искусства внедрят систему дуального образования. За каждым студентом будут закреплены известные деятели искусства, которые будут готовить молодых специалистов к выходу на большую сцену через участие в концертах, театральных постановках и других выступлениях. В учебные программы включат такие современные дисциплины, как арт-менеджмент, креативные индустрии и коммерциализация проектов. Для стартап-проектов студентов 10 вузам будет выделено 50 миллиардов сумов.
Будет создана единая система повышения квалификации и переподготовки работников сферы. На базе существующих центров организуют Институт повышения квалификации и переподготовки в системе Министерства культуры, который также будет отвечать за повышение квалификации преподавателей музыки в общеобразовательных школах.
– Сегодня мы видим непростую обстановку, противоречия и конфликты в мире. В такой ситуации для нас важны как никогда национальное единство и сплоченность. Уверен, что вы, сыграв ведущую роль в этом деле, своим настоящим патриотизмом, верностью Родине и самоотверженностью станете примером для нашей молодежи и всего народа, – отметил Президент.
Глава нашего государства также провел искренний диалог с представителями сферы, выслушал их мнения, предложения и инициативы.
Согласно указу Президента Республики Узбекистан от 28 мая группа работников сфер культуры, искусства и литературы была удостоена государственных наград.
В Международном конгресс-центре столицы состоялась торжественная церемония вручения этих наград. В мероприятии принял участие Президент Шавкат Мирзиёев.
Выступая на церемонии, глава нашего государства подчеркнул, что мощь страны определяется не только экономическими показателями, но и ее духовностью, культурой, литературой и искусством.
– Голос нации, обладающей богатой литературой, близкой сердцу музыкой, содержательным театром, сильным и вдохновляющим кинематографом и притягательным искусством, всегда будет иметь вес в мире, – сказал Президент.
В этой связи подчеркнуто, что в процессе построения Нового Узбекистана создается культурное пространство, способствующее духовно-нравственному воспитанию человека. Отмечена неоценимая роль представителей интеллигенции, писателей и поэтов, деятелей культуры и искусства, а также представителей креативной индустрии в этом процессе.
Президент Шавкат Мирзиёев особо подчеркнул, что благодаря самоотверженному труду людей творчества в обществе укрепляется национальное самосознание, расширяется кругозор народа, а в сердцах молодежи все глубже укореняются ценности добра, патриотизма и гуманизма.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил, что 167 выдающихся представителей сферы культуры, искусства и литературы удостоены высоких государственных наград. Тот факт, что среди них присутствуют писатели и поэты, певцы и музыканты, мастера танцевального искусства, оперные исполнители и композиторы, деятели театра, кино и цирка, бахши и мастера аскии, ремесленники и художники, работники учреждений культурного наследия, музеев и библиотек, педагоги и наставники, которые своим многолетним плодотворным трудом внесли огромный вклад в развитие культурного, художественного и интеллектуального потенциала нашего народа, придает всем нам чувство гордости.
Вместе с тем была выражена глубокая дань уважения светлой памяти выдающихся деятелей литературы, культуры и искусства, которые уже ушли из жизни, но продолжают жить в сердцах народа благодаря своему слову, песням и мелодиям, всей жизни, посвященной творчеству. Из них 24 человека удостоены государственных наград посмертно.
– Достойное признание заслуг каждого человека в нашей стране, даже если он уже ушел из жизни, является нашим моральным обязательством. Это соответствует духовным ценностям нашего народа, глубоко почитающего память предков, – отметил Шавкат Мирзиёев.
В ходе церемонии Президент торжественно вручил знаки почетных званий, ордена и медали награжденным.
Глава государства от имени всего народа искренне поздравил награжденных и выразил уверенность, что столь высокое признание вдохновит их на новые творческие достижения.
Деятели культуры и искусства выразили благодарность за высокое уважение и внимание, а также за широкие возможности, создаваемые для развития культуры и поддержки творческих деятелей.